Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Υπάρχει η παράγραφος 14 του άρθρου 100 του Ν.4495/2017. Τώρα το πότε συνετελέσθη το "έγκλημα" είναι ένα θέμα...Από την άλλη πώς να εκδόσεις ΕΕΔΜΚ για κάτι "καμωμένο" για να καλύψεις τα καμώματα των ιδοκτητών(ε)?...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πρότασή μου είναι, να μην το ακουμπήσεις ως θέμα.... Κάντην με ελαφρά πηδηματάκια κι άσε τον έξυπνο ιδιοκτήτη να βρει άλλον να βγάλει το φίδι από την τρύπα... Δεν πρόκειται ποτέ να πληρωθείς αξιοπρεπή αμοιβή για να φέρεις την ευθύνη και να το λύσεις!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΡ. 29 ΠΑΡ.5 Ν4495/17 με τις αλλαγές του Ν4546/2018  

Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες της παραγράφου 2.

Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω οικοδομικής άδειας ή έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα εκδόσω ΕΕΔΜΚ σε υφιστάμενη κατασκευή. Για παράδειγμα τι θα εμφανίσω για την διαχείριση των αποβλήτων από ΑΕKK.

Νομίζω πως η ενημέρωση είναι μια επιλογή αλλά θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την αρμόδια πολεοδομία να ακούσω την άποψή τους.


 

 

Ν4495/17 ΑΡ42

10. Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις :

α) αλλαγή ιδιοκτήτη,

β) τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα,

γ)   μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του δύο τοις εκατό (2%), με μέγιστο τα δέκα (10) εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα, ή μεγαλύτερες του δύο τοις εκατό (2%), με μέγιστο τα είκοσι (20) εκατοστά όσον αφορά τα μήκη τωνπλευρών του οικοπέδου.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, killertomato said:

αφου έγινε τακτοποίηση με 4495 οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις τεκμαίρονται ότι έγιναν μετά την υπαγωγή και πλέον είναι αυθαίρετες. Θα βγάλεις άδεια μικρής κλίμακας όπου θα φαίνονται οι διαρρυθμίσεις για να γίνει η ενημέρωση του φακέλου και μετα ΗΤΚ. Πρόσεξε μην σε παρασύρει ο ιδιοκτήτης και αρχίσει τις γκρίνιες. Οι εξυπνάδες πληρώνονται 

Γιατί η τακτοποίηση σημαίνει πως οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις έγιναν εκ των υστέρων??? Πως προκύπτει αυτό???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην τακτοποίηση μπαίνει σχέδιο ή περιγράφεται η τωρινή κατάσταση του ακινήτου. Εαν δεν έχει περιγραφεί η διαφορετική διαρρύθμιση σημαίνει είτε ότι έγινε μεταγενέστερα ή ότι η δήλωση περιέχει ελλιπή/ψευδή στοιχεία. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Μετέπειτα της τακτ. έγινε η διαρ. προφανώς και τα έχω περιγράψει όλα στη ρύθμιση και φαίνονται στα σχέδια που ανέβασα. Προσπαθώ να είμαι όσο τυπικός γίνετε κια να δικαιολογώ οτι γράφω στην τ.ε. τακτοποίησης με αρ. του νόμου αλλα έλα π έχω να αντιμετωπίσω συναδέλφους που στη προκειμένη περίπτωση συμβούλεψαν το νέο ιδιοκτήτη να κάνει τις διαρ. χωρίς ΕΕΔΜΚ.. και τώρα ψάχνω για σύννομη λύση...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Geo-engineer said:

Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες της παραγράφου 2.

οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις ανήκουν στην παρ.2 οπότε θα εκδόσεις ΕΕΕΜΚ. Για το ΣΔΑ ισως θα πρέπει να συμβουλευτείς την ΥΔΟΜ αλλιώς στη θέση του θα βάλεις ΤΕ όπου θα εξηγείς ότι πρόκειται για νομιμοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, killertomato said:

Στην τακτοποίηση μπαίνει σχέδιο ή περιγράφεται η τωρινή κατάσταση του ακινήτου. Εαν δεν έχει περιγραφεί η διαφορετική διαρρύθμιση σημαίνει είτε ότι έγινε μεταγενέστερα ή ότι η δήλωση περιέχει ελλιπή/ψευδή στοιχεία. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 

Δεν συμφωνω με το παραπάνω. 
Η εσωτερική διαρρύθμιση δεν εξετάζεται από τον Ν4495. Εάν υπάρχει, γίνεται ενημέρωση φακέλου όταν ενεργοποιηθεί η ΗΤΚ. Αυτό αναφέρει ο Ν4495.

Συνεπως, δεν σε δεσμεύει η δήλωση του Ν4495/17 ότι η διαρρύθμιση έγινε μεταγενέστερα της δήλωσης. Μπορεί να έγινε και από κατασκευής. 

Θα πρέπει να γίνει ενημέρωση της ΟΑ. Εάν πρέπει πρώτα να προηγηθεί Μικρή Κλίμακα και μετά ενημέρωση είναι κάτι που θα πρέπει να ρωτήσεις στην Πολεοδομία. Διαδικαστικό θέμα είναι. 
Παντως γίνεται να βγάλεις Μικρή Κλίμακα για “καμωμένο” όπως λέει ο συνάδελφος παραπάνω. Η Μικρή Κλίμακα πηγαίνει στο τμήμα αυθαιρέτων και ανάλογα εκεί βγαίνει ή όχι πρόστιμο. 

Edited by PERIKLIS1
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα πως δε με δεσμεύει αφού έχω περαιώσει τη δήλωση. έχω ανεβάσει τα σχέδια και φαίνονται άλλα στις κατόψεις, από αυτά που κατασκεύασε σήμερα.

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.