Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβολοι μήκους 3 μέτρων


 

Recommended Posts

καλά κρασιά λέω κι εγώ .... 

ζητούμενα που έχουν λυθεί εδώ και πολλάααααααα χρόνια για όσους έχουν κάνει κτήρια δεν αξίζουν να τα μηρυκάζουμε ....

οπότε εγώ προσωπικά Τέλος

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

καλά κρασιά λέω κι εγώ .... 

ζητούμενα που έχουν λυθεί εδώ και πολλάααααααα χρόνια για όσους έχουν κάνει κτήρια δεν αξίζουν να τα μηρυκάζουμε ....

οπότε εγώ προσωπικά Τέλος

Καλά, δεν έχουν λυθεί πάρα πολλαααα χρόνια. 

Οι πιο μελέτες έχουν εξώστες μέχρι 2,50μ . Γενικά τα μεγάλα μπαλκόνια στα οικοδομικά εμφανίστηκαν τα τελευταία 30 χρόνια με τις βίλες κυρίως νότια. Και πάρα πολλοί έχουν αμφιβολίες για την συμπεριφορά τους σε διάρκεια το οποίο παραμένει ακόμη ερωτηματικό.

Τα βέλη κάμψης και ο ερπυσμός είναι πολύ δύσκολα προβλήματα και θέλουν αναλυτικούς τρόπους επίλυσης που σπάνια κάνουμε.  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

....

Οι πιο μελέτες έχουν εξώστες μέχρι 2,50μ . Γενικά τα μεγάλα μπαλκόνια στα οικοδομικά εμφανίστηκαν τα τελευταία 30 χρόνια με τις βίλες κυρίως νότια......

.....

Τα βέλη κάμψης και ο ερπυσμός είναι πολύ δύσκολα προβλήματα και θέλουν αναλυτικούς τρόπους επίλυσης που σπάνια κάνουμε.  

σωστά .... το 30 και κάτι χρόνια φυσικά είναι το πολλάαααααααα....

και οι επιλύσεις και ειδικά ή εφαρμογή θέλει ιδιαίτερα φροντίδα και εμπειρία ισχύει.... 

αλλά πάει ανά περίπτωση και όχι οδηγός μέχρι εκεί στοπ απο εκεί και πέρα τάδε.....

Το ξέρεις πιο καλά απο εμένα αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε προβόλους (πλάκες-δοκούς), λόγω ισοστατικότητας και λόγω βελών-ρηγματώσεων (όπου υπεισέρχεται ο ερπυσμός-συστολή ξήρανσης, τα οποία ακολούθως εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες όπως δυσκαμψίες (ΙΙ), σχετικές υγρασίες, συντηρήσεις, θερμοκρασιακές μεταβολές, πρόωρες (και μη) φορτίσεις, πραγματικοί οπλισμοί, κατασκευαστικές επισφάλειες κλπ), είναι εύλογο να αντιμετωπίζονται συντηρητικά, ακόμα και με την μορφή της τήρησης ενός ανωτάτου ορίου ανοίγματος.

Edited by analysis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόβολος 3m είναι δυνατόν και να υπολογιστεί και να κατασκευαστεί.

Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Ο συνάδελφος @nik πολύ σωστά είπε παλιότερα είχε από 2m μέχρι 2,5m και μάλιστα χωρίς δοκούς, αλλά σαν πλάκα μόνο.

Στον κανονισμό EN 1992-1-1 για περισσότερες λεπτομέρειες.

Edited by Steelman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nik said:

.... Γενικά τα μεγάλα μπαλκόνια στα οικοδομικά εμφανίστηκαν τα τελευταία 30 χρόνια ....

κι όχι μόνο στα οικοδομικά  😏

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.