Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

14 λεπτά πριν, zazeng said:

Θα το έστελνα με μέηλ στον εαυτό μου και στον ιδιοκτήτη (όπως έκαναν παλιά ταχυδρομώντας φακέλους), αν καταστραφεί η google μάλλον θα έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα από αυτό!

I know... Θέλει διευκρίνηση πάντως. Δλδ θα ελέγξεις και την ορθότητα της μελέτης στατικής επάρκειας(αν δεν έχει γίνει από σένα);

Κ εδώ θέλει διευκρίνηση, αν ισχύει όπως στα αυθαίρετα ότι τα στοιχεία προσκομίζονται με ευθύνη του ιδιοκτήτη, για να πάει η γαργάρα πιο εύκολα κάτω.

Αυτό  λέω  χρήζει  διευκρίνησής ο  νόμος  γιαυτό ζητάνε  παρατάσεις  μέχρι  να ψηφιστεί  ο  εφαρμοστικός  νόμος  . Ειδάλλως  πάρε  την  ευθύνη  όπως είναι  . Γιατί  τότε  ο  νομοθέτης έβαλε  γενικά  την λέξη  ορθότητα  και  δεν  έδωσε  περισσότερες διευκρινήσεις  ανα  περίπτωση. Η  ορθότητα  τα  περιλαμβάνει  όλα . 

 Με  το  google  δεν  κατοχυρώνεσαι  σε  τίποτα  ειδικά στα  δικαστήρια  που  θα  καταλήξει  η  διαφορά σου . Υπάρχουν άλλα .  Βγήκαν  μέτα  οι  ΔΎ  και  χρύσωσαν  το  δηλητήριο  ,  Ελα  μωρέ  μια  υπογραφή  βάζετε  περί  ορθότητας  του ελληνικού  κράτους  από  την ίδρυσή  του ,  ποιος θα  την δεί ;;;;  Κάποια  κορόιδα  πρέπει  να  υπογράψουν  για  να  είμαστε  κατοχυρωμένοι  στο  εκλογικό  σώμα . 

Edited by loser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς ν' ανεβάζεις ό,τι θέλεις, ανεξαρτήτως αν δεν το ζητάει η εφαρμογή. Με την προϋπόθεση βεβαίως να πληρώνεται ο κόπος σου αλλιώς μην περιμένεις να σου απονεμηθεί ο τίτλος του "Καλού Σαμαρείτη"....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Σε διαμέρισμα έχει γίνει ρύθμιση με τον Ν.4495/2017 από άλλον μηχανικό και τώρα ζητείται από εμένα ΗΤΚ και Πιστοποιητικό Πληρότητας Ταυτότητας Κτηρίου μαζί φυσικά με την Βεβαίωση ότι οι αυθαιρεσίες είναι ρυθμισμένες. Για να εκδώσω εγώ την Βεβαίωση θα πρέπει να ελέγξω και την ορθότητα της δήλωσης του μηχανικού που έκανε την ρύθμιση ή απλώς παίρνω την ρύθμιση του προηγούμενου και την θεωρώ σωστή; Σε ένα σεμινάριο του ΤΕΕ είχαν πει ότι απλώς ελέγχω αν έχουν συμπληρωθεί όλες οι αυθαιρεσίες και δεν ελεγχω τιποτα αλλο (π.χ. Τιμή ζώνης, Κατηγορία, <50% δόμηση κλπ). Αυτό όμως δεν προκύπτει από πουθενά καθώς από την στιγμή που δίνω Βεβαίωση για μεταβίβαση την ευθύνη την έχω εγώ. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2021 at 9:09 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μπορείς ν' ανεβάζεις ό,τι θέλεις, ανεξαρτήτως αν δεν το ζητάει η εφαρμογή. Με την προϋπόθεση βεβαίως να πληρώνεται ο κόπος σου αλλιώς μην περιμένεις να σου απονεμηθεί ο τίτλος του "Καλού Σαμαρείτη"....

 

Νομίζω ναι Ιάσονα, παρότι μπορούμε να μείνουμε σε ένα πλαίσιο και η νομοθεσία υπάρχει και τα δικαιολογητικά φαίνονται κάποια στο σύστημα που αφορά την ΗΤΚ. 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, sok_ratis said:

.... τώρα ζητείται από εμένα ΗΤΚ ..... Για να εκδώσω εγώ την Βεβαίωση θα πρέπει να ελέγξω και την ορθότητα της δήλωσης του μηχανικού που έκανε την ρύθμιση ή απλώς παίρνω την ρύθμιση του προηγούμενου και την θεωρώ σωστή; ....

ερώτηση στο ερώτημα σου που πιστεύω δίνει και απάντηση.

Έστω το ακίνητο ακόμα και με μακροσκοπικό έλεγχο το "κόβεις" να είναι ας πούμε 150τ.μ.

και έστω τα σχέδια της υπαγωγής που παραλαμβάνεις μαζί με την άδεια γράφουν ότι συνολικά είναι 75τ.μ. και έκαναν την πάπια για τα υπόλοιπα 75τ.μ.

Εσύ θα δώσεις Βεβαίωση ότι δεν έχει αυθαιρεσίες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Didonis said:

ερώτηση στο ερώτημα σου που πιστεύω δίνει και απάντηση.

Έστω το ακίνητο ακόμα και με μακροσκοπικό έλεγχο το "κόβεις" να είναι ας πούμε 150τ.μ.

