Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

2 ώρες πριν, gi_arch said:

...και θα πρέπει να βρεις κάτι να ανεβάσεις....ή δεν θα έχεις τις μετρήσεις για να κάνεις όψεις...κτλπ κτλπ....

Όχι βέβαια! Ανεβάζεις απλώς ό,τι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

3. Αν η αυτοψία σε συνάρτηση με έλεγχό σου δεν συμφωνούν με τα προσκομιζόμενα,...

Σε αυτήν την περίπτωση τι οφείλουμε να κάνουμε?

Θα έχουμε λάβει γνώση ότι κάποιος δεν έκανε με συνέπεια την δουλειά του. Άρα δεν οφείλουμε να ενημερώσουμε σχετικά το ΤΕΕ?...

Επιστολή προς τον ιδιοκτήτη που θα τον ενημερώνουμε για την ασυμφωνία με ταυτόχρονη κοινοποίηση στο ΤΕΕ. Εάν το αποκρύψουμε δεν θα φέρουμε και εμείς ευθύνη?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, με το ΤΕΕ δεν ασχολούμαστε, δεν μας ενδιαφέρει. Και σε τελική ανάλυση "ας βγάλει άλλος και με άλλον τρόπο, το φίδι από την τρύπα"...

Εμείς απλώς έχουμε μια έγγραφη σύμβαση με τον πελάτη μας (ιδιοκτήτη), στην οποία έχουμε προβλέψει αυτή την πιθανότητα και απλώς τον ενημερώνουμε (αν θέλουμε εγγράφως, αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο) και ολοκληρώνεται η εργασία μας με την εξόφληση της συμφωνηθείσας αμοιβής μας.

Η συνέχεια επαφίεται στο φίλτατο ιδιοκτήτη.... Γι' αυτό έγραψα και παραπάνω ότι, ακριβώς σε αυτό το σημείο "...αρχίζουν και κλαίνε οι μανούλες"!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Προσπαθώ να βγάλω την 1η ηλεκτρονική ταυτότητα για διαμέρισμα πολυκατοικίας (για συμβόλαιο).

Σαν διαδικασία έχω μόνο μια παρατήρηση και αν τυχόν ξέρει κάποιος συνάδελφος να με καθοδηγήσει.

Στα "Στοιχεία Ιδιοκτησίας" - "Π.Ε.Α.-Στοιχεία Δικτύων",

και συγκεκριμένα στον "Αρ. Ασφαλείας" του ΠΕΑ, δεν μου δέχεται όλα τα ψηφία με τις παύλες, όπως είναι καταχωρημένα στο ΠΕΑ που έχει εκδοθεί για το διαμέρισμα. Η φόρμα της ηλεκτρονικής ταυτοτητας, δεχεται 10 χαρακηρες μόνο, ενώ το κλειδί ασφαλείας του ΠΕΑ έχει 16 χαρακτήρες χωρίς τις παύλες, ή 19 χαρακτήρες αν συμπεριλάβω και τις 3εις παύλες.

Μήπως ξέρει κάποιος συνάδελφος αν κάνω κάτι λάθος?

υ.γ. υπαρχει προγραμματιστικο προβλημα με την πλατφορμα, δεν εκανα κατι λαθος. Ελαβα σχετικη απαντηση απο το ΤΕΕ.

Edited by andygr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2021 at 11:53 ΠΜ, Konstantinos Kalopitas said:

Θέλω να κάνω πραγματική καταχώρηση. Αποφάσισα να ξεκινήσω εισάγοντας το γραφείο στο οποίο εργάζομαι (ανήκει στον μηχανικό) για να έχουμε μια πραγματική εμπειρία πριν αναλάβουμε κάποιον πελάτη. 

 

Ως Φοιτητής ακόμα δήλωσε στο προφίλ σου ειδικότητα σπουδών

Didonis

Το έχω κάνει και ανέβασα δήλωση του εαυτού μου ότι έχω εξουσιοδότηση και από τους συνιδιοκτήτες να ανεβάσω τα στοιχεία για το δικό μου.  Εκεί δε που αναφέρει για ποιο λόγο τα ανεβάζεις, που ουσιαστικά δεν είναι ούτε για μεταβίβαση ούτε για όλα τα άλλα που είναι υποχρεωτικό να κάνεις ΗΤΚ, έβαλα άλλοι λόγοι

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2021 at 1:02 ΜΜ, andygr said:

Γεια σας!

Προσπαθώ να βγάλω την 1η ηλεκτρονική ταυτότητα για διαμέρισμα πολυκατοικίας (για συμβόλαιο).

Σαν διαδικασία έχω μόνο μια παρατήρηση και αν τυχόν ξέρει κάποιος συνάδελφος να με καθοδηγήσει.

