Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΠΕΝ: Δίμηνη παράταση για την ηλεκτρονική ταυτότητα Κτιρίου


steve aris

Recommended Posts

21 ώρες πριν, nik said:

τι γίνεται με βεβαιώσεις που θα εκδοθούν από 1/2 και μετά.

 

21 ώρες πριν, steve aris said:

Ας μας πει κάποιος νομομαθής <-😝

Άρθρο 59
Έντυπα
Το Πιστοποιητικό Πληρότητας της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου αντικαθιστά και περιλαμβάνει τη βεβαίωση που προβλέπεται στην παρ.1 του άρθρου 83, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις της έκδοσης και ισχύος αυτής.

Νομομαθής δεν είμαι, αλλά όπως το διαβάζω, νομίζω από δευτέρα πάπαλα οι βεβαιώσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, panosf said:

Γεια σας εγώ να ρωτήσω κάτι σημαντικό και για τα αδόμητα (οικόπεδα και αγροτεμάχια) ισχύει το χαράτσι 20 ευρώ του μεγάλου νταβατζή ΤΕΕ ??

Ναι.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

 

Άρθρο 59
Έντυπα
Το Πιστοποιητικό Πληρότητας της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου αντικαθιστά και περιλαμβάνει τη βεβαίωση που προβλέπεται στην παρ.1 του άρθρου 83, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις της έκδοσης και ισχύος αυτής.

Νομομαθής δεν είμαι, αλλά όπως το διαβάζω, νομίζω από δευτέρα πάπαλα οι βεβαιώσεις.

 

Σε ευχαριστώ. Οφείλω να ομολογήσω πως μου είχε ξεφύγει αυτό..........

Όποιος λοιπόν προλάβει (κατ' εμέ γιτί υπάρχουν κι άλλες εκδοχές) να εκδώσει βεβαίωση ως  την Κυριακή...............

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

..... νομίζω από δευτέρα πάπαλα οι βεβαιώσεις.

Ορθώς.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, steve aris said:

Οφείλω να ομολογήσω πως μου είχε ξεφύγει αυτό..........

Κ μένα αλλά, ως συνήθως, η απάντηση είναι στο νόμο. Βέβαια το υπόλοιπο context του άρθρου δεν το πολυκαταλαβαίνω.....

Link to comment
Share on other sites

Άρα στις κληρονομιες δεν απαιτείται Ταυτότητα 

Αφού η παρ 1 του άρθρου(και εκεί λάθος έχουν κάνει γράφουν παρ 5)83 αναφέρεται σε δικαιοπραξια εν ζωή .

Πραγματικά παιδιά τι αλλάλουμ είναι αυτό.Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος να σου πει  1,2,3 αυτά είναι αυτά θέλουμε. Κάθε φορά που διαβάζεις τα άρθρα κάτι καινούργιο βρίσκεται....

Ταυτοτητα κτηριου για αδομητα. Μάλιστα. Μεταφράστε το σε έναν αλλοδαπό σοβαρής χώρας πχ Σουηδία 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Με τον πίνακα αναλογισμού έχει καταλάβει κανένας τι κάνουμε ?

Υ.Γ μετά την πρόταση του πρωθυπουργού μας για πιστοποιητικό εμβολιασμού , εγώ θα πρότεινα να θεσπιστεί και πιστοποιητικό σεξουαλικής υγείας για αυτούς που παίρνουν αποφάσεις .Η σεξουαλική υγεία είναι πάρα πολύ σημαντική για την ύπαρξη ψυχικής ηρεμίας , ισορροπίας και πνευματικής διαύγειας.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, Elounda said:

Άρα στις κληρονομιες δεν απαιτείται Ταυτότητα 

Αφού η παρ 1 του άρθρου(και εκεί λάθος έχουν κάνει γράφουν παρ 5)83 αναφέρεται σε δικαιοπραξια εν ζωή .

Πραγματικά παιδιά τι αλλάλουμ είναι αυτό.Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος να σου πει  1,2,3 αυτά είναι αυτά θέλουμε. Κάθε φορά που διαβάζεις τα άρθρα κάτι καινούργιο βρίσκεται....

Ταυτοτητα κτηριου για αδομητα. Μάλιστα. Μεταφράστε το σε έναν αλλοδαπό σοβαρής χώρας πχ Σουηδία 

- για τις κληρονομιες -θα- ισχυει οπως μεχρι σημερα. Αρα δεν απαιτειται τπτ, πλην θα εχει προηγηθει σχετικη  καταμετρηση  και η αποδοχη θα γινει στα σωστα εμβαδα.

  - τωρα, πώς συνδυαζεται ενα αδομητο χωρις κτιριο και ζητανε να βγει    ταυτοτητα κτιριου.....

 νταξ' ενα "δωρακι" ακομα στο ΤΕΕ,  έστω και κατα  παράβαση  των σχετικων διαταξεων...

υγ

με "κοκκινη" απο αυριο ολη την Αττικη [δλδ. την μιση -πλεοδομικως-  χωρα...

δεν πιστευω οτι θα ψαξουν να βρουν αλλη δικαιολογια για την αναστολη αυτης της ακατανοησιας.]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

Με τον πίνακα αναλογισμού έχει καταλάβει κανένας τι κάνουμε ?

 

ποιον πινακα αναλογισμου

και τι προβλημα εχουμε  με αυτον ...?

 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ποιον πινακα αναλογισμου

και τι προβλημα εχουμε  με αυτον ...?

 

Σε μια πολυκατοικία ας πούμε. Κάνω ταυτότητα σε ένα διαμέρισμα . Με τα χιλιοστά του πίνακα τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.