Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

...μπέρδεμα μεγάλο, ενώ ήδη έχω κάνει καταχώριση 2 οικόπεδα μέσα στο πληροφοριακό σύστημα ΤΕΕ το σχετικό με την ΗΤΚ και κατάφερα να δω τα οικόπεδα στην οθόνη του υπολογιστή μου, να φτάσω στο πεδίο που εμφανίζεται η ζήτηση της εξουσιοδότησης που μας έχει κάνει ο υπόχρεος. Εβαλα την εξουσιοδότηση στο σύστημα αυτή όμως δεν εμφανίζεται πια. Επιλέγω ξανά το οικόπεδο και προσπαθώ "να προσθέσω/επεξεργαστώ τις ιδιοκτησίες σε αυτό" όμως δεν βλέπω πουθενά να εμφανίζεται η δυνατότητα να προσθέσω κάποια ιδιοκτησία (διαμέρισμα πρώτου ορόφου που θέλω να βάλω σε ένα) και ακόμα δεν βλέπω την εξουσιοδότηση.. Την εξουσιοδότηση έβαλα σήμερα το πρωί, γιατί δεν φαίνεται η εξουσιοδότηση στο σύστημα μου και δεν βλέπω πως μπορώ να προσθέσω ιδιοκτησία, διαμέρισμα πρώτου ορόφου στο οικόπεδο που επεξεργάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν έχουμε κτίριο προ του 55 χωρίς Ο.Α. και χωρίς ρύθμιση 4495, τότε για την ΗΤΚ (για μεταβίβαση) θα πρέπει να ανεβάσουμε σχέδια αποτύπωσης που θα κάνουμε για την ΗΤΚ,

χρειάζονται όλα τα σχέδια? κατόψεις, τομές και όψεις για τις 4 πλευρές?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2021 at 11:29 ΠΜ, Paul_Mix said:

Όταν έχουμε κτίριο προ του 55 χωρίς Ο.Α. και χωρίς ρύθμιση 4495, τότε για την ΗΤΚ (για μεταβίβαση) θα πρέπει να ανεβάσουμε σχέδια αποτύπωσης που θα κάνουμε για την ΗΤΚ,

χρειάζονται όλα τα σχέδια? κατόψεις, τομές και όψεις για τις 4 πλευρές?

Ναι κατόψεις  τομές σίγουρα  , όψεις και  τομές  χαρακτηριστικές όπου  περιγράφουν καλύτερα  την υφιστάμενη  κατάσταση  ,  σαν  να  ήθελες  να  το  κατασκεύασεις  ,  η  να  περάσεις έλεγχο  ,αλλά θες  και  κάτι  άλλο  βεβαίωση απώλειας φακέλου από  την  υπηρεσία Δόμησης .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, papathvas said:

Συνάδελφε από που προκύπτει ότι για τα προ του 1955 χρειάζονται όλα αυτά;

Σχέδια  αποτύπωσης  της υφιστάμενης  κατάστασης (κατόψεις όπως κατασκεύστηκε  λέει ο  νόμος )  σύμφωνα  με  τη  Η.Τ.Κ μαζί  με  τα  υπόλοιπα  δικαιολογητικά  Άρθρο 54 παρ 1.στ  4495/17

Δεν λέει  τομές και όψεις 

Εάν δεν  βρείς τα  σχέδια  και την άδεια   υποβάλεις  βεβαίωση από ΥΔΟΜ περί απώλειας . Για  Αθήνα  αυτό  και προ 55 είναι  εξαιρετικά  δύσκολο.  

