Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

10 λεπτά πριν, Geo-engineer said:

Μα πως δε με δεσμεύει αφού έχω περαιώσει τη δήλωση. έχω ανεβάσει τα σχέδια και φαίνονται άλλα στις κατόψεις, από αυτά που κατασκεύασε σήμερα.

Ναι σε δεσμεύει σε αυτήν την περίπτωση. Νόμιζα ότι άφησες την αποτύπωση της κατοψης της ΟΑ. 

Μικρη κλίμακα λοιπόν και νομιμοποίηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πρότεινα (υπό συζήτηση) την απλούστερη λύση ανάκλησης της δήλωσης (με αίτημα, βεβαίωση οτι <20% & αιτιολόγηση,  π.χ., προσθήκη αφανών χώρων ή ενημέρωση στοιχείων τεχνικής έκθεσης καθ΄υπόδειξη συμβ/φου κλπ) υπο την προυπόθεση οτι η δήλωση δεν έχει χρησιμοποιηθεί σε συμβολαιογραφική πράξη (το δηλώνεις επίσης σαφώς  στο αίτημα). Στην νέα δήλωση (φάση υποβολής πλέον), διαγράφεις πρώτα τα σχέδια/τεχνική έκθεση κλπ., ενημερώνεις κατόψεις και -βεβαίως- βάζεις αυτοψία 01/2021.  Κόστος 10€ - αρχείο η προηγούμενη δήλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνάδερφοι, το θέμα της διαφορετικής εσωτερικής διαρρύθμισης θα είναι ένα συχνό φαινόμενο

που θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε, ιδιαίτερα μετά την εφαρμογή της ΗΤΚ (βέβαια όταν και άμα εφαρμοστεί),

κατά την έκδοση βεβαίωσης μηχανικού.

Άποψη μου λοιπόν είναι να εφαρμόζεται η παρ. η) του άρθρου 28 του Ν.4495, η οποία δίνει τον ορισμό

της ενημέρωσης φακέλου, σε συνδυασμό με την παρ. 10) του άρθρου 42 και όχι να εκδίδεται ΕΕΔΜΚ.

 

  • Like 3
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά πο συνομιλία με αρμόδιο υπάλληλο πολεοδομίας. Κατέληξα πως βγάζω πρώτα ΕΕΕΔΚ αφού πρώτα πληρώσει πρόστιμο αυθαιρέτου 200€ που θα κοινοποιήσει η πολεοδομία στην ΔΟΥ και ανεβάσω την απόδειξη στο σύστημα και μετά εκδόσω την μικρής. Αυτό που δεν ξέρω ακόμη κ δν ήξερε να μ απαντήσει με σιγουριά κ ο υπάλληλος είναι αν πρέπει μετα την μικρής να κάνω και ενημέρωση φακέλου οα και μετά να πάω σε έκδοση βεβ. μηχανικού ή σε ταυτότητα. Επίσης αν πάω με βεβαίωση χωρίς ταυτότητα θα πρέπει να βάλω ημ/νία αυτοψίας 31/01/2021 ππου είναι λίγο κουφό όταν θα κάνω νομιμοποίηση σήμερα. Για το τι θα κάνω με ΙΚΑ και ΑΕΚΚ αύριο...

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2021 at 12:34 ΜΜ, Geo-engineer said:

... Έγινε Σ.Πράξη και ο νέος ιδιοκτήτης έκανε εσωτερικές διαρρυθμίσεις χωρίς άδεια μικρής κλίμακας. Τώρα θέλει να μεταβιβάσει στο παιδί του οπότε χρειάζεται νέα βεβαίωση. ....

Νομίζω πως είναι προσβολή για τον κλάδο μας να ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος με τέτοιες υποθέσεις.

