Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

23 ώρες πριν, Didonis said:

Να υποθέσω όμως ότι η Βεβαίωση γράφει "απώλεια φακέλου της άδειας ΧΧΧΧ/ΧΧΧΧ" και όχι ότι δεν βρέθηκε ο φάκελος στο αρχείο. (Είναι σημαντική η διαφορά)

Η βεβαίωση λέει οτι δε βρεθηκε ο φάκελος στο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@aneida Ουσιαστικά είναι περιττό, όπως και στις βεβαιώσεις του Ν 4495.
Προσωπικώς, υπογραφή πάντα βάζω.
Βάλε και σφραγίδα για να μην δημιουργούνται προστριβές με τον συμβολαιογράφο για ασήμαντο λόγο.

@desptsouk Όχι, άλλη διαδικασία η ηλεκτρονική ταυτότητα και άλλη η τακτοποίηση.
Επομένως, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί η τεχνική έκθεση της ρύθμισης.

Edited by Conductor
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

ξέρει κάποιος αν και πώς μπορεί να γίνει επεξεργασία σε πιστοποιητικό πληρότητας ΗΤΚ όταν έχει γίνει οριστική καταχώριση; 

Επίσης, η ανάλυση των επιφανειών μιας ΟΙ ανά πράξη (οικοδομική άδεια και 4495 πχ) δεν φαίνεται στην τελική εκτύπωση και υπάρχει θέμα με τους συμβολαιογράφους (δεν ξέρω αν έχουν δίκιο ή όχι εφόσον η ρύθμιση συνοδεύει την ΗΤΚ...). Συμβαίνει γενικά αυτό ή έχω κάνει κάποιο λάθος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για το πρώτο δες στην σελίδα 28 του manual που υπάρχει στο σύστημα της ταυτότητας του ΤΕΕ.

Για το δεύτερο, στο "απόσπασμα ταυτότητας κτιρίου/διηρημένης ιδιοκτησίας" (5σελιδο αν θυμαμαι καλά) που καλό είναι να το κάνουμε προεπισκόπιση πριν την οριστική υποβολή, φαίνονται τα πάντα...

Το πιστοποιητικό πληρότητας, πάλι στην σελ 28 του μανιουαλ, λέει ότι πρέπει να υπογράφεται και αν θυμάμαι καλά το έχουμε ξανασυζητήσει, δεν υπάρχει ακόμη διασταύρωση της γνησιότητας του όπως υπήρχε με τις βεβαιώσεις του 4495 και τον κλειδάριθμο τους.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

@desptsouk Αν θυμάμαι καλά στην διαδικτυακή ενημέρωση του ΤΕΕ πριν ένα χρόνο που παρουσίαζαν την εφαρμογή, είχε λεχθεί ότι στην εκτύπωση του πιστοποιητικού πληρότητας δεν φαίνεται η ανάλυση των επιφανειών παρά μόνο η τελική γραμμή των επιφανειών κτιρίου. Ο αναλυτικός πίνακας στο απόσπασμα. Οπότε θα της δόσεις και το απόσπασμα Η.Τ.Κ 

Για την περίπτωση λάθους έχει αναφερθεί ότι μπορείς να κάνεις τροποποίηση καταχώρησης ΗΤΚ (θα πρέπει να είναι σε κατάσταση οριστικής καταχώρησης) με τον τελευταίο αριθμό κωδικού ιδιοκτησίας να μεταβάλλεται από 1 σε 2 όταν θα εισάγεις την τροποποιητική.

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 7:12 ΜΜ, CivilNikolas said:

Τη βεβαίωση oti δε βρέθηκε ο φάκελος στο αρχειο της ΥΔΟΜ την έχω ήδη στα χέρια μου. 

Πες ότι σε δίνουν και την βεβαίωση απώλειας....

Με ποια κάτοψη θα κάνεις έλεγχο νομιμότητας αν δεν κάνεις ανασύσταση ????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannis @Pavlos33

σας ευχαριστώ πολύ! έστειλα ερώτημα στο ΤΕΕ και μου απάντησαν κι αυτοί

αλλά αυτά παθαίνεις όταν δεν διαβάζεις μέχρι τέλους το manual...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.