Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογικές ενημερότητες για Δημόσιο Έργο


Erili

Recommended Posts

Χρειάζομαι βοήθεια για το ποιες ασφαλιστικές ενημερότητες πρέπει να προσκομιστούν απο τον μειοδότη στη διαδικασία σύναψης σύμβασης. Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε ηλεκτρονικο διαγωνισμο για δημόσιο έργο.Στη διακήρυξη αναφέρει: ...η ασφαλιστική ενημερότητα να καλύπτει τις ασφαλιστικές υποχρεώσεις του προσφέροντος οικ.φορέα α)ως φυσικό ή νομικό πρόσωπο για το προσωπικό τους με σχέση εξαρτημένης εργασίας,β) για έργα που εκτελεί μόνος του ή σε κοινοπραξία και γ) για τα στελεχη του που έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;;

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι είσαι μηχανικός (ή μήπως ιδιώτης-μέλος εταιρείας? )

Χρειάζεσαι τις εξής ενημερότητες με ημερομηνία ισχύος την ημέρα του διαγωνισμού και την ημέρα που θα τις υποβάλλεις

α)Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ της επιχείρησης (ατομικής ή εταιρείας) που συμμετέχει στο διαγωνισμό για συμμετοχή σε διαγωνισμό, και ενημεροτητα εαν συμμετέχει σε Κ/Ξ.

β)Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ για τα έργα που ήδη εκτελείς, αλλά όπως είπες δεν έχεις άλλα έργα.

γ)Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ για τα στελέχη του ΜΕΕΠ ή το e-εφκα για διαγωνισμούς δημοσίων εργων. Δηλαδή δική σου, εαν είσαι μηχανικός και στέλεχος του ΜΕΕΠ, και των άλλων στελεχών του ΜΕΕΠ εαν υπάρχουν.

 

Αυτές οι ενημερότητες όμως θα πρέπει να έχουν βγει πριν την ημέρα διεξαγωγής του διαγωνισμού και να τις ξαναβγάλεις (εαν έχουν λήξει) όταν σου ζητήσουν να τις υποβάλλεις

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Paul_Mix said:

Υποθέτω ότι είσαι μηχανικός (ή μήπως ιδιώτης-μέλος εταιρείας? )

Χρειάζεσαι τις εξής ενημερότητες με ημερομηνία ισχύος την ημέρα του διαγωνισμού και την ημέρα που θα τις υποβάλλεις

α)Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ της επιχείρησης (ατομικής ή εταιρείας) που συμμετέχει στο διαγωνισμό για συμμετοχή σε διαγωνισμό, και ενημεροτητα εαν συμμετέχει σε Κ/Ξ.

β)Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ για τα έργα που ήδη εκτελείς, αλλά όπως είπες δεν έχεις άλλα έργα.

γ)Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ για τα στελέχη του ΜΕΕΠ ή το e-εφκα για διαγωνισμούς δημοσίων εργων. Δηλαδή δική σου, εαν είσαι μηχανικός και στέλεχος του ΜΕΕΠ, και των άλλων στελεχών του ΜΕΕΠ εαν υπάρχουν.

 

Αυτές οι ενημερότητες όμως θα πρέπει να έχουν βγει πριν την ημέρα διεξαγωγής του διαγωνισμού και να τις ξαναβγάλεις (εαν έχουν λήξει) όταν σου ζητήσουν να τις υποβάλλεις

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθεια σου. Ειμαι γραμματέας σε τεχνική εταιρεία και ετοιμαζω τον διαγωνισμό για κατάθεση προσφορας. Βαση του Ν.4605 είδα οτι πρεπει να εχω ασφαλιστικες και φορολογικες με ημερομηνιες προσφορας.

Μια ερωτηση ακομα:ο διαχειριστης και νομιμος εκπροσωπος ειναι ασφαλισμενος του πρωην Οαεε,χρειαζομαι και για αυτον ασφαλιστικη

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Erili said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθεια σου. Ειμαι γραμματέας σε τεχνική εταιρεία και ετοιμαζω τον διαγωνισμό για κατάθεση προσφορας. Βαση του Ν.4605 είδα οτι πρεπει να εχω ασφαλιστικες και φορολογικες με ημερομηνιες προσφορας.

