Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οδηγία Συλλόγου Αρχιτεκτόνων - με αφορμή την Ταυτότητα Κτιρίου


Didonis

Recommended Posts

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό του ΣΑΔΑΣ. Και ας με συγχωρήσουν οι συνάδελφοι ...

Δημιουργήθηκε ένα θέμα με την προφανώς γλωσσικά ανεπιτυχή λέξη "ορθότητα" και ένας ολόκληρος σύλλογος επιστημόνων ταμπουρώνεται πίσω από αυτή για να δώσει τελικά εντολή στα μέλη του να μην εφαρμόσουν τον νόμο, τη στιγμή που ο νόμος έχει τόσα άλλα θέματα που θα άξιζαν την ίδια αντίδραση.

Η "ορθότητα" είναι όντως λάθος λέξη του συντάκτη του νόμου (όχι η πρώτη ούτε δυστυχώς και η τελευταία). Εννοεί τον έλεγχο μόνο των δηλώσεων των αυθαιρέτων και μόνο για το ενδεχόμενο να έχει τυχόν "παραληφθεί", "ξεχαστεί", "αγνοηθεί" κάποια αυθαιρεσία σε ακίνητο που γίνεται κάποια πράξη ή ακόμη περισσότερο εκδίδεται μια άδεια.

Είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει γιατί οι δηλώσεις και οι μηχανικοί τους έρχονται και παρέρχονται αλλά το ακίνητο μένει εκεί και πρέπει να έχει τη δυνατότητα να μεταβιβάζεται και να βγάζει άδειες. Στις βεβαιώσεις από μηχανικό μετά από ξένη δήλωση αυθαιρέτου το ίδιο ακριβώς γίνεται όπως εδώ μετά από αυτοψία ... τα έχει όλα δηλωμένα το ακίνητο ή όχι ; Αλλοίμονο αν δεν υπήρχε η διαδικασία αυτή, δεν θα μπορούσε να διορθωθεί τίποτε (και κανένας).

Όταν γίνεται αυτή η αυτοψία δεν γίνεται έλεγχος αν στο υπόψη ακίνητο εφαρμόζονται οι εκδοθείσες άδειες και οι πολεοδομικές διατάξεις ;

Άρα σαφώς υποχρεούται ο μηχανικός που του ανατίθεται η έκδοση του ΠΠ της ΗΤΚ να τα ελέγξει τώρα και να τα βεβαιώσει. Που είναι το πρόβλημα ;

Προφανώς δεν εννοείται ο έλεγχος της εκδοθείσας άδειας αλλά ο έλεγχος με βάση την εκδοθείσα άδεια. Τα δικαστήρια και το ΣτΕ ξέρουν ότι ο μηχανικός είναι αναρμόδιος για επανέλεγχο δημοσίου εγγράφου αλλά εντεταλμένος για έλεγχο της πραγματικότητας σε σχέση με το δημόσιο (και αρμοδίως εκδοθέν) έγγραφο.

Προς τι λοιπόν ο θόρυβος ;

Δεν μπορούσαν μόνοι τους οι μηχανικοί να καθίσουν και να βρουν την κατάλληλη λέξη ώστε να την υποδείξουν στον συντάξαντα "δικηγόρο κολεγίου";

Δεν υπάρχουν μέσα στο κείμενο του νόμου ανείπωτα και αδιευκρίνιστα στον μηχανικό (και στον ιδιώτη) ζητήματα, όπως η στατική επάρκεια σε οριζόντια ιδιοκτησία κτιρίου, για να ταμπουρωθούμε πίσω από αυτά και να δώσουμε τις μάχες ;

Δεν καταλάβαμε ακόμη ότι η ΗΤΚ είναι ο νέος νόμος αυθαιρέτων που θα προχωρήσει την κατάστασή μας στην επόμενη (τουλάχιστον) δεκαετία ;

Πιστέψαμε ότι πλέον θα μείνουμε χωρίς βαρβάρους για να μπορούμε να ασχοληθούμε με την αρχιτεκτονική ως τέχνη ;

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

37 λεπτά πριν, kan62 said:

....