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το άρθρο που αναφέρεις αφορά γενικά τα δικαιολογητικά που ανεβάζεις για την Η.Τ.Κ. Τα προ του 55 κτίσματα θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα και δεν υπάγονται στις διατάξεις του 4495\17. Πολλοί συμβολαιογράφοι δεν χρειάζονται καν κάτοψη για την μεταβίβασή τους. Επίσης η ταυτότητα κτιρίου δεν αποτελεί μελέτη αλλά συλλογή δεδομένων όπως έχει τονίσει αρκετές φορές και το ΤΕΕ.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι για τα εν λόγο κτίσματα χρειάζεται μόνο μια καινούργια κάτοψη από την οποία θα προκύπτει το εμβαδόν και θα χρησιμοποιηθεί σε μελλοντικούς ελέγχους περί μη αυθαιρεσιών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, papathvas said:

Καλημέρα. Το άρθρο που αναφέρεις αφορά γενικά τα δικαιολογητικά που ανεβάζεις για την Η.Τ.Κ. Τα προ του 55 κτίσματα θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα και δεν υπάγονται στις διατάξεις του 4495\17. Πολλοί συμβολαιογράφοι δεν χρειάζονται καν κάτοψη για την μεταβίβασή τους. Επίσης η ταυτότητα κτιρίου δεν αποτελεί μελέτη αλλά συλλογή δεδομένων όπως έχει τονίσει αρκετές φορές και το ΤΕΕ.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι για τα εν λόγο κτίσματα χρειάζεται μόνο μια καινούργια κάτοψη από την οποία θα προκύπτει το εμβαδόν και θα χρησιμοποιηθεί σε μελλοντικούς ελέγχους περί μη αυθαιρεσιών.

Όλα τα  κτίρια  με  άδεια  έχουν  υποχρέωση  έκδοσης  ΗΤΚ  η  οποία  δεν  είναι  μια  απλή  συλλογή  στοιχείων  που  αναφέρει  το  ΤΕΕ  . Βεβαιώνεις  ορθότητα  στοιχείων , εάν  ήταν  μια απλή  συλλογή  όπως  κάνουν  οι  λογιστές δεν  θα  είχε  βάλει  ο  νομοθέτης   υπεύθυνες  δηλώσεις . Όσο  για  τις  τομές και ειδικά για  όψεις   προ  55 ,  εσένα  κατοχυρώνει  και  δεν  το  απαιτεί  ο  νόμος ,  όμως παγώνεις  τον  χρόνο  για  να  μην έχεις  μπλεξίματα μετά  από  μερικά  χρόνια ,  με  πονηρούς  ιδιοκτήτες . Για μεταβίβαση προ 55  θες  και  εξαρτημένο  τοπογραφικό  με  ανέβασμα στο  κτηματολόγιο.  Ο νόμος  πρέπει  για  εμένα  να  αποσαφηνιστεί  . Όταν  σε  βάζει  να  βάλεις στο  σύστημα το  τοπογραφικό  της  αδείας και  μετα  σε  υποχρεώνει  με  Υ.Δ   περί  επιβεβαίωση ορθότητας στοιχείων και  τοπογραφικού και  εμβαδού εγώ  καταλαβαίνω  ότι πρέπει  να  ελεγχθεί  από  εμένα το  τοπογραφικό  . 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τις κατόψεις η 1στ είναι ξεκάθαρη. Όψεις και τομές που θα ανεβάσεις; (σωστό αυτό με την κατοχύρωση, αλλά και μια απλή φωτογράφιση δεν αρκεί για αυτό;)

Για το εξαρτημένο+ΚΗΔ για τα προ του '55 από που προκύπτει; Μήπως σου έτυχε μονοκατοικία, οπότε προκύπτει γιατί μεταβιβάζεται το οικόπεδο;

Αυτό με την ορθότητα είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά νομίζω κ γώ πως οι διαστάσεις του τοπογραφικού είναι must.

Α κ με αυτό με την βεβαίωση απώλειας φακέλου με μπέρδεψες, εννοείς προ '55 με άδεια που αναφέρεται και στα συμβόλαια και άρα δεν μπορείς να την κάνεις γαργάρα?

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, zazeng said:

Για τις κατόψεις η 1στ είναι ξεκάθαρη. Όψεις και τομές που θα ανεβάσεις; (σωστό αυτό με την κατοχύρωση, αλλά και μια απλή φωτογράφιση δεν αρκεί για αυτό;) Αρκεί  , αλλά να  αποδείξεις  τον χρόνο φωτογράφισης 

Για το εξαρτημένο+ΚΗΔ για τα προ του '55 από που προκύπτει; Μήπως σου έτυχε μονοκατοικία, οπότε προκύπτει γιατί μεταβιβάζεται το οικόπεδο;  Για κτίριο  μεταβιβάσιμο ήταν  η  ερώτηση  εντός  οικοπέδου προ 55 χωρίς σχέδια  οπότε  για  την  μεταβίβαση  εξαρτημένο  τοπογραφικό . Εάν είχε άδεια εντός σχεδίου  φυσικά της αδείας . 

