Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

23 ώρες πριν, Brasco said:

Ηλεκτρονική ταυτότητα νυν αδόμητου και πρώην δομημένου οικοπέδου. 

Σε υπό μεταβίβαση οικόπεδο υπήρχε μέχρι πριν δύο μήνες αυθαίρετη οικοδομή η οποία εντάχθηκε στο άρθρο 106 του ν.4495/17 και κατεδαφίστηκε με έγκριση εκτέλεσης εργασιών.

Ως εκ τούτου, επειδή την 31/1/2021 το οικόπεδο δεν ήταν αδόμητο ενώ τώρα είναι, απαιτείται η ταυτότητα μαζί με την βεβαίωση αδομήτου. 

Τα στοιχεία που ανεβάζω είναι η υπαγωγή στον ν.4495/2017 και η έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης?

Χρειάζεται και το τοπογραφικό που θα υποβάλω ούτως ή άλλως στο κτηματολόγιο?

Καταχώρισα το αδόμητο οικόπεδο και προχωρώ στο επόμενο βήμα που είναι η Διαχείριση ιδιοκτησιών οικοπέδου.

Εδώ και δύο μήνες το οικόπεδο είναι αδόμητο, υπάρχει όμως μία σύσταση τεσσάρων οριζόντιων ιδιοκτησιών και αφορά τα διαμερίσματα του κτιρίου που κατεδαφίστηκε. 

Οφείλω να καταχωρίσω τις ιδιοκτησίες που περιγράφει η σύσταση? Δηλαδή να δώσω κωδικούς στις αναφερόμενες στην σύσταση ιδιοκτησίες, οι οποίες όμως μόλις κατεδαφίστηκαν?
Την ηλεκτρονική ταυτότητα την απαιτεί ο συμβολαιογράφος ώστε να κάνει σε πρώτη φάση Πράξη κατάργησης της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

Ως εκδούσα αρχή στις εγκρίσεις εκτέλεσης εργασιών ορίζουμε τον μηχανικό ή την ΥΔΟΜ?

Όταν συμπληρώνουμε ταυτότητα για οριζόντια ιδιοκτησία μη υλοποιημένη, όπως είναι το δικαίωμα υψούν, στην καρτέλα επιφάνειες τι ορίζουμε ως πράξη και τι ως εμβαδά χώρων? Ούτε τακτοποίηση έχουμε ούτε και οικοδομική άδεια αλλά ούτε και υλοποιημένη ιδιοκτησία, αλλά ΚΑΕΚ υπάρχει.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Μια Δημόσια Υπηρεσία ΑΕ μου ζήτησε να συμπληρώσω την Η.Τ.Κ 

Έχει πάρα πολλά κτίρια κτισμένα πριν από το 1987. 

Κατά το ΦΕΚ του ιδρυτικού της  νόμου του 1987 "όσα κτίρια  υφίστανται την ημέρα δημοσίευσης θεωρούνται ως νομίμως υφιστάμενα και δεν οφείλεται οποιοδήποτε ποσό για τον λόγο αυτόν"

Ερώτημα:

τι κάνω τα θεωρώ νόμιμα ή χρειάζονται ρύθμιση οπότε απαιτείται και Μ.Σ.Ε

Υπόψη ότι ο Ν 4495/17 εξαιρεί μεν μόνο αυτά του προ του 55 και του Ν 720, χωρίς αν αναφέρει ότι καταργείται οποιαδήποτε αντίθετη διάταξη

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα λάμβανα υπόψη μου το ΦΕΚ!!! Πολεοδομία, άδειες κ.λπ. Έτσι κι αλλιώς πρόστιμο δεν θα πληρώσουν, μόνο παράβολο..... Ευκαιρία να βγάλεις κι εσύ τα "χρωστούμενα". Καλησπέρα Βασίλη!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα σε ολους ,  και  καλες βουτιές

Επειδη πλέον η ΗΤΚ θα γινει καθημερινη μας  ασχολια  θέλω να ρωτησω και  γω  σαν αρχαριος σε αυτό΄.

1) Οταν  σε ενα οικόπεδο  1000 τμ  υπάρχει Σύσταση καθέτου ( Δύο κομμάτια απο 500 τμ ) και σε κάθε κάθετη υπάρχει απο 1 κτιριο με πολλά διαμερισματα , σύμφωνα με την παρουσίαση  βάζουμε  την μία κάθετη  σαν  οικόπεδο  και  δηλώνουμε  σύσταση  οριζοντίου  για μπορέσουμε να δηλώσουμε την  ΜΙΑ  ιδιοκτησία  για την οποία εχουμε  εξουσιοδοτηση.

ΟΜΩΣ  τα  ποσοστά  που αναγράφουν τα συμβόλαια  αφορούν  το σύνολο του οικοπέδου . Δηλαδή  στον  πίνακα ποσοστων  το άθροισμα  των  ποσοστων  βγάζει  500/1000 .   Υπάρχει  πρόβλημα  ??