Η "ορθότητα" είναι όντως λάθος λέξη του συντάκτη του νόμου (όχι η πρώτη ούτε δυστυχώς και η τελευταία). ....

....

Προφανώς δεν εννοείται ο έλεγχος της εκδοθείσας άδειας αλλά ο έλεγχος με βάση την εκδοθείσα άδεια. Τα δικαστήρια και το ΣτΕ ξέρουν ....

φίλε μου.... οκ λογικό που ΕΣΥ γράφεις ότι είναι λάθος του συντάκτη (δηλαδή του υπουργού και όσοι άλλοι υπουργοί το υπογράφουν)

ακόμα πιο λογικό ΕΣΥ να λες "δεν εννοείται" ...

όμως ο Νόμος ΓΡΑΦΕΙ ορθότητα... και ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση να περιμένω αν η "τυφλή" Δικαιοσύνη αποφασίσει δική μου υπαγωγή σε Ταυτότητα ερμηνεύοντας κάτι που ο νόμος γράφει με μία λέξη. Ορθότητα.

 

Οπότε ας γίνει η ορθή διόρθωση τι θέλει να πει ο ποιητής και παμ παρακάτω... 

όχι τίποτα άλλο αλλά η Ταυτότητα Ακινήτων είναι πράγματι ένα τεράστιο ζήτημα και αν γίνει ως πρέπει θα είναι ενα τεράστιο εργαλείο στα χέρια όλων μας.

 

Υ.Γ.

Εγώ μάλιστα έχω να προσθέσω ότι και το πληρότητα χρήζει ανάλυσης απο τον Νόμο.

Δηλαδή πληρότητα για αν έχει Ν. 4495 πχ. τι τσεκάρουμε. 

Υπάρχει το φύλλο καταγραφής (ότι και να γράφει)

Έχει και τα σχέδια η υπαγωγή αν ήταν αναγκαία

ή πρέπει να τσεκάρουμε αν έχει όλα τα απαιτούμενα έγραφα η υπαγωγή ακόμα και τις ΥΔ κλπ κλπ.....

 

Η καλή και ορθή περιγραφή είναι αναγκαία

 

Υ.Γ. 2

  

37 λεπτά πριν, kan62 said:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό του ΣΑΔΑΣ. Και ας με συγχωρήσουν οι συνάδελφοι ...

...

Συγχωρεμένος τέκνο μου.... ο Κύριος μετά σου 🤣

και είσαι απο τους λίγους ΠΜ που άνετα σε γράφουμε επίτιμο μέλος στους Αρχιτέκτονες διότι το κατέχεις και δεν το έχεις μόνο

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Didonis said:

.....να ελέγξουμε Ορθότητα Οικοδομικής Άδειας...

Δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις κάτι τέτοιο!

19 ώρες πριν, Didonis said:

Ορθότητα Υπαγωγών σε νόμους «τακτοποίησης» τρίτων....

Προφανώς είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις, αφού για να εκδόσεις την ΗΤΚ κάνεις αυτοψία με τα δεδομένα που θα σου προσκομίσει ο πελάτης!

Βεβαίως όλα τα "μπαλαμούτια" "συναδέλφων" θα βγουν στην επιφάνεια! Αναγκαστικά! Οπότε οφείλεις κατά την προσωπική μου άποψη να προνοήσεις να εισπράξεις την "προκαταβολή" σου διότι στις περισσότερες των περιπτώσεων οι πελάτες μας δεν θα είναι εύκολοι (κόστος, χρόνος κ.λπ.) στο να κινηθούν νομικά εναντίον "συναδέλφων" που έκαναν τις ρυθμίσεις για να τις "συνεφέρουν" και θα στραφούν απλώς στο να ξανασυνεργαστούν μαζί τους για  να βγάλουν μια ακόμα "μούφα" ΗΤΚ οι ίδιοι κι εσύ να μείνεις στον άσσο αν δεν έχεις εξασφαλιστεί... Ελπίζω ότι, καταλαβαίνεις το τι ακριβώς θέλω να πω....

19 ώρες πριν, Didonis said:

.....απλά μάζεψε όλα τα χαρτιά των άλλων....

