Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγχρονες Ανάγκες Επιμόρφωσης Μηχανικών


Recommended Posts

Όλα καλά αυτά που γράφεις Χάρη περί αρχαίας, κλασικής κλπ Ελλάδας, κι εγώ μαζί σου είμαι, αλλά ο νέος Έλληνας δεν νομίζεις ότι δεν την έχει αυτή τη νοοτροπία σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαρη, το e-shop ισως να το ξέρεις πως ξεκινησε από μια παρέα μηχανικών που μετέτρεψαν μια αποθήκη σε επικερδή επιχείρηση. Τέτοιες και άλλες υγιείς επιχειρηματικές πρακτικές όπου υπάρχουν πρέπει να προωθήσουμε και αν το ΤΕΕ δεν το έκανε μέχρι τώρα εγώ πιστεύω πως μπορεί και πρέπει να το κάνει.

 

Όσο για χρηματοδότηση δεν χρειαζεται να υποθηκεύσεις τα πάντα στις τράπεζες. Δες την εξέλιξη των mastiha shop τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη. Υπάρχουν νέοι και ευέλικτοι τρόποι χρηματοδότησης, τα venture capitals (βλέπε ΤΑΝΕΟ) κ.α. αρκεί να έχεις μια καλή ιδέα, γνώσεις, μεράκι και φυσικά όρεξη για πολλή δουλεία. Μπορώ να σου πω πολλά ακόμα παραδείγματα αλλά θέλω να καταλήξω στο συμπέρασμα πως υπάρχει και άλλος δρόμος εκτός από την γνωστή καθημερινή πρακτική.

 

Συμφωνώ απόλυτα πως υπάρχει εκτεταμένη διαφθορά σε όλα τα επίπεδα και την ζούμε καθημερινά. Και αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο που προφανώς δεν θα εξαλειφθεί ποτέ. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να γίνει από κανόνας εξαίρεση.

 

Γι αυτό ακριβώς η ανάγκη για επιχειρηματική κουλτούρα και υγιή ανταγωνισμό σαν καθημερινή πρακτική πρέπει να περάσει σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

@Μαράκι

Είναι η νοοτροπία του βολέματος και της ήσσονος προσπάθειας που καλλιεργείται στην Ελλάδα. Η Ελλάδα, με τη γραφειοκρατία της και τον τρόπο λειτουργίας των μηχανισμών, όπως οι τράπεζες και τα επιμελητήρια, που θα μπορούσαν να στηρίξουν τον νέο και όχι μόνο επιχειρηματία, κάνει ό,τι μπορεί για να σε αποτρέψει απ' το να ανοίξεις μια επιχείρηση. Αποτέλεσμα είναι να φαίνεται ότι υπάρχει έλλειψη νοοτροπίας επιχειρηματικότητας.

Αποδείξεις περί αυτού ανέφερα και προηγουμένως και δεν περιορίστηκα στο να αναφέρω τι γινόταν πριν 3000 χρόνια αλλά και πριν 1500 χρόνια, και πριν 300 χρόνια και σήμερα.

 

@agram

Αν αυτοί που έκαναν το e-shop έκαναν την αποθήκη γραφείο, απλώς παρανόμησαν!

Μήπως για να εκμεταλλευτώ τα venture capitals πρέπει να έχω μπάρμπα στην Κορώνη; Γιατί ακόμα και σε τράπεζα αν έχω, το δανειάκι μου θα το πάρω και χωρίς υποθήκη. Δεν γνωρίζω, ρωτώ. Ποιος θα με ενημερώσει σχετικά; Το michanikos.gr, μια ανιδιοτελής ιδιωτική προσπάθεια που καλύπτει τα κενά του ΤΕΕ; Και μόνο ότι κάνουμε την ενδιαφέρουσα αυτή συζήτηση εδώ είναι απόδειξη αποτυχίας του ΤΕΕ!

Μαζί σου στο να καταπολεμήσουμε τη διαφθορά. Προτάσεις είχα θέσει παλιότερα στο forum.

Η επιχειρηματική νοοτροπία υπάρχει, το έδαφος δεν είναι γόνιμο. Πρώτα ας συμφωνήσουμε σ' αυτό και μετά θα δούμε πώς μπορούμε να το κάνουμε γόνιμο. Στο τελευταίο μπορεί όντως το ΤΕΕ και μέσω του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ να παίξει έναν πολύ σημαντικό ρόλο.