2)  Σε  μία  μονοκατοικία  έγινε  Δηλωση Ν.4495   και  Τακτοποιήθηκε  το υπόγειο  σαν  μια  δεύτερη  ανεξάρτητη κατοικία.  Η αλλαγη  αυτή  εχει  περαστεί στο Ε9  ( 2  δηλαδή  ακίνητα )   ΑΛΛΑ   στο κτηματολόγιο  Υπάρχει μονο  ενα  ΚΑΕΚ  αφού  δεν εχει γίνει κάποιο συμβόλαιο .  Στην  ΗΤΚ  πόσες  ιδιοκτησίες  θα δηλώσουμε  ? 

3)  Τέλος  οι κοινόχρηστοι χωροι μιας οικοδομης  θα δηλωθούν  σαν Ξεχωριστη  Ιδιοκτησία ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μενα...

Έχω οικόπεδο με 4 μονοκατοικίες ανεξάρτητες που η κάθε μία ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη. Εγώ θα ασχοληθώ μόνο με την μία από τις μονοκατοικίες αυτές που ενδιαφέρεται για ταυτότητα. Στο συμβόλαιο γράφει...:Επί του ανωτέρου ακινήτου έχει συσταθεί οριζόντια κατ έκταση ( κάθετη ) ιδιοκτήσια

ερώτηση 1: στο πεδίο ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ/ΓΗΠΕΔΟΥ επιλέγω το τμήμα κάθετης με σύσταση οριζοντίου...?

ερώτηση2: εκεί που προσθέτουμε ορόφους θα ασχοληθώ μόνο με την δική μου μονοκατοικία...? σαν να μην υπάρχουν οι άλλες...? απλά θα τις προσθέσει ο οποιοσδήποτε μηχανικός τις αναλάβει και όποτε.....?

ΚΑΕΚ δεν υπάρχει ακόμα...

Παρακαλώ όποιον ξέρει ας μου πει αν κάνω κάποιο λάθος...

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2021 at 12:57 ΜΜ, moneftsis said:

Καλημερα σε ολους ,  και  καλες βουτιές

Επειδη πλέον η ΗΤΚ θα γινει καθημερινη μας  ασχολια  θέλω να ρωτησω και  γω  σαν αρχαριος σε αυτό΄.

1) Οταν  σε ενα οικόπεδο  1000 τμ  υπάρχει Σύσταση καθέτου ( Δύο κομμάτια απο 500 τμ ) και σε κάθε κάθετη υπάρχει απο 1 κτιριο με πολλά διαμερισματα , σύμφωνα με την παρουσίαση  βάζουμε  την μία κάθετη  σαν  οικόπεδο  και  δηλώνουμε  σύσταση  οριζοντίου  για μπορέσουμε να δηλώσουμε την  ΜΙΑ  ιδιοκτησία  για την οποία εχουμε  εξουσιοδοτηση.

ΟΜΩΣ  τα  ποσοστά  που αναγράφουν τα συμβόλαια  αφορούν  το σύνολο του οικοπέδου . Δηλαδή  στον  πίνακα ποσοστων  το άθροισμα  των  ποσοστων  βγάζει  500/1000 .   Υπάρχει  πρόβλημα  ??

2)  Σε  μία  μονοκατοικία  έγινε  Δηλωση Ν.4495   και  Τακτοποιήθηκε  το υπόγειο  σαν  μια  δεύτερη  ανεξάρτητη κατοικία.  Η αλλαγη  αυτή  εχει  περαστεί στο Ε9  ( 2  δηλαδή  ακίνητα )   ΑΛΛΑ   στο κτηματολόγιο  Υπάρχει μονο  ενα  ΚΑΕΚ  αφού  δεν εχει γίνει κάποιο συμβόλαιο .  Στην  ΗΤΚ  πόσες  ιδιοκτησίες  θα δηλώσουμε  ? 

3)  Τέλος  οι κοινόχρηστοι χωροι μιας οικοδομης  θα δηλωθούν  σαν Ξεχωριστη  Ιδιοκτησία ?

Καλημέρα....σαν αρχάρια κι εγώ έχω νομίζω παρόμοιες απορίες....σου απάντησε κανείς....να διαφωτίσεις κι έμενα...?

εγώ έχω ένα οικόπεδο 2010 τμ στο οποίο έχει σύσταση καθέτου σε 4 κομμάτια. το κάθε κομμάτι έχει και από μία μονοκατοικία.

θα ασχοληθώ στην ΗΤΚ μόνο με τη μία κάθετη...

στον γεωχωρικό εντοπισμό όμως πιστεύω ότι πρέπει να μπει το συνολικό οικόπεδο...

κάνω κάποιο λάθος πιστεύεις....?

και στη διαίρεση επιλέγω: τμήμα κάθετης χωρίς ΄σύσταση οριζόντιας ....

 

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Γεια σε όλους ! 

ξέρετε αν η ΗΤΚ χρειάζεται πρόσφατο τοπογραφικό ή αρκεί η υποβολή του τοπογραφικού διαγράμματος της τελευταίας εκδοθείσας Ο.Α. ? (στην προκειμένη περίπτωση 1995) Υπόψιν, το ακίνητο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του Ν. 4495/2017 με υπέρβαση δόμησης & αλλοίωση του αρχικού περιγράμματος της Ο.Α. 

THANK YOU ! 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.