Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Δίμηνη παράταση για την ηλεκτρονική ταυτότητα Κτιρίου


steve aris

Recommended Posts

Συνάδερφοι δε γίνονται αυτά....Αρχικώς δεν γυρνά βεβαίωση πίσω, νομίζω κάπου αναφέρεται σε εγχειρίδιο, παρά μόνο δήλωση. Αφετέρου μπορεί να δημιουργηθούν και έμμεσα θέματα τα οποία δεν θέλω να αναφέρω εδώ. Άλλο να έχεις δήλωση και να τη γυρίσεις πίσω ή να τη διορθώσεις και άλλο να βγάλεις βεβαιώσεις στον "αέρα".  Το θέμα είναι αυτο το οποίο έχει ήδη θιχτεί και νωρίτερα το οτι μιλάμε για μια ΥΑ που κανείς δεν ξέρεις τι αφορά, τι προθεσμίες ορίζει και γιατί κ.ο.κ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18 λεπτά πριν, laxanos said:

Συνάδερφοι δε γίνονται αυτά....Αρχικώς δεν γυρνά βεβαίωση πίσω,

Έχω γυρίσει για αλλαγή ημερομηνίας σε ληγμένη βεβαίωση, πληρώνοντας το 10€.

Τώρα για απλές περιπτώσεις δεν νομίζω να αξίζει το ρίσκο, καλύτερα να βγάλεις την ταυτότητα.
@nik

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2021 at 12:08 ΠΜ, steve aris said:

Λόγω της νομοθετικής πρόβλεψης ότι οι βεβαιώσεις μηχανικών έχουν δίμηνη ισχύ αναφέρεται αρμοδίως ότι θα οριστεί ότι οι βεβαιώσεις μηχανικών θα γίνονται αποδεκτές με ημερομηνία από την 31η Ιανουαρίου 2021.

Εντωμεταξύ μπορεί απλά να γίνεται να βγάλουμε βεβαίωση μέχρι 31/3 με ημ/νια αυτοψίας 31/1 και τζάμπα να γίνεται ο χαμός πάλι, αλλά ποιος μας υπολογίζει πια;;

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, zazeng said:

Εντωμεταξύ μπορεί απλά να γίνεται να βγάλουμε βεβαίωση μέχρι 31/3 με ημ/νια αυτοψίας 31/1 και τζάμπα να γίνεται ο χαμός πάλι, αλλά ποιος μας υπολογίζει πια;;

μου το πρότεινε ηδη συμβολαιογράφος , ελπιζω να μπορουμε, θα βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, steve aris said:

Ερώτηση:

Γιατί να μην ισχύουν οι βεβαιώσεις που θα εκδοθούν π.χ. σήμερα για 2 μήνες???

Έχει τροποποιηθεί-καταργηθεί η παράγραφος 6 του άρθρου 83 του Ν.4495/17 ???????

Ευχαριστώ...................

Sorry, αλλά επαναλαμβάνω το προ 8 ωρών ερώτημα μου......................

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, steve aris said:

Sorry, αλλά επαναλαμβάνω το προ 8 ωρών ερώτημα μου......................

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς. Ισχύουν αυτές που λες έτσι και αλλιώς, δεν λέει κανείς το αντίθετο. Μήπως θες να ρωτήσεις κάτι άλλο ? Το θέμα είναι τι γίνεται με βεβαιώσεις που θα εκδοθούν από 1/2 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, nik said:

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς. Ισχύουν αυτές που λες έτσι και αλλιώς, δεν λέει κανείς το αντίθετο. Μήπως θες να ρωτήσεις κάτι άλλο ? Το θέμα είναι τι γίνεται με βεβαιώσεις που θα εκδοθούν από 1/2 και μετά.

Το ερώτημα μου προφανέστατα είναι ρητορικό. Επικαλούμαι απλώς την νομοθεσία για να δείξω το αυτονόητο που είναι η δίμηνη ισχύς των βεβαιώσεων εντός Ιανουαρίου.

Μου κάνει εντύπωση όμως αυτό που γράφεις " ... δεν λέει κανείς το αντίθετο.". Αυτό έχεις καταλάβει από τα γραφόμενα των συναδέλφων εδώ μέσα?? Ουκ ολίγοι συνάδερφοι έχουν αγωνία για τις βεβαιώσεις που θα εκδοθούν ως 31/1.

Και για να σε πείσω για το ότι πάρα πολλοί συνάδερφοι είναι μπερδεμένοι και "νομίζουν-λένε το αντίθετο",  σε παραπέμπω  και στην ανακοίνωση του ΤΕΕ Πελοποννήσου όπου ζητάει : "Επίσης να δοθεί η δυνατότητα να συντάσσονται δικαιοπραξίες με βεβαιώσεις Μηχανικού, που εκδίδονται με ημερομηνία αυτοψίας έως τις 31-01-2021."  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλ. ακόμα και ένα σοβαρό περιφερειακό ΤΕΕ (όχι μεμονωμένοι μηχανικοί) έχει ενδοιασμούς ("λέει το αντίθετο") για την κείμενη νομοθεσία και ζητάει κάτι που υφίσταται............

Σε ότι αφορά την τύχη βεβαιώσεων που θα εκδοθούν από 1/2, περιμένουμε τις Υ.Α. που υπέγραψε χθες ο Ταγαράς............ Ας μας πει κάποιος νομομαθής αν μια Υ.Α. μπορεί να καταργήσει διάταξη νόμου, όπως το άρθρο 83...........

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγώ να ρωτήσω κάτι σημαντικό και για τα αδόμητα (οικόπεδα και αγροτεμάχια) ισχύει το χαράτσι 20 ευρώ του μεγάλου νταβατζή ΤΕΕ ?? γιατί έτσι αλλάζουν οι τιμές που θα δουλεύουμε και πρέπει επίσης να βιαστούμε να βγάλουμε τις βεβαιώσεις που έχουμε κλεισμένες γιατί μυρίζει χασούρα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.