Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΝ: Δίμηνη παράταση για την ηλεκτρονική ταυτότητα Κτιρίου


steve aris

Recommended Posts

λενε οι οδηγιες

"αν τον εχεις" σε καποιον κανονισμο...εκει υπαρχει  συγκεντρωτικα

δες και εδω

https://www.pomida.gr/tautotita_ktiriou.php

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

λενε οι οδηγιες

"αν τον εχεις" σε καποιον κανονισμο...εκει υπαρχει  συγκεντρωτικα

δες και εδω

https://www.pomida.gr/tautotita_ktiriou.php

 

 

 

 

Δημήτρη άσε την Πομιδα. Νομικά είμαι υποχρεωμένος να αλλάξω δαπάνες ?

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δεν αντιλαμβάνομαι το ερώτημα. Γιατί να αλλάξεις δαπ

Έστω μια πενταόροφη με δύο υπόγεια. Το πρώτο υπογειο ξεθαμμενο. Σε αυτο το υπόγειο υπάρχουν αποθήκες , που έχουν αλλάξει χρήση ...σε κυρία. Στις δαπάνες μέχρι τώρα πληρώνουν 1,2 άντε πέντε χιλιοστά.Αυτα λέει ο πίνακας του κανονισμού. Κανένας δεν ασχολήθηκε ποτέ τι και πως. Οι υπόλοιποι όροφοι έχουν έναν ημιυπαιθριο ...οκ μικρή η ζημιά . Ο πέμπτος όροφος έχει και στέγη και τσιμπισε και σοφίτουλα Και από 110 μέτρα σπίτι ας πούμε , βάλε ημιυπαιθριο βάλε σοφίτα πήγε στα 170 τμ.

Με φωνάζουν εμένα αυτοί που έχουν τις αποθηκες-σπιτια και ο πέμπτος με την σοφιτα. Ελα δω μηχανικαρα μου θέλω να μας κάνεις ταυτότητα.

Εγώ βάζω τον αρχικό πίνακα ή θα πρέπει να γίνει νέος με τις πραγματικές δαπάνες ? Οι δαπάνες του διαμερισματων ,τα κοινόχρηστα δηλαδή ,αλλάζουν πάρα πολύ γιατί αλλάζουν οι επιφανειες και οι χρησεις.

Αν βάλω τον αρχικό πίνακα του κανονισμού ,μήπως κάποια στιγμή ο άλλος που μένει στον τρίτο μου ζητάει τα ρέστα γιατί πχ το διαμέρισμα στο πρώτο υπογειο πληρώνει πολύ λίγα κοινόχρηστα  και ότι δεν έκανα σωστά την δουλειά μου ? Το ίδιο και ο πέμπτος . Ουσιαστικά έχει διπλάσια τετραγωνικά από αυτά του πίνακα της σύστασης. 

Είναι ένα σκηνικό που παίζει πολύ στα βόρεια προάστια της Αθήνας.

Επίσης τα ίδια ισχύουν για τις κλειστές θέσεις που έγιναν σπίτια και γραφεία και στον πίνακα τα χιλιοστά τους είναι αμελητέα .

 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο στο συλλογισμό σου, αλλά δεν λέει πουθενά ότι πρέπει να αλλάξουμε κάτι, σου λέει βάζεις τον πίνακα ως έχει.... κατ' εμέ είναι απίστευτη χαζομάρα αυτό διότι ο πίνακας θα έχει αλλάξει πάρα μα πάρα πολύ, σε όλα όχι μόνο δαπάνες, αλλά εμείς θα βάζουμε τον παλιό υφιστάμενο...... ότι να ναι δηλαδή

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Επειδή προβλέπεται μεγάλο κέφι, μήπως είναι καλύτερα να μπουν στην ενότητα κατά άρθρο, όπως τα υπόλοιπα του 4495;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dimitris11140 said:

Νομικά είμαι υποχρεωμένος να αλλάξω δαπάνες ?

Όχι! Ούτε να τις ακουμπήσεις δεν μπορείς! Είναι κατεξοχήν "ιδιοκτησιακό" θέμα, απαιτεί τη σύμφωνη γμώμη του 100% των συνιδιοκτητών και γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη!

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, zazeng said:

μήπως είναι καλύτερα να μπουν στην ενότητα κατά άρθρο, όπως τα υπόλοιπα του 4495;

Πως να γίνει αυτό;

Κάθε ακίνητο στην Ελλάδα είναι και ένα ξεχωριστό θέμα. Ας προχωρήσει λίγο αυτή η ιστορία και θα δούμε ποια κεντρικά θέματα θα ανακύψουν, ώστε να γίνονται συγχωνεύσεις με τα παρόμοια που θα ανοίγουν.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Pavlos33 said:

Κάθε ακίνητο στην Ελλάδα είναι και ένα ξεχωριστό θέμα.

Δεν έχεις άδικο, ανά παράγραφο το βλέπω να καταλήγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.