Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση ΑΠΥ


IRADev

Recommended Posts

Καλημέρα/σπέρα σε όλους,

Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση που κάνω, έκανα εγγραφή και έναρξη ως ΕΕ σχετικά πρόσφατα. Επίσης τη συγκεκριμένη ντρέπομαι να τη κάνω στο λογιστή μου :P.

Είναι υποχρεωτική η υπογραφή μου κάτω απο εκεί οπου αναγράφεται "Ο ΕΚΔΟΤΗΣ" ?

Το μπλοκάκι από το οποίο κόβω τις αποδείξεις είναι σαν κι αυτό:

Απόδειξη παροχής υπηρεσιών χωρίς ΦΠΑ 10x19 τριπλότυπο | Officeplus

 

Link to comment
Share on other sites

το μπλοκάκι που πήρες δεν είναι το σωστό, αλλά δεν πειράζει ... λείπει η ανάλυση ΦΠΑ την οποία θα την κάνεις στην περιγραφή. (βλέπε εικόνες)

Ο εκδότης ναι υπογράφει, η σφραγίδα σου μπαίνει πάνω αριστερά...

Επίσης θα πρέπει να γράφεις ότι ο πελάτης είναι ΙΔΙΩΤΗΣ (λείπει το πεδίο "ιδιότητα" του πελάτη)

Το βασικότερο όμως είναι ότι θα πρέπει να ρωτάς τα ΠΑΝΤΑ τον λογιστή (ή συναδέλφους), χωρίς ντροπή, γιατί τα πρόστιμα είναι πάντα δικά σου και ναι συχνά οφείλονται σε χαζά πράγματα... Εξάλλου τον πληρώνεις για να μπορείς να ρωτάς.

Καλή αρχή !!! 😉

 

xlarge_20190620173323_apodeixi_lianikon_synallagon_gia_parochi_ypiresion_237_typotrust.jpeg

xlarge_20190621112531_apodeixi_lianikon_synallagon_gia_parochi_ypiresion_239_typotrust.jpeg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@ppanag

Επειδή η πελατεία μου αφορά μόνο ιδιώτες και μόνο από το εξωτερικό, χρειάζεται όντως η διευκρίνηση ότι ο πελάτης είναι ΙΔΙΩΤΗΣ ? Μόνο το ονοματεπώνυμο και τη χώρα προέλευσης του σημειώνω (κανονικά θα έπρεπε να κόβω ηλεκτρονικές αποδείξεις αλλά δεν έχω τον χρόνο για να φτιάξω ή να βρω κάποια εφαρμογή αυτή τη στιγμή, άλλωστε πήρε παράταση μέχρι τον Απρίλιο)

Η ανάλυση ΦΠΑ σε τι χρησιμεύει ? έτσι το ζητάει η εφορία ή για να γλυτώσει χρόνο από υπολογισμούς ο λογιστής κατά τη περίοδο δήλωσης ΦΠΑ ? Προσωπικά δεν με ενοχλεί διότι στην τιμή που χρεώνω στον πελάτη συμπεριλαμβάνω και τον ΦΠΑ, π.χ. αν χρεώσω 10 ευρώ γνωρίζω ότι τα 1.94 ευρώ είναι ο ΦΠΑ)

Όταν πήγα να αγοράσω μπλοκάκι με ρώτησαν αν κόβω με ΦΠΑ και αφού τους είπα ναι μου έδωσαν αυτό... 😕 

Αυτή η πανδημία τα έκανε όλα @@@δέλο και δε μπορώ να πηγαίνω να τον ρωτάω κάθε τρεις και λίγο, οπότε μόνο μέσω τηλεφώνου.. και επειδή του έκανα αρκετές κλήσεις ως τώρα καταλαβαίνεις ότι πλέον δειλιάζω :( ... αλλά έχεις δίκιο

Σ' ευχαριστώ!

Edited by IRADev
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, IRADev said:

Είναι υποχρεωτική η υπογραφή μου κάτω απο εκεί οπου αναγράφεται "Ο ΕΚΔΟΤΗΣ" ?

Οχι, τόσο για την χειρόγραφη υπογραφή του εκδότη, όσο και αυτή του λήπτη. Δεν είναι υποχρεωτικές στα παραστατικά αυτά, σύμφωνα με τα ΕΛΠ [ΕΛΠ, παράγρ.3, άρθρο 9 & ΠΟΛ.1003/31-12-2014, ο άρθρο 9, παράγρ.3.1]
Η παλαιά αυτή πρακτική για υπογραφή δεν έχει νόημα με τα ΕΛΠ καθώς σύμφωνα με αυτά η διασφάλιση των συναλλαγών μπορεί να τεκμαίρεται με διάφορους τρόπους (συμφωνητικά, mail, reply, τραπεζικό παραστατικό, κλπ)

 

1 hour ago, IRADev said:

Επειδή η πελατεία μου .........  είναι ο ΦΠΑ)

Τα υποχρεωτικά στοιχεία που πρέπει να έχει τόσο ένα τιμολόγιο, όσο και μια απόδεειξη λιανικών συναλλαγών υπάρχουν στα ΕΛΠ, άρθρα 9, 12.

Αλλά επειδή αναφέρεσαι σε κατοίκους εξωτερικού δες εδώ και εδώ, και γενικότερα συμβουλέψου κάποιον λογιστή για το ΦΠΑ για τις  περιπτώσεις αυτές.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.