Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρατάσεις στο τρέχον "Εξοικονόμηση κατ' οίκον ΙΙ"


Recommended Posts

Πρώτο ΦΕΚ

Για αιτήσεις σε υπαγωγή, όπου η προθεσμία ολοκλήρωσης του έργου λήγει εντός του διαστήματος από 11/03/2020 ως και 29/06/2021, η προθεσμία παρατείνεται αυτοδίκαια ως και τις 30/06/2021.

Δεύτερο ΦΕΚ

Α. Μετά το πέμπτο εδάφιο της παρ. 7.5.3 του Οδηγού Εφαρμογής του Προγράμματος προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής :
«Για αιτήσεις σε υπαγωγή, όπου η προθεσμία ολοκλήρωσης του έργου λήγει εντός του διαστήματος από 23/10/2020 ως και 29/06/2021, η προθεσμία παρατείνεται αυτοδίκαια ως και τις 30/06/2021».
Β. Το εικοστό δεύτερο εδάφιο της παρ. 5.2 του Οδηγού Εφαρμογής του Β’ Κύκλου του Προγράμματος τροποποιείται ως εξής :
«Για τις οριστικά υποβληθείσες αιτήσεις που βρίσκονται σε διαδικασία προέγκρισης Δανείου και η άνω προθεσμία λήγει εντός του διαστήματος από 11.03.2020 ως και 30.05.2021, η προθεσμία παρατείνεται αυτοδίκαια ως και τις 31.05.2021.».

1.pdf 2.pdf

Edited by kan62
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τον Α’ Κύκλο...

«Για αιτήσεις σε υπαγωγή, όπου η προθεσμία ολοκλήρωσης του έργου λήγει εντός του διαστήματος από 11/03/2020 ως και 29/06/2021, η προθεσμία παρατείνεται αυτοδίκαια ως και τις 30/06/2021.»

Εμένα, η τελευταία που είχα απο αυτό το κύκλο, έληξε στις 27/12/20 (μετά απο διαδοχικές παρατάσεις που είχαν δοθεί απο το πρόγραμμα και κάποιες παρατάσεις που είχαμε ζητήσει), χωρίς να ολοκληρωθεί η διαδικασία, λόγω οικονομικής αδυναμίας του αιτούντα να πληρώσει τη συμμετοχή του, περίπου 15.000€.

Δεν γνωρίζω πλέον αν μας δοθεί πάλι η δυνατότητα (με παράταση), αφού γράφει λήγει και όχι έχουν λήξει ή/και πρόκειται να λήξουν στο διάστημα που αναφέρει. (μια ζωή, με τα φύλλα της πικροδάφνης στο στόμα να τα μασάμε)

 

Επίσης, αυτό που γράφει «...από 11/03/2020 ως και 29/06/2021, η προθεσμία παρατείνεται αυτοδίκαια ως και τις 30/06/2021.», δηλ. παρατείνεται για μία μόνο μέρα ή είναι τυπογραφικό λάθος και θα έπρεπε να γράφει έως 30/6/2020, η προθεσμία παρατείνεται μέχρι 30/6/21?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο απλό ...

Λέει ότι όλες οι ημερομηνίες λήξης που βρίσκονται στο χρονικό διάστημα από 11/3/20 μέχρι 29/06/21 αλλάζουν αυτόματα σε 30/06/21.

Επομένως και η δική σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το λογικό είναι όπως το λές συνάδελφε, είναι όμως το ίδιο λογικό (η μετάφραση που δίνεις) και για το νομοθέτη? 😜

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γνωρίζει κανείς αν έχει δωθεί παράταση στην λήξη του Εξοικονομώ ΙΙ-b???...

Η καρτέλα μου γράφει από σήμερα λήξη 30/04/2022......

 

 

Έναρξη Κατάσταση Προθεσμίας
<Επιλέξτε>ΕΝΕΡΓΗΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ
<Επιλέξτε>
 
Κατάσταση αίτησης κατά την έναρξη Κατάσταση αίτησης μετά την ικανοποίηση της προθεσμίας Λήγει σε Χ ημέρες Ημερομηνία Λήξης Αίτημα παράτασης
             
02/04/2020 20:47:09 ΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ 06. Αίτηση σε υπαγωγή 08.α Αίτηση με ολοκληρωμένες παρεμβάσεις - σε διενέργεια ελέγχου τελικής εκταμίευσης 128 30/04/2022
Link to comment
Share on other sites

Σωστόος ο υπουργός!! Χωρίς πολλά πολλά. Μπράβο. Το έλεγξα και εγώ. Μου είχε κάνει εντύπωση που δεν είχε έρθει email ότι λήγει η προθεσμία.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να ενημερώσω τον πελάτη μου και τους προμηθευτές του ή να τους αφήσω στον πανικό τους γιατί με έχουν φτάσει ένα κλικ από το εγκεφαλικό με την μέχρι πριν 10 μέρες χαλαρότητα τους......

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με το  (Help Desk) της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας A.E. (210-3000877)   και μου επιβεβαίωσαν ότι έχουν δώσει  παράταση μέχρι και 30/04/2022.....

Μήνυμα πάντως δεν μου έχει έρθει..... ούτε και στον ωφελούμενο... 

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.