Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε με αυτή την ταυτότητα

Όπως βλέπετε βγαίνει Ο.Α 44,1 τ.μ και 9,36 τ.μ ημιυπαίθριος

Ο Ημιυπαίθριος κλείνει και τακτοποιείται

Όλο το κτίριο είναι σε άλλη μη νόμιμη θεση και τακτοποιείται με τον 4495 και όλα τα τετραγωνικά πάνε ΥΔ μαζί με μια αποθήκη αυθαίρετη.

Το σύστημα ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ όλα αυτά τα τετραγωνικά και τα βγάζει 106,72 !!!!!!!!! Ενώ τα πραγματικά είναι 53,26.

Τι κάνουμε ;

[EDIT] Κατά τις οδηγίες βάζουμε ΜΟΝΟ την τελευταία πράξη σε αυτή την περίπτωση.

 

1806165042_Screenshot2021-07-16at7_52_51PM.thumb.png.a801a2a6b990be6e1a34aa8af1af8827.png

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με το ότι στην καρτέλα που δημοσιεύεις φαίνεται άλλος ένας ημιυπαίθριος 7,45τμ ο οποίος δεν είχε αναφερθεί αρχικά. Αυτός τι είναι, ημιυπαίθριος ο οποίος υπήρχε νόμιμα στην αρχική άδεια και δεν έχει κλείσει?
Και ακόμα φαίνεται ένας χώρος βοηθητικής χρήσης 16,13τμ. Αυτή είναι η αποθήκη που λες η οποία και αυτή βρίσκεται στο επίπεδο ισόγειο?

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Arche said:

Ας ξεκινήσουμε με το ότι στην καρτέλα που δημοσιεύεις φαίνεται άλλος ένας ημιυπαίθριος 7,45τμ ο οποίος δεν είχε αναφερθεί αρχικά. Αυτός τι είναι, ημιυπαίθριος ο οποίος υπήρχε νόμιμα στην αρχική άδεια και δεν έχει κλείσει?
Και ακόμα φαίνεται ένας χώρος βοηθητικής χρήσης 16,13τμ. Αυτή είναι η αποθήκη που λες η οποία και αυτή βρίσκεται στο επίπεδο ισόγειο?

Η άδεια ήταν για 44,10 κατοικία και 9,36 Η/Χ

Έκλεισε ο Η/Χ , έγινε κατοικία και φτιάχτηκε ο νέος ανοιχτός Η/Χ 7,45 σαν χώρος εισόδου. Τότε φτιάχτηκε και η αποθήκη κολλητά στο ισόγειο.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ

"Καταγράφονται υποχρεωτικά τα μεγέθη της πιο πρόσφατης πράξης ανά είδος (πχ. οικοδομικής άδειας ή άδειας δόμησης), που αφορά την ιδιοκτησία. Εφόσον είναι εφικτό, αποτυπώνονται και τα μεγέθη των προγενέστερων πράξεων, για σαφέστερη καταγραφή της πορείας κατασκευής της ιδιοκτησίας. Σε περίπτωση αυθαίρετων κατασκευών/χρήσεων δηλωμένων σε νόμους αναστολής επιβολής κυρώσεων επί αυθαιρέτων, που έχουν επανεισαχθεί σε επόμενους αντίστοιχους νόμους, καταχωρίζονται μόνο τα μεγέθη που αντιστοιχούν στην πιο πρόσφατη δήλωση υπαγωγής."

Θεωρώ λοιπόν στο πεδίο ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ οτι πρέπει να βάλω μόνο την τελευταία τακτοποίηση με τον 4495 αφού συμπεριλαμβάνει ΟΛΕΣ τις επιφάνειες εντός του οικοπέδου διότι πρέπει να αντιστοιχίζονται με τα εμβαδά στην καρτέλα ΧΡΗΣΕΙΣ.