Ο υγιής ανταγωνισμός είναι ανέκδοτο στην Ελλάδα. Η πληθώρα των επιχειρήσεων ζουν από τις δημόσιες επενδύσεις και το χρήμα που κινείται μέσω αυτών. Χρήμα που δεν το παράγουμε με τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες μας αλλά το δανειζόμαστε. Κοντά 300 δις € είναι το χρέος της Ελλάδας! Μη μιλήσουμε για τον τρόπο που διανέμεται, (γιατί περί διανομής πρόκειται), το δημόσιο χρήμα. Όπως δε θα μιλήσουμε για τον αθέμιτο ανταγωνισμό από δημοσίους υπαλλήλους, από "κουμπάρους" και λοιπούς.

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνείς και εσύ πως π.χ. τα επιμελητήρια πρέπει να υποστηρίζουν τους νεους επιχειρηματίες.

 

Απλά πρέπει να δημιουργηθεί η κρίσιμη μάζα που θα ασκήσει την ανάλογη πίεση. Σε αυτές τις περιπτώσεις οι αντίστοιχες κινήσεις ξεκινάνε από τη βάση της πυραμίδας και ανεβαίνουν προς τα επάνω...

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω:

"...Μόνο μεμονωμένα άτομα προσπαθούν να αλλάξουν την υπάρχουσα κατάσταση. Σ' αυτό όμως δεν φταίνε οι άλλοι αλλά πρώτα απ' όλα εμείς που ψηφίζουμε την ώρα των εκλογών, ελέγχουμε μετά μέχρι τις επόμενες εκλογές και προσπαθούμε να.... ΒΟΛΕΥΤΟΥΜΕ με τον άλφα ή βήτα τρόπο..."

και συμπληρώνω:

Αποδεχόμενοι την υπάρχουσα κατάσταση και αρνούμενοι να καταναλώσουμε ενέργεια για την αλλάξουμε.

 

Ο επιχειρηματίας πρέπει να διακρίνεται από ευελιξία. Απ' αυτή τουλάχιστον ως λαός έχουμε μπόλικη. Ε (μέτρο ελαστικότητας) -> 0

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αυτή η συζήτηση (και πολλές άλλες εδώ στο forum) είναι πολύ χρήσιμη και βγαίνουν πολλά συμπεράσματα και αλήθειες για την ελληνική πραγματικότητα.

 

Δεν ξέρω αν το e-shop παρανόμησε η όχι (προφανώς η αναφορά μου στην αποθήκη περιέχει περισσότερο την έννοια του συμβολισμού παρά της πραγματικότητας) αλλά αυτό που εγώ κρατάω από την ιστορία είναι πως μια ομάδα νέων ανθρώπων με ιδέα και όραμα για το πως να την επεκτείνουν και να την καταστήσουν κερδοφόρα πέτυχαν ξεκινώντας πρακτικά από το μηδέν.

 

Η διαφορά των ελληνικών venture capitals από αντίστοιχα στο εξωτερικό είναι πως στην δεύτερη περίπτωση πέραν από οικονομική υποστήριξη σου παρέχουν και στήριξη για την δημιουργία και προώθηση της επιχειρηματικής σου ιδέας. π.χ. σε βοηθούν στην προώθηση του προιόντος σου, σου παρέχουν νομική υποστήριξη κτλ.

 

Αυτό δεν συμβαίνει στην Ελλάδα πέρα από ελάχιστες εξαιρεσεις. Και κακώς που δεν συμβαίνει ενώ θα έπρεπε.

 

Το ΤΕΕ έχει πολλά κακά στη λειτουργία του και τα ξέρουμε όλοι. Δεδομένου οτι δεν ανήκω στη διοίκηση του ΤΕΕ ούτε ζω από αυτό δεν προτίθεμαι σε καμιά περίπτωση να το δικαιολογήσω. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως το ΤΕΕ πρέπει και μπορεί να υποστηρίξει την επιχειρηματικότητα των νέων μηχανικών, των γυναικών μηχανικών ακόμα και την υποστήριξη νέων μορφών επιχειρηματικότητας σχετικής με τον τεχνικό κλάδο.

 

Εγώ πέραν από τη συζήτηση που συμμετέχουμε δεν έχω δει αλλού κάτι ανάλογο. Επομένως φταίμε και εμείς αφενός γιατί εμείς επιλέγουμε τα πρόσωπα στο ΤΕΕ (οπότε αν δεν μας κάνουν φτάιμε και εμείς) και αφετέρου διότι δεν έχουμε αναγάγει ακόμα την υποστήριξη της επιχειρηματικότητας των μηχανικών σε βασικό θέμα συζήτησης ώστε να υπάρξει η κατάλληλη ζύμωση.

 

Το ΙΕΚΕΜ ακριβώς επειδή είναι εκπαιδευτικός φορέας έχει το πλεονέκτημα πως μπορεί και βλέπει και τι γίνεται σε αντίστοιχες περιπτώσεις στην Ευρώπη και γι αυτό προσπαθούμε να εντάξουμε την υποστήριξη των νέων μηχανικών στο "προιόν" που παρέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.