Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Στην περίπτωση 3 συνιδιοκτητών διαμερίσματος με ποσοστά 50%, 33,3% και 16,7% αντίστοιχα πρέπει να:

1) λάβω εξουσιοδότηση και από τους 3 ή αρκεί του ενός με το 50%;

2) δηλώσω και τους 3 στο κουτάκι "υπόχρεος" ή αρκεί να δηλώσω τον ένα με το 50%, εφόσον αυτός έχει εξουσιοδοτηθεί απο τους άλλους 2;

 

Επίσης:

1) Στο πεδίο διαίρεση οικοπέδου/ γηπέδου, και δεδομένου ότι η περίπτωσή μου αφορά σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, συμπληρώνω "Οικόπεδο/γήπεδο ΜΕ σύσταση οριζοντίου";;

2) Στο πεδίο αριθμός ιδιοκτησιών συμπληρώνω το σύνολο των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας ή όχι;;

 

Ευχαριστώ

Edited by SPIMAN
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Στην πλατφόρμα του ΤΕΕ για την ΗΤΚ, λίγο πριν την έκδοση του πιστοποιητικού, εμφανίζεται η παρακάτω καρτέλα "στοιχεία πιστοποιητικού πληρότητας":image.png.b8509c12f2433432371ec0311b2a9f37.png

Το ερώτημα που προκύπτει είναι ποια ημερομηνία αυτοψίας βάζουμε;;

Σημειωτέον ότι για το ακίνητο που ασχολούμαι έχω εκδόσει βεβαίωση μηχανικού με ημερομηνία αυτοψίας 2/7/2021. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι !

Ως πρωτάρης στην διαδικασία έκδοσης Η.Τ. θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Σε υφιστάμενο κτίριο, μονοκατοικία,  προ του 1955 ( έχει γίνει ρύθμιση με 4495/17) , είναι απαραίτητη η μελέτη στατικής επάρκειας ή το δελτίο δομικής τρωτότητας για την έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας?

2) Στο φεκ334, άρθρο 2,ΘΘ-ii αναγράφεται:  Τύπο στατικού ελέγχου (ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α., Τεχνική έκθεση
στατικού ελέγχου, Μελέτη στατικής επάρκειας), εφόσον
προβλέπεται, το αποτέλεσμα αυτού και την κατάσταση
τυχόν εργασιών (ολοκληρωμένες, εκκρεμείς). 

πώς και πότε θα ξέρουμε αν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας γενικότερα? 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

tetris, ευχαριστώ για την απάντηση.. 

μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα μου παραδόθηκε από τους ιδιοκτήτες κ δηλωση του 4495 για το υπόγειο που έγινε κλειστός χώρος στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Την απόληξη κλιμακοστασίου σε μονοκατοικία πως την περνάμε στην ΗΤΚ.

Στον κατάλογο με τα υπόγεια και ορόφους δεν την αναφέρει. Θα την δηλώσουμε σαν όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι είναι η πρώτη καταχώρηση μου για ΗΤΚ . Θέλω να κάνω επεξεργασία και ανέβασμα εγγράφων .  Κλικάρω δεξί και μου εμφανίζει μόνο διαθέσιμες ενέργειες χωρίς να ΄΄προχωράει΄΄ . Κάνω κάτι λάθος ?

image.png.3e4b4b8e3a5b4ffb3058982a83e9c102.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2021 at 3:22 ΜΜ, venezia said:

Συνάδελφοι είναι η πρώτη καταχώρηση μου για ΗΤΚ . Θέλω να κάνω επεξεργασία και ανέβασμα εγγράφων .  Κλικάρω δεξί και μου εμφανίζει μόνο διαθέσιμες ενέργειες χωρίς να ΄΄προχωράει΄΄ . Κάνω κάτι λάθος ?

image.png.3e4b4b8e3a5b4ffb3058982a83e9c102.png

Μετά την εισαγωγή οικοπέδου κάνατε εισαγωγή ιδιοκτησίας από το «οι υποθέσεις μου» για να πάρετε αριθμό ιδιοκτησίας?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, da-mi said:

Μετά την εισαγωγή οικοπέδου κάνατε εισαγωγή ιδιοκτησίας από το «οι υποθέσεις μου» για να πάρετε αριθμό ιδιοκτησίας?

Το έκανα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.