Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους. Για το Τοπογραφικό πραγματικά δεν αναφέρεται πουθενά καμία διευκρίνιση. Αν ήθελαν να γίνει νέο, θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν το ίδιο λεκτικό όπως και για τις κατόψεις (σύνταξη νέων κατόψεων αν η πραγματικότητα δεν ταυτίζεται με τα σχέδια των πράξεων κτλ.). 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί ξανά η ερώτηση μου: σε αδόμητο στο πεδίο υλοποιημένη ιδιοκτησία τι καταχωρούμε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Arche said:

Δεν έχω καταλάβει αν το λες για εμένα, πάντως εμένα το εμβ. Στο τοπογραφικό που έβαλα - το οποίο ήταν και της άδειας το σχέδιο - το εμβ. Του οικοπέδου στο συμβόλαιο, θέλω να πιστεύω και στο Κτηματολόγιο συμπίπτουν, 

Συνάδελφε και σε σένα και στον εαυτό  μου και σε όλους μας για να μην αναλαμβάνουμε ευθύνες σε κάτι που δεν είναι ξεκάθαρο. 

Link to comment
Share on other sites

Τίτλος με κτηματολόγιο πρέπει είτε να συμπίπτουν είτε να είναι πολύ κοντά και λογικά είναι αυτό που πρέπει να αναγραφεί (του τίτλου). 

Link to comment
Share on other sites

Και πως επαληθεύεις ότι συμπίπτουν στο Κτηματολόγιο; Πρέπει να παίρνεις το κτηματολογικό διάγραμμα; Που οι συντεταγμένες και οι επιφάνειες είναι στο περίπου;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CivRun said:

Και πως επαληθεύεις ότι συμπίπτουν στο Κτηματολόγιο; Πρέπει να παίρνεις το κτηματολογικό διάγραμμα; Που οι συντεταγμένες και οι επιφάνειες είναι στο περίπου;

maps.gov.gr

Το επίσημο εμβαδόν κάθε ιδιοκτησίας είναι ο τίτλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, chris8 said:

Καλησπέρα, με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί ξανά η ερώτηση μου: σε αδόμητο στο πεδίο υλοποιημένη ιδιοκτησία τι καταχωρούμε;

Ευχαριστώ

-Οι επιλογές «ΝΑΙ» ή «ΗΜΙΤΕΛΗΣ» στο πεδίο «Υλοποιημένη Ιδιοκτησία» συνδυάζονται μόνο με την επιλογή «ΟΧΙ» στο πεδίο «Αδόμητο» του Οικοπέδου/Γηπέδου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2022 at 9:09 ΜΜ, papathvas said:

maps.gov.gr

Το επίσημο εμβαδόν κάθε ιδιοκτησίας είναι ο τίτλος.

Προσωπικά δεν ξέρω να χρησιμοποιώ καλά το maps και δεν μπορώ να δω την επιφάνεια από εκεί. Μπορώ να την δω όμως από το ktimatologio.gov. Εκεί πάντα ταυτίζεται με του τίτλου (τουλάχιστον όσες φορές το έχω τσεκάρει). Μου έχει τύχει όμως να ταυτίζεται άδεια-τίτλος-Ktimatologio.gov και το κτηματολογικό διάγραμμα να έχει απόκλιση 10%! Εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.