Στα "Στοιχεία Ιδιοκτησίας" - "Π.Ε.Α.-Στοιχεία Δικτύων",

και συγκεκριμένα στον "Αρ. Ασφαλείας" του ΠΕΑ, δεν μου δέχεται όλα τα ψηφία με τις παύλες, όπως είναι καταχωρημένα στο ΠΕΑ που έχει εκδοθεί για το διαμέρισμα. Η φόρμα της ηλεκτρονικής ταυτοτητας, δεχεται 10 χαρακηρες μόνο, ενώ το κλειδί ασφαλείας του ΠΕΑ έχει 16 χαρακτήρες χωρίς τις παύλες, ή 19 χαρακτήρες αν συμπεριλάβω και τις 3εις παύλες.

Μήπως ξέρει κάποιος συνάδελφος αν κάνω κάτι λάθος?

υ.γ. υπαρχει προγραμματιστικο προβλημα με την πλατφορμα, δεν εκανα κατι λαθος. Ελαβα σχετικη απαντηση απο το ΤΕΕ.

Το γνωρίζουν στο ΤΕΕ και μέχρι να λυθεί γράφετε τα 9 ψηφία και το αναφέρετε ως παρατήρηση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι πρέπει να ανεβάσουμε από πολεοδομία για ένα διαμέρισμα ?

Π.χ. έχω διαμέρισμα Β-1 του Β' ορόφου πολυκατοικίας.

Ανεβάζω κάτοψη Β οροφου, οψη, τομη. 

Ανεβάζω ξυλότυπο οροφής Α' και Β' ορόφου πες για να μαι καλυμένος. Ανεβάζω και τεύχος στατικών?!

Ανεβάζω κάτοψη Β οροφου για καθε Η/Μ μελέτη. Ανεβάζω και τεύχη Η/Μ ?!

Αν έχει κάνει τακτοποίηση ανεβάζω περαίωση ή και τα δικαιολογητικά της τακτοποίησης ?

Μετά λέει κάτι για πίνακα χιλιοστών?! Που να το βρεις αυτόν? Έχει κάνει κάποιος να μου πει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nik said:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι πρέπει να ανεβάσουμε από πολεοδομία για ένα διαμέρισμα ?

Π.χ. έχω διαμέρισμα Β-1 του Β' ορόφου πολυκατοικίας.

Ανεβάζω κάτοψη Β οροφου Ναι, οψη Σιγά μην έχει ο ιδιοκτήτης..., τομη Σιγά μην έχει ο ιδιοκτήτης...

Ανεβάζω ξυλότυπο οροφής Α' και Β' ορόφου πες για να μαι καλυμένος. Ανεβάζω και τεύχος στατικών?! Όχι, που θα βρεις;

Ανεβάζω κάτοψη Β οροφου για καθε Η/Μ μελέτη. Ανεβάζω και τεύχη Η/Μ ?! Όχι, που θα τα βρεις;

Αν έχει κάνει τακτοποίηση ανεβάζω περαίωση Ναι ή και τα δικαιολογητικά της τακτοποίησης Μόνο τα σχέδια και ό,τι υπάρχει από στατική επάρκεια, αν υπάρχει....?

Μετά λέει κάτι για πίνακα χιλιοστών?! Ναι Που να το βρεις αυτόν? Θα πάει ο ιδιοκτήτης στο συμβολαιογράφο του να στον φέρει αν δεν τον έχει και θα πει κι ένα τραγούδι.... Αν βαριέται θα τον χρεώσεις 300 ευρ'ώ extra και θα πας εσύ να τον πάρεις... Έχει κάνει κάποιος να μου πει ?

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, nik said:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι πρέπει να ανεβάσουμε από πολεοδομία για ένα διαμέρισμα ?

Π.χ. έχω διαμέρισμα Β-1 του Β' ορόφου πολυκατοικίας.

Ανεβάζω κάτοψη Β οροφου, οψη, τομη. 

Ανεβάζω ξυλότυπο οροφής Α' και Β' ορόφου πες για να μαι καλυμένος. Ανεβάζω και τεύχος στατικών?! Ποιος τα ζητάει αυτά?

Ανεβάζω κάτοψη Β οροφου για καθε Η/Μ μελέτη. Ανεβάζω και τεύχη Η/Μ ?! Ποιος τα ζητάει αυτά?

Αν έχει κάνει τακτοποίηση ανεβάζω περαίωση ή και τα δικαιολογητικά της τακτοποίησης ? Ότι είπε ο ΙΑΣΟΝΑΣ

Μετά λέει κάτι για πίνακα χιλιοστών?! Που να το βρεις αυτόν? Έχει κάνει κάποιος να μου πει ? Σου τον δίνει ο ιδιοκτήτης κλπ που λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ετοιμάζομαι κ εγώ να υποβάλλω την πρώτη μου Ταυτότητα Κτιρίου και ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις αμοιβές.. Στο σύστημα Τεε δε βλέπω να υπάρχει σχετική εργασία, άρα ελάχιστη δεν ορίζεται?

Κάνουμε συμφωνητικό, εκδίδουμε ΦΕΜ (διαδικασία όπως πχ για αυθαίρετα) ή μόνο ΑΠΥ (διαδικασία όπως στις βεβαιώσεις μεταβίβασης)?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.