Jump to content

ΥΠΕΝ: Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου – Υποχρεωτική από 01-02-2021


Recommended Posts

18 λεπτά πριν, avgoust said:


ΥΓ. Εντω μεταξύ  ως ημερομηνία ελέγχου μπαίνει γενικά η 1/10. Δλδ ούτε εκείνη η άτυπη παράταση εως 15/10 που έδωσαν οι τότε άθλιοι δεν θεσμοθετήθηκε.
 

Αυτό αφορά δηλώσεις? Κι αν ναι που το είδες? 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στις προηγούμενες αναρτήσεις που μιλάνε για υπαγωγές μετά την 30/9.

Link to post
Share on other sites

Με το ΦΕΚ 287Β/27-1-2021, ξεκινάει η ητ κτιρίου από 1/2/2021 και τίθενται σε ισχύ τα άρθρα 52 έως 61 του 4495/2017.

Link to post
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, η ανακοίνωση των συμβολαιογράφων ανέφερε ότι δεν θα απαιτείται ΗΤ για βεβαιώσεις που έχουν εκδοθεί πριν την υπογραφή των αποφάσεων. Άρα έχουμε 5 σενάρια.

Α. ισχύουν οι βεβαιώσεις που εκδόθηκαν πριν τις 27/1, ασχέτως χρόνου αυτοψίας (προφανώς προγενέστερου).

Β. ισχύουν οι βεβαιώσεις ανεξαρτήτως χρόνου έκδοσης, με χρόνο αυτοψίας πριν τις 27/1.

Γ. ισχύουν οι βεβαιώσεις που εκδόθηκαν πριν τις 31/1, ασχέτως χρόνου αυτοψίας (προφανώς προγενέστερου), αφού η ΗΤ γίνεται υποχρεωτική από 1/2.

Δ. Β. ισχύουν οι βεβαιώσεις ανεξαρτήτως χρόνου έκδοσης, με χρόνο αυτοψίας πριν τις 31/1, αφού η ΗΤ γίνεται υποχρεωτική από 1/2.

Ε. Τίποτα από τα παραπάνω. Όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Από 1/2 ΗΤ υποχρεωτικά.

Ελπίζουμε σε απάντηση των συμβολαιογράφων να υποθέσω, από αλλού δεν θα πάρουμε απάντηση....

Link to post
Share on other sites
20 ώρες πριν, sissy_arch said:

Κανονικά η βεβαίωση ισχύει δύο μήνες από την ημερομηνία αυτοψίας. Άρα και τη Δευτέρα αν κάνω. Ότι βγάζω με ημ. Αυτοψίας 25/01 σημαίνει ότι θα ισχύει μέχρι 25/3.

Ναι θα ισχύει.

Αρκεί βεβαίως να προλάβει έως τότε ο συμβολαιογράφος να ολοκληρώσει τα συμβόλαια (με τη μετεγγραφή τους).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to post
Share on other sites
12 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ναι θα ισχύει.

Θα μπορούμε να βγάζουμε βεβαιώσεις από δευτέρα; Από το άρθρο 55 προκύπτει όχι, αν και μάλλον το σύστημα θα σε αφήνει...

Νομίζω ότι βγάλαμε βγάλαμε.
 

Edited by zazeng
Link to post
Share on other sites

Και πολύ σωστά το νομίζεις! 

P.S. Άσε δε τα ξυπνοπούλια να πιαστούν στη φάκα.....

Link to post
Share on other sites

Εμπρός λοιπόν για νέες περιπέτειες!!!

Κ όσες βγουν μέχρι την κυριακή άπατες θα πάνε, ειδικά αν θέλει και μεταγραφή μες στο δίμηνο.
Έκτος από εμάς και οι συμβολαιογράφοι έχουν πήξει και καθυστερούν πολύ πλέον.

Link to post
Share on other sites

Οι εφορίες είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για τη "δουλειά" αυτή....

 

Link to post
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει γιατί αν μια βεβαίωση εκδοθεί 30 ή 31 Ιανουαρίου Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί,Αν βέβαια προλάβει ο συμβολαιογράφος ως τις 31 Μαρτίου  .

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.