 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ακούγεται τώρα λάθος χωρίς όμως να μπορώ να το πω τώρα με μεγάλη σιγουριά να έβαζες μόνο την δήλωση που έγινε σύμφωνα με τον ν. 4495/17 στο σύστημα για την δημιουργία της ΗΤΚ, μάλιστα αν τα εμβαδά που είχαν τακτοποιηθεί με την δήλωση που είχε γίνει σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3843/10 τα έβαζες ξανά με την δήλωση του ν.4495/17 και επίσης συμπλήρωνες τα ποσά που έχουν πληρωθεί. Θα σου ζητήσει και τις αποδείξεις, καλό είναι να τις βάλεις να είσαι εσύ καλυμμένος, θα φαινόταν αρχικά τα εμβαδά σωστά. Δεν ξέρω πως γίνεται με την μετακίνηση του κτιρίου ώστε το εμβαδόν κατοικίας να το μετρήσει μια φορά, θα γίνεται όμως με κάποιο τρόπο, οπότε αρχικά αυτό, νομίζω θα έπρεπε να το κινήσεις έτσι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Arche said:

Δεν μου ακούγεται τώρα λάθος χωρίς όμως να μπορώ να το πω τώρα με μεγάλη σιγουριά να έβαζες μόνο την δήλωση που έγινε σύμφωνα με τον ν. 4495/17 στο σύστημα για την δημιουργία της ΗΤΚ, μάλιστα αν τα εμβαδά που είχαν τακτοποιηθεί με την δήλωση που είχε γίνει σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3843/10 τα έβαζες ξανά με την δήλωση του ν.4495/17 και επίσης συμπλήρωνες τα ποσά που έχουν πληρωθεί. Θα σου ζητήσει και τις αποδείξεις, καλό είναι να τις βάλεις να είσαι εσύ καλυμμένος, θα φαινόταν αρχικά τα εμβαδά σωστά. Δεν ξέρω πως γίνεται με την μετακίνηση του κτιρίου ώστε το εμβαδόν κατοικίας να το μετρήσει μια φορά, θα γίνεται όμως με κάποιο τρόπο, οπότε αρχικά αυτό, νομίζω θα έπρεπε να το κινήσεις έτσι. 

Νέα κόλπα, Νέα προβλήματα. Βασικά θα το πάω έτσι και θα γράψω όλες τις λεπτομέρειες στα σχόλια. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο δυστυχώς.

Επίσης βλέπω πως πάλι δεν μπορούμε να δηλώσουμε ταυτόχρονα και τον επικαρπωτή και τον ψιλό κύριο. Δηλαδή αν έχουμε έναν επικαρπωτή με 100% επικαρπία και ένα ψιλό κύριο με 100% ψιλή κυριότητα, πρέπει να βάλουμε τον έναν από τους δυο καθώς το άθροισμα πρέπει να είναι 100%. Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ιδιοκτησια η οποία έχει μια αυθαιρεσια, κατηγορία 3, θεωρείται ως προς τον τύπο που βάζουμε στο τέλος νόμιμη ή ρυθμισμένη?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έβαζα τον ψιλό κύριο.
Επίσης άλλο ένα που θέλει προσοχή νομίζω είναι το κατα πόσον επιτρέπεται αποθήκη στο ισόγειο, δεν γνωρίζω να πω τώρα αν δεν θα έπρεπε να μπει στον Συντ. Δομ. Οπότε η αποθήκη χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, kostasaig said:

Καλησπέρα. Μια ιδιοκτησια η οποία έχει μια αυθαιρεσια, κατηγορία 3, θεωρείται ως προς τον τύπο που βάζουμε στο τέλος νόμιμη ή ρυθμισμένη?

τι εννοείς? Που να τον βάλεις αυτόν τον τύπο?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Arche said:

τι εννοείς? Που να τον βάλεις αυτόν τον τύπο?

Προς το τέλος και πριν εκδοθεί το πιστοποιητικό έχει 3 τύπους αν θυμάμαι.  Δεν το έχω μπροστά μ. Σε λίγο θα το τσεκάρω. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.