Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευές μεταξύ γραμμής αιγιαλού και παραλίας


mpatras

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΕ ΓΗΠΕΔΟ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΤΟΥ'85 ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΓΡΑΜΜΗ ΑΙΓΙΑΛΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΑΣ. Η ΓΡΑΜΜΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 15 Μ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΑΙΓΙΑΛΟΥ. Η  ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΑΠΕΧΕΙ 10 Μ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΑΙΓΙΑΛΟΥ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΩΡΙΔΑ ΤΩΝ 5,00 Μ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΠΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ ΠΙΣΙΝΑ Ή ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ?

H χρήση κεφαλαίων στο κείμενο τίτλων και δημοσιεύσεων δεν επιτρέπεται. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσε το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν γράφουμε με κεφαλαία (διόρθωσε το κείμενο)

2. Τα εντός οικισμού ή σχεδίου γεωτεμάχια, λέγονται οικόπεδα (γήπεδα λέγονται τα εκτός)

3. Μπορείς να τοποθετήσεις ό,τι προβλέπεται από το ΝΟΚ για κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους, με την προϋπόθεση ότι εξασφαλίζεται η απαιτούμενη φύτευση, και θεωρώντας τη συγκεκριμένη ζώνη ως οιονεί πρασιά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημερα. ΤΙ ψάνουμε για γραμμή παραλίας και από που; μετράει για να βρούμε πόσο χτίζουμε, στο εμβαδόν δηλ του οικοπέδου ή ανά περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει να πω πως δεν κατάλαβα τ'ιποτα από την ερώτηση??

Αρκετές φορές "διατυπώνονται" (ας το πούμε ετσι) ερωτήματα που εγώ (... και μακάρι να είμαι μόοοονο εγω) δεν τα καταλαβαίνω!!

Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθήσω να αποκωδικοποιήσω

Η ζώνη παραλίας είναι απαλλοτριωτέα. Μέχρι τη συντέλεση της απαλλοτρίωσης (αν ποτέ γίνει), ανήκει στο γεωτεμάχιο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Architect90 said:

Καλημερα. ΤΙ ψάνουμε για γραμμή παραλίας και από που; μετράει για να βρούμε πόσο χτίζουμε, στο εμβαδόν δηλ του οικοπέδου ή ανά περίπτωση;

Επαναδιατύπωσε το ερώτημά σου με σαφήνεια δίνοντας περισσότερες πληροφορίες.

4 ώρες πριν, nbr said:

Πειράζει να πω πως δεν κατάλαβα τ'ιποτα από την ερώτηση??

Αρκετές φορές "διατυπώνονται" (ας το πούμε ετσι) ερωτήματα που εγώ (... και μακάρι να είμαι μόοοονο εγω) δεν τα καταλαβαίνω!!

Δεν πειράζει αφού κανείς μας από ότι φαίνεται δεν κατάλαβε. Συμφωνώ απολύτως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! όταν δεν έχει κάποιος γνώση περί του θέματος, συμβαίνει αυτό και δεν καταλαβαίνετε.. λογικό και συγνώμη! 

δηλαδή αν δεν έχει γίνει απαλλοτρίωση, για υπολογισμό τμ μελλοντικής δόμησης βάζουμε το εμβαδόν του όλου (με την ζώνη παραλίας)

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Architect90 βασικά δεν πειράζει αν δεν κατάλαβα ή το κατάλαβα εγώ. Θα μπορούσες όμως να γράψεις 5-10 αράδες παραπάνω, δίνοντας και σε 'μας, έστω τα λίγα παραπάνω στοιχεία που γνωρίζεις για το ακίνητό σου ( δεν γράφω οικόπεδο ή γήπεδο γιατί ούτε αυτό μας έγραψες. Είναι εντός η εκτός).

Όταν θέλουμε να ασχοληθούμε με υπόθεση που σχετίζεται με "παραλίες" κλπ, το πρώτο που κάνουμε είναι να μελετήσουμε το βασικότερο νόμο που ασχολείται με το Θέμα και είναι ο ν.2971/2001 (φεκ Α'285/01). Πιστεύω πως λύνει όλες τις απορίες.

Μετά πάμε στην πιο κοντινή  ΚΕΔ (κτηματική εταιρία του δημοσίου). Μη περιμένετε να τα βρείτε όλα στο ίντερνετ.

Αυτοί νομίζω σίγουρα θα σου πουν σε ποια φάση είναι ο κάθε αιγιαλός και παραλία της περιοχή σου. Ανάλογα με τις απαντήσεις που θα πάρεις θα κάνεις και τους υπολογισμούς σου. Αυτοί θα γνωρίζουν αν έγιναν - θα γίνουν και πότε θα γίνουν, αν γίνουν, οι απαλλοτριώσεις στην περιοχή που εξετάζεις. Τους ακούς λοιπόν και μετά βγάζεις τα κουμπιουτεράκι για υπολογισμούς.

Αν πάρεις καλές & χρήσιμες απαντήσεις από την ΚΕΔ γράψε μας, για να μαθαίνουν και οι συνάδελφοι εδώ στο Φόρουμ (και εγώ και ας είμαι συνταξιούχος). 

Καλό βράδυ.

  

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Architect90 said:

καλησπέρα! όταν δεν έχει κάποιος γνώση περί του θέματος, συμβαίνει αυτό και δεν καταλαβαίνετε.. λογικό και συγνώμη! 

δηλαδή αν δεν έχει γίνει απαλλοτρίωση, για υπολογισμό τμ μελλοντικής δόμησης βάζουμε το εμβαδόν του όλου (με την ζώνη παραλίας)

Ν 2971/01 άρθρο 2

έχει γίνει σχετική συζήτηση κάπου στο φόρουμ και, νομίζω πως, η πλειοψηφούσα άποψη είναι ότι η ζώνη παραλίας μετράει στην αρτιότητα - οικοδομησιμότητα του γεωτεμαχίου. Απαγορεύεται βέβαια η δόμηση επ' αυτής

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι μεγάλο!

Τα κείμενα παρακάτω είναι μια πρώτη μικρή επαφή με το αντικείμενο. Για όσους το πιάνουν για πρώτη φορά.

aigialos kai paralia me calor.pdf AIGIALOS-PARALIA.pps

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.