Μετάβαση στο περιεχόμενο

10 τοις εκατό προς Αρχιτεκτονική ?


Recommended Posts

εγώ είμαι αντίθετος να αφήσεις την σχολή σου. Μείνε εκεί διότι τα πράγματα το 2 ή το 3 έτος και μετά μπορεί να αλλάξουν, να βρεις ενδιαφέροντα και να την αγαπήσεις, ακόμα μια τέτοια σχολή μπορεί να σε οδηγήσει να απασχοληθείς κάπου που τώρα δεν φαντάζεσαι.
Γενικά τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα πια και σήμερα ξέρουμε πράγματα που 5 χρόνια πριν δεν φανταζόμασταν ότι θα ξέραμε, οπότε ένα σίγουρο θα σου έλεγα μείνε κοντά στην σχολή που είσαι γιατί δευτερο εξάμηνο, τρίτο έτος ενδέχεται να αρχίσεις να βρίσκεις το ενδιαφέρον που χρειάζεσαι.
Εχε υπόψη ότι η καραντίνα μας έχει επηρεάσει όλοι γκρινιάζουμε που οι αρχιτέκτονες που θέλαμε να χτίσουμε και να σχεδιάσουμε γκρινιάζαμε και προ καραντίνας. Τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά Αθήνα και επαρχία. Οπου λέω Αθήνα θα έπρεπε ίσως να συμπεριλάβω και άλλες μεγάλες πόλεις όπως Θεσσαλονίκη ή/και Πάτρα. Επαρχία όμως σε κάποια μέρη είναι διαφορετικά, όπου χτίζεται έργο, οπότε το που είσαι, το που θα ήθελες να απασχοληθείς το ξέρεις εσύ.
Εγώ θέλω να προσθέσω σε αυτό που κάποια στιγμή είπες ότι "πάντα" η πρώτη σου επιλογή ήταν η αρχιτεκτονική. Μην το ξεχάσεις αυτό, πάντα θα είναι εκεί να σε καίει, ιδιαίτερα αν δεν βρεις το ενδιαφέρον που σου έγραψα ότι μπορείς να βρεις στο 2 ή τρίτο έτος της σχολής σου.
Οπότε η πρόταση μου είναι μια - αν μπορείς- μείνε στη σχολή σου κοντά και δώσε για την αρχιτεκτονική, δεν πιστευω ότι το εργασιακό περιβάλλον στην Αθήνα θα αλλάξει τα επόμενα χρόνια για έναν αρχιτέκτονα στην Αθήνα αλλά καθώς μπορεί να είσαι επαρχία, να πας επαρχία, χρειάζεται προσοχή το που. Κάνε αυτό που επιθυμείς πολύ μέσα σου και τουλάχιστον αυτό θα σε αποζειμειώσει.
υγ: Με το τελευταίο πρέπει να ακούστηκα σαν τον Χορχέ Μπουκάι

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Arche said:

εγώ είμαι αντίθετος να αφήσεις την σχολή σου. Μείνε εκεί διότι τα πράγματα το 2 ή το 3 έτος και μετά μπορεί να αλλάξουν, να βρεις ενδιαφέροντα και να την αγαπήσεις, ακόμα μια τέτοια σχολή μπορεί να σε οδηγήσει να απασχοληθείς κάπου που τώρα δεν φαντάζεσαι.
Γενικά τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα πια και σήμερα ξέρουμε πράγματα που 5 χρόνια πριν δεν φανταζόμασταν ότι θα ξέραμε, οπότε ένα σίγουρο θα σου έλεγα μείνε κοντά στην σχολή που είσαι γιατί δευτερο εξάμηνο, τρίτο έτος ενδέχεται να αρχίσεις να βρίσκεις το ενδιαφέρον που χρειάζεσαι.
Εχε υπόψη ότι η καραντίνα μας έχει επηρεάσει όλοι γκρινιάζουμε που οι αρχιτέκτονες που θέλαμε να χτίσουμε και να σχεδιάσουμε γκρινιάζαμε και προ καραντίνας. Τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά Αθήνα και επαρχία. Οπου λέω Αθήνα θα έπρεπε ίσως να συμπεριλάβω και άλλες μεγάλες πόλεις όπως Θεσσαλονίκη ή/και Πάτρα. Επαρχία όμως σε κάποια μέρη είναι διαφορετικά, όπου χτίζεται έργο, οπότε το που είσαι, το που θα ήθελες να απασχοληθείς το ξέρεις εσύ.
Εγώ θέλω να προσθέσω σε αυτό που κάποια στιγμή είπες ότι "πάντα" η πρώτη σου επιλογή ήταν η αρχιτεκτονική. Μην το ξεχάσεις αυτό, πάντα θα είναι εκεί να σε καίει, ιδιαίτερα αν δεν βρεις το ενδιαφέρον που σου έγραψα ότι μπορείς να βρεις στο 2 ή τρίτο έτος της σχολής σου.
Οπότε η πρόταση μου είναι μια - αν μπορείς- μείνε στη σχολή σου κοντά και δώσε για την αρχιτεκτονική, δεν πιστευω ότι το εργασιακό περιβάλλον στην Αθήνα θα αλλάξει τα επόμενα χρόνια για έναν αρχιτέκτονα στην Αθήνα αλλά καθώς μπορεί να είσαι επαρχία, να πας επαρχία, χρειάζεται προσοχή το που. Κάνε αυτό που επιθυμείς πολύ μέσα σου και τουλάχιστον αυτό θα σε αποζειμειώσει.
υγ: Με το τελευταίο πρέπει να ακούστηκα σαν τον Χορχέ Μπουκάι

1. Η επαρχία αν κατάλαβα καλά δηλ, λες πως έχει καλύτερες προοπτικές, ενώ στην αθήνα δεν κινούνται πολύ τα πράγματα?

