Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Θεωρώ αυτονόητο ότι όταν μπαίνει σχέδιο σε μια τακτοποίηση αποτυπώνεται η πραγματική κατάσταση του ακινήτου ακόμα και αν δεν απαιτείται να φαίνεται η εσωτερική διαρρύθμιση που ως γνωστόν δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Με αυτό τον τρόπο διασφαλίζεις τον πελάτη σου και την εργασία σου σε μεταγενέστερες αλλαγές που μπορεί να προβεί ο ιδιοκτήτης και αποκτά το ακίνητο μια ενημερωμένη νόμιμη κάτοψη. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Επειδή έχω χαθεί με εγκυκλίους κλπ...

-Αυτή τη στιγμή για έκδοση νέας άδειας μικρής κλίμακας απαιτείται και ΗΤΚ;

-Σε περίπτωση που έχω ήδη παλιά προέγκριση για Ο.Α. θεωρώ ότι δεν απαιτείται ΗΤΚ βάσει εγκυκλίου. (ΆΡΘΡΟ 55 4759/2020) Σωστό;

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

Ο 4495/17 μιλάει επιβλέποντες μηχανικούς που 

Παράθεση

Άρθρο 49.

4. Οι επιβλέποντες μηχανικοί ευθύνονται ανά τομέα επίβλεψης για :

.....γ) Τη συμπλήρωση των προβλεπόμενων στοιχείων της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας του Κτιρίου, σύμφωνα με τα άρθρα 52 έως 61.

Και η υπ.απ. Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/7577/105 μετά λέει 

Παράθεση

Άρθρο 6.

2. Η υποχρέωση καταχώρισης στοιχείων Ταυτότητας Κτιρίου/Διηρημένης Ιδιοκτησίας της περ. γ της παρ. 4
του άρθρου 49 του ν. 4495/2017 ισχύει για τις πράξεις εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών που εκδίδονται από 1.2.2021.

Εγώ καταλαβαίνω ότι θέλανε να πούνε για οικοδομικές άδειες αλλά δεν το διευκρινίζουν και παίρνει και τις ΕΕΜΚ η μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

τελικά αν κάνουμε νέα υπαγωγή με ημερομηνία πληρωμής παραβόλου σημερινή και ημερομηνία αυτοψίας έως 31/1/2021, ναι μεν για το συμβόλαιο δεν απαιτείται ταυτότητα, αλλά μήπως σαν μηχανικοί ανεξαρτήτως συμβολαίου έχουμε υποχρέωση να συντάξουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2021 at 9:30 ΠΜ, nik said:

Ο 4495/17 μιλάει επιβλέποντες μηχανικούς που 

Και η υπ.απ. Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/7577/105 μετά λέει 

Εγώ καταλαβαίνω ότι θέλανε να πούνε για οικοδομικές άδειες αλλά δεν το διευκρινίζουν και παίρνει και τις ΕΕΜΚ η μπάλα.

και στο άρθρο 55 : Για τα λοιπά κτίρια και αυτοτελείς διηρημένες ιδιοκτησίες της Κατηγορίας II, η υποβολή της ταυτότητας γίνεται κατά τη μεταβίβαση του κτιρίου ή της αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας, οπότε και η σχετική δήλωση για την ταυτότητα προσαρτάται υποχρεωτικώς στο συμβόλαιο της μεταβίβασης της κυριότητας, μετά την ημερομηνία ισχύος ως ορίζεται στο άρθρο 62.

στο άρθρο 4 υπ.απ. Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/7577/105 , μιλάει καταρχάς για ενημέρωση της ταυτότητας (επομένως πρέπει να προϋπάρχει), αλλά όταν οι εργασίες μεταβάλλουν πολεοδομικά-κτιριολογικά μεγέθη

Πώς προκύπτει επομένως μετά από ΕΕΔΜΚ να χρειάζεται ΗΤΚ;

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από την παρ. 4 του άρθρου 49 είναι ότι ο επιβλέπων και όχι ο μελετητής θα συντάξει την ΗΤΚ, όταν και αν απαιτείται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότησης πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή, υπάρχει κάποιο υπόδειγμα?

εαν υπάρχουν δύο ή περισσότεροι ιδιοκτήτες απαιτείται εξουσιοδότηση από όλους ή αρκεί από έναν?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα 

Σε διαμέρισμα κατασκευής  του έτους 1970, λόγω απώλειας του φακέλλου της οικοδομικής άδειας έγινε ρύθμιση παραβάσεων με τον Ν.4495/17 ως ακίνητο κατηγορίας 1 στο σύνολο του διαμερίσματος, και χρήση των σχεδίων που συνόδευαν την Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Τώρα ζητείται η έκδοση ΗΤΚ για μεταβίβαση του διαμερίσματος. Θα απαιτηθεί ανασύσταση του φακέλλου της οικοδομικής άδειας ?

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dimitris GM said:

απο ποιόν ζητειται "σημερα" εκδοση ΗΤΚ  για την μεταβιβαση;

 

για μεταβίβαση διαμερίσματος σε πολυκατοικία με σύσταση ΟΙ, θα βγάλω ΗΤΚ για την μεταβίβαση του διαμερίσματος (ο αγοραστής την ζήτησε για να γλυτώσει τα έξοδα αργότερα).

΄Ομως είχαν βγάλει ΠΕΑ για ολόκληρο το κτίριο και όχι για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά. Έτσι στην ΗΤΚ του συγκεκριμένου διαμερίσματος, ανέβασα το ΠΕΑ που υπάρχει για ολόκληρο το κτίριο και ο συμβολαιογράφος αναρωτιέται έαν είναι σωστό αυτό. Μου λέει ότι ή θα πρέπει να βγάλω ΗΤΚ για όλα τα διαμερίσματα του κτιρίου ή να βγάλουν καινούργιο ΠΕΑ μόνο για το συγκεκριμένο διαμέρισμα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

απο ποιόν ζητειται "σημερα" εκδοση ΗΤΚ  για την μεταβιβαση;

 

Το ζητάνε επειδή δεν προλαβαίνουν τα συμβόλαια πριν τις 30-6-21. Νομίζω πάντως, ότι στα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα αναρτήσω τα σχέδια του 4495/17, τα υπάρχοντα σχέδια της Συστασης καθώς και την βεβαίωση της Πολεοδομίας περί απώλειας του φακέλλου της οικ. άδειας.

Edited by nikolaras
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.