Δική τους δουλειά είναι! Η' στα φέρνουν και δεν κοστίζει τίποτα ή σε πληρώνουν για να το κάνεις εσύ.

19 ώρες πριν, Didonis said:

Συνοπτικά κρίνω σημαντικό να ακολουθήσω την οδηγία του συλλόγου μου μέχρι νεωτέρας…

Ξανασκέψου το διότι, δεν είναι καιρός να χάνονται δουλειές ή με άλλα λόγια οι "σύλλογοι" δεν είναι εκεί όταν πραγματικά τους χρειάζεσαι, απλώς ρίχνουν "άσφαιρα πυροτεχνήματα"...

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, kan62 said:

Δεν καταλάβαμε ακόμη ότι η ΗΤΚ είναι ο νέος νόμος αυθαιρέτων που θα προχωρήσει την κατάστασή μας στην επόμενη (τουλάχιστον) δεκαετία ;

Ορθώς Θεόδωρε! Κι όχι μόνο.... Είναι ταυτοχρόνως και η "τρύπα" στον ασκό του Αιόλου (για όποιον κατάλαβε)....

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:
20 ώρες πριν, Didonis said:

Ορθότητα Υπαγωγών σε νόμους «τακτοποίησης» τρίτων....

Προφανώς είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις

Σε τι βάθος όμως είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε τον έλεγχο; Τετραγωνικά; Συντελεστές; Στοιχεία παλαιότητας; Τα πάντα όλα;
Και πες ότι βρίσκουμε ένα λάθος, είτε εσκεμμένο είτε όχι, δεν έχει σημασία (έχει και δεν έχει), πως θα γίνει η διόρθωση αν είναι στις περιπτώσεις που δεν ανοίγουν πια οι δηλώσεις; (πχ 4178 κατ5)

Link to comment
Share on other sites

Όσο αντέχει η "ψυχή" σου ή "όρεξή" σου και η "επαγγελματική ευσυνειδησία" σου! Τόσο βαθιά να πας... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όσο αντέχει

Mάλιστα! Βλέπω έχει αρκετές παγίδες το θέμα, ευχαριστούμε για τα τιπ για άλλη μια φορά...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι και το βασικό θέμα.... οφείλουμε, είμαστε εντεταλμένοι δηλαδή, να κάνουμε και έλεγχο χρόνου ή υπολογισμού του προστίμου ή μόνο όσον αφορά το πολεοδομικό μέρος?

Δεν μ'αρέσει καθόλου όταν η δουλειά μου είναι υπό έλεγχο (και με κυρώσεις) αλλά δεν ξέρω, δεν έχω σαφής εντολές δηλαδή, τι θα περιλαμβάνει ο έλεγχος που θα μου γίνει....

Αλλά εδώ που τα λέμε, ψάχνω να βρω που λέει για έλεγχο των υποβαλλόμενων στοιχείων κατά την συμπλήρωση της ΗΤΚ και δεν μπορώ να το βρω...για συμπλήρωση λέει ο Ν4495....

 

Link to comment
Share on other sites

Με το μπάχαλο της νομοθεσίας των αυθαιρέτων είναι αδύνατον να ελεγχθεί η ορθότητα των δηλώσεων. Να υπενθυμίσω μόνο ότι στον 4014 και στον 4178 δεν γνωρίζαμε με σιγουριά αν το ποσοστό υπέρβασης ελέγχεται ανα φύλλο καταγραφής ή στην συνολική υπέρβαση... για να μην αναφερθώ στα δικαιολογητικά παλαιότητας... 

Ο έλεγχος αυτός πρέπει (και προβλέπεται κάπου νομίζω) να γίνει από ελεγκτές δόμησης.

Ο συντάκτης της ταυτότητας πρέπει να ελέγχει μόνο αυτό που είναι ζωγραφισμένο, στην άδεια ή στην δήλωση, αν ανταποκρίνεται στην κατασκευή που ελέγχει.

Συμφωνώ με τον ΣΑΔΑΣ, είναι πολύ σημαντικό να διαλυθούν αυτά τα θολά σημεία για να μπορέσουμε να κάνουμε την δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.