2. Δεν κατάλαβα αυτό που είπες προς το τέλος, να μείνω κοντά στη σχολή μου και να δώσω αρχιτεκτονική...εννοείς να τελειώσω τη σχολή και μετά να πάω για αρχιτεκτονική...ή κάτι άλλο?

3. Όσο για το που θα ήθελα να πάω...όπου μου δοθεί μια ευκαιρία θα έλεγα. Παλιότερα ήμουν πολύ αρνητική με το να φύγω από την πόλη μου (αθήνα) πόσο μάλλον δε για το εξωτερικό (ήμουν κάθετη σε αυτό...τουλάχιστον για μόνιμα). Όμως με τον καιρό άλλαξα γνώμη και ύστερα από ένα ταξίδι που έκανα με το σχολείο κατάλαβα πως τελικά μου αρέσουν πάρα πολύ τα ταξίδια και θα ήθελα να γνωρίσω όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη. Οπότε είμαι γενικά ανοιχτή σε οποιαδήποτε ευκαιρία άσκησης επαγγέλματος.

4. Από ότι βλέπω από το στατους σου έχεις τελειώσει αρχιτεκτονική? Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι επαγγελματικά και αν ικανοποιήθηκες από τη σχολή σου, αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, georgios_m said:

Για καθηγητές, σχολεία και φροντιστήρια ο ανταγωνισμός των πανελληνίων, είναι το προϊόν που πουλάνε.. αν εκλείψει αυτό το ενδιαφέρον τελειώσανε.

Παρόλα αυτά δεν είμαι υποστηρικτικός στο να αλλάξεις τη σχολή που μπήκες.

 

από την άποψη ότι θα έχω περισσότερες πιθανότητες για εργασία έναντι των άλλων?

Link to comment
Share on other sites

μερικές φορές φίλη μου ορισμένες ερωτήσεις δεν απαντώνται εύκολα. Εδώ δεν ξέρουμε τώρα τον άλλο μήνα τι μας γίνεται, οπότε μην ψάχνεις τι θα γίνει σε 5 χρόνια που θα τελειώσεις, κάνε αυτό που σου αρέσει. Και μην το ψάχνεις πάρα πολύ.
Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Arche said:

μερικές φορές φίλη μου ορισμένες ερωτήσεις δεν απαντώνται εύκολα. Εδώ δεν ξέρουμε τώρα τον άλλο μήνα τι μας γίνεται, οπότε μην ψάχνεις τι θα γίνει σε 5 χρόνια που θα τελειώσεις, κάνε αυτό που σου αρέσει. Και μην το ψάχνεις πάρα πολύ.
Φιλικά

Σίγουρα με κάποια πράγματα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα γίνει! Ευχαριστώ όπως και να έχει !

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα, μπορείς να ρωτάς ότι ώρα θες κάτι αν θες. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα πια για Αρχιτέκτονες ειδικά στην Αθήνα. Κατά καιρούς κοιτάω αγγελίες και βλέπω σύγχρονα γραφεία να έχουν δουλειά να δώσουν σε Αρχιτέκτονες, ζητάνε όμως είτε να μην έχουν συμπληρώσει το 29 το έτος τους είτε να ξέρουν προγράμματα όπως Rhino, Revit τα οποία δεν τα ξέρω. Οι νέοι μηχανικοί μάλλον τα ξέρουν και συ που φαίνεται να έχεις μια εμπειρία με υπολογιστές στο χέρι σου είναι να τα μάθεις, μπορεί κανείς να μην χάνεται, δεν ξέρω να τα πω καλά κιόλας, αρκετοί νέοι μηχανικοί πρέπει να έχουν φύγει έξω, έχω ακούσει και μερικούς να γυρνάνε τελευταία. Εγώ μου έμεινε ότι κάποτε ήθελες πρώτη σχολή την Αρχιτεκτονική και νομίζω, δεν ξέρω πως ακριβώς το σκέφτηκες όταν αποφάσισες κάτι άλλο. Ξέρω ότι αν σου άρεσε θα έπρεπε να την δεις και όσο για αυτό που είπα μείνε στη σχολή σου μήπως αλλάξει κάτι λίγο αργότερα, ... δεν είμαι μονόχτωτος ο άνθρωπος (αν χρησιμοποιώ την σωστή λέξη) ανακατεύομαι γενικά με διάφορα, εγώ λέω μείνε στην σχολή που είσαι να κρατάς μια πισινή μήπως δεν περάσεις στην Αρχιτεκτονική ή μήπως ούτε αυτή σου αρέσει και γιατί αργότερα μπορείς να βρεις κάτι ενδιαφέρον στη σχολή που είσαι. .Αποτελεί μια πραγματικότητα ότι κατά τα μεγάλα έτη των σπουδών όταν παρουσιάζονται οι κατευθύνσεις μπορεί κάτι να βρεις στη σχολή που είσαι οπότε να μην μετανιώσεις αν την εγκαταλείψεις πολύ νωρίς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.