Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορά στο εμβαδόν στο διάγραμμα δόμησης και στο ΠΕΑ


Recommended Posts

Στα περισσότερα λογισμικά της αγοράς υπάρχουν ξεχωριστά πεδία για την επιφάνεια του ΠΕΑ. Θα βάλεις στο κυρίως πεδίο την επιφάνεια που προκύπτει από τον Σ.Δ. λόγω της εξαίρεσης του εσωτερικού κλιμακοστασίου, ενώ στα στοιχεία της θερμικής ζώνης σε θερμαινόμενη και ψυχόμενη επιφάνεια θα βάλεις τα πραγματικά. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα ώστε και σωστό να είναι το ΠΕΑ και να έχω ίδια επιφάνεια σε ΠΕΑ και Συμβόλαια. Το Ε9 είναι το ευκολότερο να τροποποιηθεί, την διασταύρωση αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες προτείνω να την κάνεις με τα συμβόλαια, όχι με το Ε9.

Δυστυχώς η Νομοθεσία έχει περιπλέξει τόσο πολύ τα πράγματα που έχουμε 15 διαφορετικά εμβαδά κάθε φορά λόγω εξαίρεσης χώρων από Σ.Δ. κλπ.

Άλλα τετραγωνικά έβγαζε ο 3843, άλλα βγαίνουν από διάφορους νόμους αυθαιρέτων που ακολούθησαν, άλλα προκύπτουν από τον Σ.Δ., άλλα είναι τα πραγματικά μικτά τετραγωνικά κ.ο.κ. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ιδιοκτησία στην Ελλάδα που να τα έχει όλα σωστά γιατί πολύ απλά δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ορθή αντιμετώπιση αυτή. Σε έλεγχο από ευεπεν θα τιμωρηθεί. Βγάζεις πέα με διαφορά 4,8 τμ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι σε περίπτωση μελλοντικής μεταβίβασης θα δημιουργηθεί θέμα από τη διαφορά αυτή, αλλά δε γνωρίζω αν αναφέρεται σε συγκεκριμένο σημείο στη Νομοθεσία. Προσωπικά πάντως μου έχει τύχει κάποιες φορές συμβολαιογράφοι να ζητούν ταύτιση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

Δεν είναι ορθή αντιμετώπιση αυτή. Σε έλεγχο από ευεπεν θα τιμωρηθεί. Βγάζεις πέα με διαφορά 4,8 τμ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

 

Νομίζω το πιο σωστό είναι αυτό. Να βγάλω το ΠΕΑ με το σωστό εμβαδόν και λογικά επειδή η διαφορά είναι μικρότερη απο 7τμ δεν θα έχει πρόβλημα η αίτηση. Κάπου διάβασα ότι στο Ε9 δηλώνεις το εμβαδόν απο τις σκάλες και δεν πας σύμφωνα με το διάγραμμα δόμησης. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο γιατί αν ισχύει θα μπορούσε να αλλάξει και το Ε9

Link to comment
Share on other sites

H TOTEE-20701-1 αναφέρει ότι είτε σου παραδίδει τα σχέδια ως κατασκευάστηκε είτε αποτυπώνεις και βασίζεσαι στα σκαριφήματά σου. Όσο μέτρησες επομένως. Ακόμα και σε περιπτώσεις τακτοποιήσεων και πλήρους αποτύπωσης μπορεί τα μεγέθη να μετρώνται διαφορετικά. Προβλέπεται αυτό σε ΑΔΑ: ΨΛ424653Π8-Ρ77

Αυτό είναι το ορθό. Ότι βρήκες πραγματικά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και απο μένα. 

Έχω το εξής πρόβλημα:

Σε διαμέρισμα Β ορόφου, στα σχέδια κάτοψη κλπ φάινεται η σκάλα του κτηρίου να βρίσκεται στην  δεξιά πλευρά ενω στην πραγματικότητα βρίσκεται απο την αριστερή πλευρά.  

Ο μηχανικός μου λέει οτι πρέπει να γίνει τακτοποίηση γιαυτό  γιατί αργότερα θα έχουμε θέμα. Να σημειώσω οτι σε τ.μ κλπ δεν υπάρχει κανένα θέμα. 

Ερωτώ αν όντως θα έχω θέμα γιατί δεν εμπιστεύομαι τον μηχανικό μου πολύ ( ειναι συγγενης κοντινος και δεν εχω επιλογη για αλλον) και αν θα μου ζητηθεί κάποιο έγγραφο νομιμότητας επ αυτου. 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα εγκρίθηκε άλλο κατασκευάστηκε. Πιθανότατα θα το βρεις μπροστά σου στο μέλλον. Καλύτερα πράξε όπως σου συνιστά ο μηχανικός. Αν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης, μπορείς να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό ακόμη για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη (στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι θα ακούσεις κάτι διαφορετικό)  

Είναι όλο το κτίριο στην ιδιοκτησία σου ή είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (σε αυτή την περίπτωση εικάζω ότι η αυθαιρεσία αφορά όλα τα διαμερίσματα σε όλους τους ορόφους. Κατ επέκταση όλους τους συνιδιοκτήτες. 

 

 

Edited by Ena paidi koitaei t astra
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.