Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Εχεις μια οικοδομη, της οποιας, ενα  τμημα, εχει επεκταθει κατα λαθος σε ομορο οικοπεδο.

Δεν εχεις μετατοπιση της οικοδομης "σε μη συννομη θεση";;;

Τι βεβαιωση θα δοσεις;;

Δξ για το "εξοικονομω", αλλα δε μπορεις να μεταβιβασεις χωρις νομιμο τιτλο για την επεκταση αυτη.

Μιλας με τον δικηγορο για το 1010 του ΑΚ ή για ό,τι αλλο προτεινει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ΜΑΡΙΑΑπό τα πιο δυσεπίλυτα προβλήματα είναι αυτό και συμφωνώ απολύτως με τον Δημήτρη ότι αν δεν λυθεί όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας. Εξυπακούεται ότι βεβαίωση δεν δίνεται για κανένα λόγο. Πρώτα θα αποκατασταθεί η αυτοτέλεια του ακινήτου και μετά θα γίνουν τα υπόλοιπα. Εάν έχει γίνει τέτοια δήλωση τακτοποίησης είναι παντελώς λανθασμένη και όποιος την χρησιμοποιήσει θα έχει σοβαρό νομικό θέμα.

Το ερώτημα ανάγεται στο πως θα πρέπει να λυθεί το ιδιοκτησιακό λόγω καταπάτησης ξένης-όμορης ιδιοκτησίας και η συζήτηση θα πρέπει να γίνει στο θέμα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι εύκολη υπόθεση και συμφωνώ ότι το ιδιοκτησιακό πρέπει να επιλυθεί πρωτίστως.Έλα όμως που αυτές οι διαμάχες κρατάνε χρόνια και παραμένουν τα κτίρια με τα προβλήματα να τους ακολουθουν και εμείς να προσπαθούμε να βρούμε άκρη.Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Θα ακολουθήσω το thread που μου υποδείξατε.

Να είστε κάλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οριστικοποίησα ταυτότητα κτιρίου χωρίς να επισυνάψω ΠΕΑ, είναι υποχρεωτικό? πρέπει να κάνω τροποποίηση και να το προσθέσω όταν το κάνω?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, patty said:

Καλησπέρα οριστικοποίησα ταυτότητα κτιρίου χωρίς να επισυνάψω ΠΕΑ, είναι υποχρεωτικό? πρέπει να κάνω τροποποίηση και να το προσθέσω όταν το κάνω?

Ευχαριστώ πολύ!

Ναι έπρεπε να είχες επισυνάψει το ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Κάνω την 1η μου Ηλεκτρονική Ταυτότητα και θέλω να ρωτήσω ποτέ υπάρχει απαίτησει για εισαγωγή στο σύστημα πίνακα χιλιοστών και μελέτης δαπανών. Τον πίνακα χιλιοστών τον βρίσκουμε από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Την μελέτη δαπανών;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, ANDRKOR said:

Καλησπέρα σε όλους.

Κάνω την 1η μου Ηλεκτρονική Ταυτότητα και θέλω να ρωτήσω ποτέ υπάρχει απαίτησει για εισαγωγή στο σύστημα πίνακα χιλιοστών και μελέτης δαπανών. Τον πίνακα χιλιοστών τον βρίσκουμε από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Την μελέτη δαπανών;

Ανεβάζουμε πίνακα χιλιοστών σε Ο.Ι.  Για τα πλήρη δικαιολογητικά δες την παρ. 1 του άρθρου 54 του ν. 4495/2017
 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, venezia said:

Ανεβάζουμε πίνακα χιλιοστών σε Ο.Ι.  Για τα πλήρη δικαιολογητικά δες την παρ. 1 του άρθρου 54 του ν. 4495/2017
 

Σε ευχαριστώ πολύ VENEZIA για την ανταπόκρισή σου.

Έχω Ο.Ι. (διαμέρισμα πολυκατοικίας) και η μόνη απορία μου είναι πότε απαιτείται μελέτη δαπανών. Είναι προαιρετική η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.