Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

δλδ θεωρεις οτι μπορεις να πας για ΗΤΚ, χωρις να εχεις τακτοποιησει τυχον αυθαιρεσιες....

Παντως, οι οδηγιες λενε οτι επισυναπτονται τα εξης   ..."και τυχον τακτοποιησεις ..."

κατα τα λοιπα,

εαν ειχε προηγηθει καποιος άλλος συναδελφος και δεν εδειχνε τπτ..... διοτι το θεωρησε "μη απαιτουμενο"

εσυ -ή οποιοσδηποτε αλλος- σαν δευτερος για αλλη ΟΙ

τι θα κανατε;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, δεν θεωρώ αυτό και ίσως δεν έγινα κατανοητός. Αν έχεις αυθαιρεσίες τις τακτοποιείς οπωσδήποτε πρώτα. Αλλά εάν υπάρχει αυτή η αλλαγή του εμβαδού του οικοπέδου που λέω και αποδείξεις ότι έγινε μεταγενέστερα και ότι κατά τον χρόνο της Ο.Α. όλα ήταν σωστά τότε τι κάνεις;

Δεν γράφω τίποτα απόλυτα, συζήτηση κάνω για να μάθω και εγώ επειδή είμαι νέος μηχανικός και ψάχνομαι με τους ατελείωτους νόμους.

Παράθεση

εαν ειχε προηγηθει καποιος άλλος συναδελφος και δεν εδειχνε τπτ..... διοτι το θεωρησε "μη απαιτουμενο"

ως προς αυτό όπως ανέφερα και στον συνάδελφο σε κάθε περίπτωση το γράφεις στα σχόλια και την τεχνική περιγραφή. Η απορία μου είναι αν απαιτείται από τον νόμο η σύνταξη νέου τοπογραφικού στην τόσο συγκεκριμένη (και φανταστική) απορία μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος.

Ανεβαίνει οποιοδήποτε σχέδιο συνοδεύει πολεοδομική πράξη.

Αν το τοπογραφικό δεν είναι της οικοδομικής άδειας, ή της τακτοποίησης δεν ανεβαίνει. (Τουλάχιστον δεν είναι υποχρεωτικό). Το τοπογραφικό συνοδεύει τον τίτλο.

Σε περίπτωση που συνταχθεί καινούργιο τοπογραφικό για παράδειγμα προς έκδοση άδειας μικρής κλίμακας, ανεβαίνει μαζί με τα υπόλοιπα σχέδια της άδειας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κ γι'αυτό δεν απαιτείται κ τοπογραφικό στις μεταβιβάσεις διαμερισματων.... Θα άνοιγε ένας μικρός ασκός του Αιόλου κ η Αττική θα έβγαινε 5-10% μεγαλύτερη, μπορεί κ 15%.

Oresteskal δεν είναι τόσοι πολλοί οι νόμοι, οι τροποποιήσεις τους είναι πολλές, αλλά πλέον υπάρχουν αρκετά site που τους κωδικοποιούν διαρκώς. (Συν ότι τους 2 βασικότερους μας τους έχει μαζεμένους ο kan62).

Καλημερα!

Edited by zazeng
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Υπόγειο 100 τμ τακτοποιήθηκε σε κατοικία και δηλώθηκαν οι εσωτερικές διαστάσεις με εμβαδόν 95 τμ.

Στον πίνακα της ΗΤΚ βάζετε -95 τμ και αφήνετε 5 τμ ως υπόγεια αποθήκη? Ή βάζετε -100 τμ?

Edited by Doctorbike
Link to comment
Share on other sites

 .εχεις καποιον τιτλο για τμημα υπογειου 95 τμ και αλλο τμημα 5 τμ, ανεξαρτητα;;;

ή ειχες 100, αλλαξες σε κατοικια τα 95 και απεμειναν 5 με την προηγουμενη μορφη αποθηκης.

 αναλογως ειναι και οι απαντησεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ακόμη μια ερώτηση…

Σωστο περίγραμμα διαμερίσματος. Στο συμβόλαιο αναγράφεται 100.92 τμ όμως εγώ το βρίσκω 100.45 τμ. Νομίζω κάτι αντίστοιχο έχει συμβεί σχεδόν σε όλους μας. 
Βαζετε στον πίνακα 100.92 ή 100.45? 
Σιγουρα αυτό θα αναφερθεί στην τεχνική έκθεση. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο, γιατί η διαφορά είναι άνευ σημασίας και εντός αποδεκτών αποκλίσεων.
Ούτε στην τεχνική έκθεση χρειάζεται να γράψεις κάτι.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

@Doctorbike θέλει διερεύνηση το θέμα της τακτοποίησης. Βάσει ποιου νόμου έβαλες τις εσωτερικές διαστάσεις; Αν πχ είχες στην άδεια υπόγειο β.χ που δεν προσμέτρησε στον ΣΔ έστω 100  τμ και τακτοποίησες την αυθαίρετη κύρια χρήση κατοικία, στα 95 τμ υπάρχει πρόβλημα, εκτός και αν εννοείς αυτό που γράφει ο Δημήτρης, ότι δηλαδή παρέμειναν 5 τ.μ βοηθητικός χώρος όπως προβλέπονταν στην άδεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.