και έστω τα σχέδια της υπαγωγής που παραλαμβάνεις μαζί με την άδεια γράφουν ότι συνολικά είναι 75τ.μ. και έκαναν την πάπια για τα υπόλοιπα 75τ.μ.

Εσύ θα δώσεις Βεβαίωση ότι δεν έχει αυθαιρεσίες?

Συμφωνώ μαζί σου. Από την στιγμή που δίνεις βεβαίωση προσυπογράφεις κι εσύ την ορθότητα της δήλωσης στο σύνολό της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια μονοκατοικία και θέλω να εκδώσω  την 1η ΗΤΚ

1) θα ήθελα να ρωτήσω αν στο σύστημα εκτός του τοπογραφικού, ΔΚ και αρχιτεκτονικών και στατικών,  απαιτούνται και οι Η/Μ μελέτες ή κάτι άλλο; 
 
 
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, sok_ratis said:

 Αυτό όμως δεν προκύπτει από πουθενά καθώς από την στιγμή που δίνω Βεβαίωση για μεταβίβαση την ευθύνη την έχω εγώ. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Θα  το  ελέγξεις ολόκληρο    τα  πάντα  εσύ  παίρνεις  την  ευθύνη  πια  και  όχι  ο  μηχανικός  της  ένταξης   στους  αυθαιρετονόμους . Αν  έχει   εξαρ  τοπο  εσύ   το  ελέγχεις,   εάν  έχουν  βάλει   κατόψεις λάθος   αναθεωρήσεις  αδειών  εσύ  τις  ελέγχεις ,  υπογραφείς  και  για  την  ορθότητα   σε ότι  ανεβάζεις  και  δηλώνεις  στην πλατφόρμα  πχ τετραγωνικά  οικοπέδου  ποσοστά συστάσεις μετατροπών οριζ  ιδιοκτησιών   κλπ . Από  εσένα  φεύγει  καθαρό  το  ακίνητο  ,  εάν  αποδειχτεί  αργότερα  κάτι  αναληθές ή  ανακριβές  από  όλα  αυτά   ...........   με  τον  δικηγόρο  σου . όσο  για  τα  σεμινάρια  του  ΤΕΕ  καλά  είναι  και  αφορούν μόνο  τις  τεχνικές  οδηγίες    που  πρέπει  να  δώσουν  ώστε   να  συμπληρωθεί  η  Η.Τ  , τίποτα  παραπάνω  όμως. 

Edited by loser
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, χαιδω said:

Καλησπέρα,

Έχω μια μονοκατοικία και θέλω να εκδώσω  την 1η ΗΤΚ

1) θα ήθελα να ρωτήσω αν στο σύστημα εκτός του τοπογραφικού, ΔΚ και αρχιτεκτονικών και στατικών,  απαιτούνται και οι Η/Μ μελέτες ή κάτι άλλο; 
 
 

Νομίζω  ναι !!  Αρθρο  54 1α β) Ν  4759/20 .  "Τα σχέδια που  συνοδεύουν την  οικοδομική  άδεια"  ,  ...........  δεν λέει  πια  από  όλα  πχ  Αρχιτεκτονικά  στατικά  Η/Μ  .......άρα  όλα ,  ότι  βρεις  στην  πολεοδομία , αρχείο  θέλει  να  κτίσει   το  κράτος  και  επειδή  δεν  μπορεί  να  βάλει  να  δουλέψει  το  μόνιμο  προσωπικό της  χώρας   , βάζει  τους  ιδιώτες  να  το  κάνουν  ,  ..........ε   να  μην  πιαστούμε  και  κοροΐδα    

Edited by loser
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, loser said:

Θα  το  ελέγξεις ολόκληρο    τα  πάντα  εσύ  παίρνεις  την  ευθύνη  πια  και  όχι  ο  μηχανικός  της  ένταξης   στους  αυθαιρετονόμους . Αν  έχει   εξαρ  τοπο  εσύ   το  ελέγχεις,   εάν  έχουν  βάλει   κατόψεις λάθος   αναθεωρήσεις  αδειών  εσύ  τις  ελέγχεις ,  υπογραφείς  και  για  την  ορθότητα   σε ότι  ανεβάζεις  και  δηλώνεις  στην πλατφόρμα  πχ τετραγωνικά  οικοπέδου  ποσοστά συστάσεις μετατροπών οριζ  ιδιοκτησιών   κλπ . Από  εσένα  φεύγει  καθαρό  το  ακίνητο  ,  εάν  αποδειχτεί  αργότερα  κάτι  αναληθές ή  ανακριβές  από  όλα  αυτά   ...........   με  τον  δικηγόρο  σου . όσο  για  τα  σεμινάρια  του  ΤΕΕ  καλά  είναι  και  αφορούν μόνο  τις  τεχνικές  οδηγίες    που  πρέπει  να  δώσουν  ώστε   να  συμπληρωθεί  η  Η.Τ  , τίποτα  παραπάνω  όμως. 

Δηλαδή για ταυτότητα Οριζόντιας Ιδιοκτησίας, είναι υποχρέωσή σου να ελέγξεις ότι τα τετραγωνικά του οικοπέδου που θα αναγράψεις είναι τα σωστά; Βάσει της άδειας βάζεις, δεν κάνεις έλεγχο και για την ορθότητα των δημόσιων εγγράφων. Για την ορθότητα της δήλωσης βέβαια δεν τίθεται ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.