Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΠΕΝ: Δίμηνη παράταση για την ηλεκτρονική ταυτότητα Κτιρίου


steve aris

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση:

Γιατί να μην ισχύουν οι βεβαιώσεις που θα εκδοθούν π.χ. σήμερα για 2 μήνες???

Έχει τροποποιηθεί-καταργηθεί η παράγραφος 6 του άρθρου 83 του Ν.4495/17 ???????

Ευχαριστώ...................

Link to comment
Share on other sites

το τεε πελοπον/σου γιατί ζητά?

https://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2021/01/EgrΥΠΕΝ_21.1.2021.pdf

  1. Την παράταση της προαιρετικής εφαρμογής της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτηρίου έως τις 31-03-2021, με σκοπό την καλύτερη προσαρμογή των Μηχανικών, Συμβολαιογράφων κλπ με τις διατάξεις του Νόμου. Η παράταση κρίνεται επίσης απαραίτητη διότι οι περισσότερες Υπηρεσίες υπολειτουργούν, λόγω των περιοριστικών μέτρων του COVID-19, με αποτέλεσμα η συλλογή των απαραίτητων στοιχείων που προβλέπονται στο άρθρο 54 του Ν.4495/17 να καθίσταται δυσχερής.

Επίσης να δοθεί η δυνατότητα να συντάσσονται δικαιοπραξίες με βεβαιώσεις Μηχανικού, που εκδίδονται με ημερομηνία αυτοψίας έως τις 31-01-2021.

 

απο την μία ζητά παράταση και απο την άλλη να γίνονται δεκτες βεβαιωσεις ώς 31/1/2021? Αρα εκτός των άλλων καταλαβαίνω ότι σήμερινη βεβαίωση δεν θα γίνεται δεκτή?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. said:

Θα το ξαναγράψω και εδώ ελπίζοντας οι 2 πρόεδροι του Συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών και του Συλλόγου Τοπογράφων να μεριμνήσουν να βγάλουν οδηγία όπως ο Σύλλογος Αρχιτεκτόνων με την οποία :

"καλεί τα μέλη του να μη συντάσσουν Ταυτότητα Κτιρίου μέχρις ότου......"

+1000

Link to comment
Share on other sites

Να πω μια μ@@@α ?

Αν πάω σήμερα και βγάλω αβέρτα βεβαιώσεις και τις περαιώσω για τυχαία σπίτια, τυχαίων ιδιοκτητών και τις έχω καβάτζα. Μπορώ μετά όποτε μου έρχεται πελάτης να κάνω αίτημα στο ΤΕΕ να επιστρέψει η αίτηση σε αρχική υποβολή ή υπαγωγή να συμπληρώσω τα σωστά στοιχεία και να ξαναπεραιώσω ??!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, nik said:

Να πω μια μ@@@α ?

Αν πάω σήμερα και βγάλω αβέρτα βεβαιώσεις και τις περαιώσω για τυχαία σπίτια, τυχαίων ιδιοκτητών και τις έχω καβάτζα. Μπορώ μετά όποτε μου έρχεται πελάτης να κάνω αίτημα στο ΤΕΕ να επιστρέψει η αίτηση σε αρχική υποβολή ή υπαγωγή να συμπληρώσω τα σωστά στοιχεία και να ξαναπεραιώσω ??!

Μαλλον καποιοι το κανουν.. το συστημα περναει μερες Σεπτεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, nik said:

Θα το κάνω αλλά μάλλον θα φάμε μετά άκυρο από το ΤΕΕ. Δεν θα μας τις πηγαίνει πίσω.

Δεν είμαι σίγουρος για το άκυρο, δλδ αν κάποιος όντως έχει κάνει κάποιο λάθος, δεν θα μπορεί να το διορθώσει;
Βέβαια τι είδους βεβαίωση θα βγάλεις, ότι δεν έχει αυθαίρετο ή ότι είναι στις εξαιρέσεις; 'Η κ' απ'τα δύο;
Αν προκύψει ανάγκη τακτοποίησης, θα έχεις δώσει βεβαίωση με άλλη δήλωση, προγενέστερης της τακτοποίησης; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, zazeng said:

Δεν είμαι σίγουρος για το άκυρο, δλδ αν κάποιος όντως έχει κάνει κάποιο λάθος, δεν θα μπορεί να το διορθώσει;
Βέβαια τι είδους βεβαίωση θα βγάλεις, ότι δεν έχει αυθαίρετο ή ότι είναι στις εξαιρέσεις; 'Η κ' απ'τα δύο;
Αν προκύψει ανάγκη τακτοποίησης, θα έχεις δώσει βεβαίωση με άλλη δήλωση, προγενέστερης της τακτοποίησης; Δεν νομίζω.

Μιλάω πάντα για απλές περιπτώσεις χωρίς αυθαιρεσίες...

Αν έχει τακτοποίηση τώρα είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.