Αυτό με την ορθότητα είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά νομίζω κ γώ πως οι διαστάσεις του τοπογραφικού είναι must.Ορθοτητα  πάντως λέει  και όχι  απλή  συλλογή  στοιχείων  ,  εσύ  βεβαιώνεις  την  ορθότητα  εάν   έρθει  κάποιος  ( ένας άλλος μηχανικός με  κέφια  σε  μια  άλλη  οριζόντια  ιδιοκτησία ή η  τράπεζα  που  πληρώνει  τοπογράφο )    και  αποδείξει ότι  λες  ψέματα  θα  επιβληθούν  κυρώσεις  σε  εσένα . Δεν  τον  ενδιαφέρει  επίσης  πως και  ποια  μεθοδολογία  θα  ακολουθήσεις , Βεβαιώνεις  με  συνοπτικές διαδικασίες  γιαυτό  σε  σπούδασα   είσαι  υπεύθυνος  . Πόσο  πιο  απλά .  Ο νομοθέτης   εξυπηρετεί  το  συμφέρον  των  πολιτών  όχι  των  μηχανικών  και  πρέπει  να  είναι  σίγουρος  ότι  ο  κάθε  πολίτης  που  θα  αγοράσει  κάτι  δεν  θα  έχει  προβλήματα  με νομικά  ελάττώματα ,  γιαυτο  βάζει  εμένα  εσένα . Και δεν  μιλάμε  μόνο  για το  σπίτι  των 50.000 ευρώ  εάν  η  μεταβίβαση  στοιχίζει  1.500.000  τις  κάνεις ;;; 

Α κ με αυτό με την βεβαίωση απώλειας φακέλου με μπέρδεψες, εννοείς προ '55 με άδεια που αναφέρεται και στα συμβόλαια και άρα δεν μπορείς να την κάνεις γαργάρα? Πως αποδεικνύεται   ότι προ 55  εντός αστικού  σχεδίου δεν έχει  άδεια  όταν δεν έχεις τον αριθμό  της  αδείας  γιατί  ΄χάθηκε  πρίν 75  χρόνια  γιατί  το  κράτος  δεν έχει  αρχείο  σωστό  ανα διεύθυνση  ;;  από  που . Τα αρχεία προ  55  έχουν  όλα  καταστραφεί  , και  πρέπει  να  ψάξεις  στους  καταλόγους ανά έτος . Το  ξέρεις  το  έτος  της κατασκευής με  άδεια  η  χωρίς;;

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, loser said:

Αρκεί  , αλλά να  αποδείξεις  τον χρόνο φωτογράφισης 

Θα το έστελνα με μέηλ στον εαυτό μου και στον ιδιοκτήτη (όπως έκαναν παλιά ταχυδρομώντας φακέλους), αν καταστραφεί η google μάλλον θα έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα από αυτό!

6 λεπτά πριν, loser said:

Ορθοτητα  πάντως λέει  και όχι  απλή  συλλογή  στοιχείων

I know... Θέλει διευκρίνηση πάντως. Δλδ θα ελέγξεις και την ορθότητα της μελέτης στατικής επάρκειας(αν δεν έχει γίνει από σένα);

8 λεπτά πριν, loser said:

Πως αποδεικνύεται   ότι προ 55  εντός αστικού  σχεδίου δεν έχει  άδεια  όταν δεν έχεις τον αριθμό  της  αδείας ...

Κ εδώ θέλει διευκρίνηση, αν ισχύει όπως στα αυθαίρετα ότι τα στοιχεία προσκομίζονται με ευθύνη του ιδιοκτήτη, για να πάει η γαργάρα πιο εύκολα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.