Δηλαδή, ο ιδιοκτήτης ανέθεσε σε κάποιον μη μηχανικό να αναλάβει εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων και έρχεται τώρα να αναθέσει σε μηχανικό την γραφειοκρατική διαδικασία?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

να πληρώσει και εγώ συντάσσομαι με την γραμμή, κάνουν εργασίες χωρίς άδεια, βάζουν τον όποιο να είναι μέσα χωρίς μηχανικό και κάνουν τις δουλειές και μόλις τρακάρουν ότι μεταβίβαση χωρίς έγγραφο μηχανικού δεν μπορούν να κάνουν αναζητούν τον μηχανικό να βρούνε το έγγραφο τους και τότε συνηδητοποιούν ότι σε χώρους που έχουν τακτοποιηθεί δεν επιτρέπεται να γίνουν εργασίες χωρίς άδεια. Διαφορετικά έχουν νέο αυθαίρετο το οποίο πρέπει να δηλωθεί και να τακτοποιηθεί προκειμένου να τους δώσει ο μηχανικός τα απαιτούμενα έγγραφα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2021 at 10:05 ΠΜ, STZAV said:

Θα πρότεινα (υπό συζήτηση) την απλούστερη λύση ανάκλησης της δήλωσης

Τα σχέδια και να ακυρωθούν παραμένουν διαθέσιμα στο σύστημα, οπότε αν έχει ανεβάσει αποτύπωση είναι κραυγαλέα η 'μεθόδευση'. Αλλά και αποτύπωση να μην έχεις ανεβάσει, συμφωνώ 100% με τον @Brasco , για ποιο λόγο να πάρεις στη σφραγίδα σου την αμαρτία κάποιου που σε ΄γράφει'; ΕΕΜΚ με παράβολο και έξτρα λαλακόσημο (αν δεν συντρέχουν και άλλοι λόγοι αρκεί ένα).

14 ώρες πριν, Geo-engineer said:

Κατέληξα πως βγάζω πρώτα ΕΕΕΔΚ αφού πρώτα πληρώσει πρόστιμο αυθαιρέτου 200€

Ωραία, άρα πάει με άρθρο 94 παρ 4

Παράθεση

Αυτό που δεν ξέρω ακόμη κ δν ήξερε να μ απαντήσει με σιγουριά κ ο υπάλληλος είναι αν πρέπει μετα την μικρής να κάνω και ενημέρωση φακέλου οα και μετά να πάω σε έκδοση βεβ. μηχανικού ή σε ταυτότητα.

Κάνε να είσαι σίγουρος, αν τα έχω διαβάσει καλά, θα την έχει έτοιμη για την ταυτότητα.

@gamvro αν ήταν έτσι τι νόημα έχει η ύπαρξη της αλλαγής διαρρύθμισης στο 29.2; Θα κάναμε ότι θέλαμε, θα ενημερώναμε και τέλος. Υπόψη εδώ μιλάμε για αλλαγή μετά το 2011, για τις προ '11 οκ (βέβαια το 100.14 μιλάει για οριζόντιες και κάθετες, άρα αν δεν έχουμε σύσταση;)

Παράθεση

Επίσης αν πάω με βεβαίωση χωρίς ταυτότητα θα πρέπει να βάλω ημ/νία αυτοψίας 31/01/2021 ππου είναι λίγο κουφό όταν θα κάνω νομιμοποίηση σήμερα.

Η κουφαμάρα αυτή θα βγει και σε φεκ οσονούπω. Προτεινόμενος τίτλος για την τροπολογία 'έλα μωρέ στην Ελλάδα είσαι'

Παράθεση

Για το τι θα κάνω με ΙΚΑ και ΑΕΚΚ αύριο...

ΑΕΚΚ λογικά δεν θα χρειάζεται αφού μιλάμε για νομιμοποίηση, θα φτιάξεις ένα χαρτάκι που να το εξηγεί, θα το σφραγίσεις και θα ανεβάσεις αυτό. Συνεννοήσου και με την υδομ καλού κακού. Για ΙΚΑ δεν ξέρω, λογικά το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, zazeng said:

Τα σχέδια και να ακυρωθούν παραμένουν διαθέσιμα στο σύστημα, οπότε αν έχει ανεβάσει αποτύπωση είναι κραυγαλέα η 'μεθόδευση'. Αλλά και αποτύπωση να μην έχεις ανεβάσει, συμφωνώ 100% με τον @Brasco , για ποιο λόγο να πάρεις στη σφραγίδα σου την αμαρτία κάποιου που σε ΄γράφει'; ΕΕΜΚ με παράβολο και έξτρα λαλακόσημο (αν δεν συντρέχουν και άλλοι λόγοι αρκεί ένα).

Ωραία, άρα πάει με άρθρο 94 παρ 4

Κάνε να είσαι σίγουρος, αν τα έχω διαβάσει καλά, θα την έχει έτοιμη για την ταυτότητα.