Μια ερωτηση ακομα:ο διαχειριστης και νομιμος εκπροσωπος ειναι ασφαλισμενος του πρωην Οαεε,χρειαζομαι και για αυτον ασφαλιστικη

Είναι μηχανικός ΤΕΕ και στέλεχος του ΜΕΕΠ?

υποθέτω ότι η εταιρεία είναι Ο.Ε.,ΕΕ και όχι Α.Ε. 3ης τάξης με ενημερότητα πτυχίου

Θα χρειαστούν και βεβαιώσεις πειθαρχικού από το ΤΕΕ ή την ΕΕΤΕΠ για τους μηχανικούς ΤΕ

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Η νομική μορφή της εταιρειας ειναι ΕΕ. Εχει ΜΕΕΠ Α2 και είναι γραμμενη στο βιβλιο τεχνικων εταιρειων ΤΕΕ. Ο διαχειριστης δεν ειναι μηχανικος(γι αυτο και πρωην Οαεε),τα υπολοιπα μελη ειναι μηχανικοι με Τσμεδε και στελεχωνουν την εταιρεια.

Τις βεβαιωσεις του πειθαρχικου τις πηρα ηδη,ποινικο εβγαλα,Μεεπ εχω.

Τα πιστοποιητικα του πρωτοδικειου,του taxisnet , την ΥπΔηλωση απο επιθεωρηση εργασιας και τις αλλες υπ δηλωσεις,μονο σε περιπτωση κατακυρωσης,σωστα;

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Erili said:

Η νομική μορφή της εταιρειας ειναι ΕΕ. Εχει ΜΕΕΠ Α2 και είναι γραμμενη στο βιβλιο τεχνικων εταιρειων ΤΕΕ. Ο διαχειριστης δεν ειναι μηχανικος(γι αυτο και πρωην Οαεε),τα υπολοιπα μελη ειναι μηχανικοι με Τσμεδε και στελεχωνουν την εταιρεια.

Τις βεβαιωσεις του πειθαρχικου τις πηρα ηδη,ποινικο εβγαλα,Μεεπ εχω.

Τα πιστοποιητικα του πρωτοδικειου,του taxisnet , την ΥπΔηλωση απο επιθεωρηση εργασιας και τις αλλες υπ δηλωσεις,μονο σε περιπτωση κατακυρωσης,σωστα;

 

 

του taxisnet βγάλε την και την ημέρα του διαγωνισμού για να την έχεις. Εγω βγάζω και την ημέρα του διαγωνισμού και όταν μου τη ζητήσουν.

Χρειάζονται οι ασφαλιστικές ενημερότητες μόνο των στελεχών του ΜΕΕΠ (και του ΙΚΑ για την εταιρεία και για τα έργα εν ενεργεία)

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου και τον χρονο σου.

Οντως τελευταια ερωτηση: Για τον υπεργολαβο θα βαλω ΤΕΥΔ δικο του,με δικη του ψηφιακη υπογραφη. Πρεπει να εχω και τις δικες του ασφαλιστικες και φορολογικες ενημεροτητες με ημερομηνια προσφορας;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Erili said:

Ειλικρινα σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου και τον χρονο σου.

Οντως τελευταια ερωτηση: Για τον υπεργολαβο θα βαλω ΤΕΥΔ δικο του,με δικη του ψηφιακη υπογραφη. Πρεπει να εχω και τις δικες του ασφαλιστικες και φορολογικες ενημεροτητες με ημερομηνια προσφορας;

Nαι, εαν δηλώσεις υπεργολάβο στο ΤΕΥΔ, χρειάζεται και το δικό του ΤΕΥΔ. Βγάλε και για αυτόν όλα τα δικαιολογητικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.