@gamvro αν ήταν έτσι τι νόημα έχει η ύπαρξη της αλλαγής διαρρύθμισης στο 29.2; Θα κάναμε ότι θέλαμε, θα ενημερώναμε και τέλος. Υπόψη εδώ μιλάμε για αλλαγή μετά το 2011, για τις προ '11 οκ (βέβαια το 100.14 μιλάει για οριζόντιες και κάθετες, άρα αν δεν έχουμε σύσταση;)

Η κουφαμάρα αυτή θα βγει και σε φεκ οσονούπω. Προτεινόμενος τίτλος για την τροπολογία 'έλα μωρέ στην Ελλάδα είσαι'

ΑΕΚΚ λογικά δεν θα χρειάζεται αφού μιλάμε για νομιμοποίηση, θα φτιάξεις ένα χαρτάκι που να το εξηγεί, θα το σφραγίσεις και θα ανεβάσεις αυτό. Συνεννοήσου και με την υδομ καλού κακού. Για ΙΚΑ δεν ξέρω, λογικά το ίδιο;

Η ΕΕΜΚ κοινοποιείτε στο ΙΚΑ αρα αυτοι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να πληρωθούν... Μίλησα και με helpdesk Αθήνας για ΗΤΚ μ είπαν μόνο ενημέρωση, αλλά η κοπέλα δεν ήταν σίγουρη και είπε θα το συζητήσουν και θα με ξαναπάρουν. Η ουσία είναι πως έχω χάσει 2 μέρες να διαβάζω νόμους κλπ... για να δώσω προσφορά...εξηγώντας τα στάδια κ πιθανόν να έχει βρεί ήδη τον ''Σαλτανατζή Μηχανικό" π να έχει δόσει βεβ. μηχ. με κανα 100ρικο πως δεν επηρεάζεται δόμηση κάλυψη και ύψος κ αντε γεια...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Geo-engineer said:

Η ΕΕΜΚ κοινοποιείτε στο ΙΚΑ αρα αυτοι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να πληρωθούν...

Περίεργο, στις κανονικές άδειες νομιμοποίησης δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.
Για τα υπόλοιπα δεν πειράζει, θα σου μείνει το διάβασμα για την επόμενη φορά και αν έχει παέι στον σαλταπήδα θα έχει πάρει ο καθένας αυτό που του αξίζει.

(κ εσύ θα έχεις γλυτώσει έναν αμφιλεγόμενο πελάτη)

keep us posted για το τι θα κάνεις τελικά

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2021 at 9:21 ΜΜ, killertomato said:

Στην τακτοποίηση μπαίνει σχέδιο ή περιγράφεται η τωρινή κατάσταση του ακινήτου. Εαν δεν έχει περιγραφεί η διαφορετική διαρρύθμιση σημαίνει είτε ότι έγινε μεταγενέστερα ή ότι η δήλωση περιέχει ελλιπή/ψευδή στοιχεία. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 

Δεν προκύπτει απλό πουθενά αυτήν η απαίτηση.. ίσια ίσια που στα δικαιολογητικά (Α99) λέει:

Παράθεση

δδδ)   της  κάτοψης  του  ορόφου,  στην  οποία  σημειώνεται  η  αυθαίρετη  κατασκευή  για  την  οποία  ζητείται  η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος.

ενώ στο Α100 λέει:

Παράθεση

14. Σε  περίπτωση  διαφορετικής  διαρρύθμισης  διακεκριμένης  αυτοτελούς  οριζόντιας  ή  κάθετης  ιδιοκτησίας  από αυτήν  που  προβλέπεται  στα  εγκεκριμένα  σχέδια  της  οικοδομικής  άδειας,  υφίσταται  απαλλαγή  από  την υποχρέωση  καταβολής  παραβόλου  και  ενιαίου  ειδικού  προστίμου,  αλλά  ο  ενδιαφερόμενος  υποχρεούται  να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

Και στην ΕΓΚ λέει:
 

Παράθεση

Στην παρ.14 διευκρινίζεται ότι η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν  που  προβλέπεται  στα  εγκεκριμένα  σχέδια  της  οικοδομικής  άδειας,  δεν  θεωρείται  αυθαιρεσία, υπάρχει  ωστόσο υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της άδειας κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

Οπότε προφανώς και δεν υπάρχει απαίτηση να γίνει σχέδιο με την νέα εσωτερική διαρρύθμιση κατά την τακτοποίηση....

  • Like 2
  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.