Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Πριν όμως την ΗΤΚ θα πρέπει να δημιουργήσει και τίτλο από χρησικτησία νομίζω.

Γι'αυτό δεν απαιτείται ητκ; (Δεν εω κάνει ποτέ δεν ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το γνωρίζω πως θα γίνει τίτλος. Λογικά θα πρέπει να πληρώσει φόρο χρησικτησίας και να περιγραφεί το ιστορικό (πχ ότι το κατείχε από άτυπη δωρεά κλπ) στα πλαίσια κάποιας συμβολαιογραφικής πράξης (πχ γονικής παροχής).

Link to comment
Share on other sites

η "χρησικτησια" ειναι μονομερης δηλωση.

Στο ΕΚ καταχωρηθηκε με βασει  ΥΔ  δύο  μαρτυρων.

Φορος "χρησικτησιας" πληρωνεται κατα την μεταβιβαση...[σε υποκατασταση  του φορου που επρεπε να καταβληθει κατα την αγορα...]

"στα πλαίσια κάποιας συμβολαιογραφικής πράξης (πχ γονικής παροχής)"

οπως  ειπε και ο παυλος

 

Η πολεοδομικη πλευρα του θεματος, κρινεται ανεξαρτητα

και εχει σχεση με το  ειδος του ακινητου,  το εμβαδον, το ετος δημιουργιας ...ειδικα ως προς την ισχυ παρεκκλίσεων.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@Faethon11 Mάλλον και στην περίπτωση αυτή θα χρειαστεί να γίνει "συστημικός ελιγμός". Θα γίνει η ΗΤΚ για το αδόμητο, δεν θα αναγραφεί τίτλος και συντάκτης και στις παρατηρήσεις θα γραφτεί ότι πρόκειται για γήπεδο προερχόμενο από χρησικτησία και κατά την ημερομηνία σύνταξης της ταυτότητας δεν υφίσταται τίτλος, ενώ τα στοιχεία τίτλου συμπληρώνονται για συστημικούς λόγους  και η  ταυτότητα θα τροποποιηθεί μετά την μεταγραφή του συμβολαίου για να καταχωρηθεί ο τίτλος και τα στοιχεία του νέου κύριου του ακινήτου. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

10 ώρες πριν, Faethon11 said:

@dimitris GMΠοιος θα είναι ο τίτλος που θα αναφερθεί στην ΗΤΚ???

γιατι εγω δεν βλεπω στις οδηγιες να ζηταει "αριθ. συμβολαιου";;;

Και γιατί να μην αναγνωριζει την καταχωρηση λογω  "χρησικτησιας";;

Εχει γινει νομιμη δηλωση στο ΕΚ "εκ χρησικτησιας",

εχει καταχωρηθει και εχει παρει ΚΑΕΚ.

Η ΗΤΚ καταχωρει κτιρια/διηρημενες ιδιοκτησίες και οικοπεδα/γηπεδα.

Εαν "απερριπτε" την  δηλωση με βαση την χρησικτησια,

ολες αυτες οι χιλιαδες δηλωσεις στο ΕΚ με βαση την χρησικτησια δεν θα ίσχυαν

και θα φθαναμε να εχουμε γνωστα με ΚΑΕΚ ακινητα, αγνωστα δε ως προς την ΗΤΚ...

Θεωρω οτι, δεν εχει δικαιωμα να κρινει "περι της κυριοτητας",

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM ο αρ. συμβολαίου καταχωρείται μετά, στα στοιχεία ιδιοκτησίας... Φυσικά και δέχεται οποιαδήποτε τιμή... ίσως και κενό.

Λέει και κάτι περίεργα στις οδηγίες: "Στοιχεία της σύστασης οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας (α/α, ημερομηνία, συμβολαιογράφος) στην οποία ορίζονται (συμπληρώνονται εφόσον έχουν καταχωριστεί χιλιοστά)" ...

Δηλαδή καταχωρούμε τη σύσταση όχι τον τίτλο κτήσης???

Ούτε εγώ βλέπω κάπου να ζητάει τίτλο κτήσης... βέβαια όταν δεν υπάρχει σύσταση, θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό εδώ το κουτάκι...

 

image.thumb.png.40bdf99df1252bb9d8521e3839019561.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

Κατ' αρχας, να παρεις κωδικους και να μπαινεις στο ΕΚ χωρις να περιμενεις τι θα σου "πει" ο πελατης.

Εχει δυο ακινητα, στο Ε9 δηλωνει δυο, πληρωσε για δυο ΚΑΕΚ, τιτλο δεν εχει, τα πηγε με χρησικτησια σαν χωριστα γηπεδα...μεχρι τωρα δεν τα εχει συνενωσει, 

Εσυ τι θα αλλαξεις [και γιατί;]

 

 

 

15 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Σωστά Δημήτρη. Συμφωνώ. Έχει δυο γεωτεμάχια (2 αυτοτελή) με δυο διαφορετικά ΚΑΕΚ. Πιθανόν να χωρίζονται από κάποιο δρόμο (επαρχιακό κλπ). Άρα θα πρέπει να κάνει δυο ΗΤΚ αδόμητων. Πριν όμως την ΗΤΚ θα πρέπει να δημιουργήσει και τίτλο από χρησικτησία νομίζω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η συνολική ιδιοκτησία είναι ένα αγροτεμάχιο χωρίς να χωρίζεται από δρόμο. Η καταχώριση σε δύο τμήματα στο κτηματολόγιο ήταν εντελώς αψυχολόγητη κίνηση που μόνο προβλήματα μπορούσε να φέρει.

Για την ΗΤΚ χρειάζεται τίτλος ιδιοκτησίας, υπάρχει μόνο το παλιό ε9 (έτσι είχε δηλωθεί και στο κτηματολόγιο, με την απόδειξη κατοχής για 20+ χρόνια), οπότε θα χρησιμοποιηθεί αυτό.

Μια ερώτηση σχετικά με το ΕΚ: γίνεται "ανάκληση" καταχώρησης; Σε περίπτωση που θέλω να δηλώσω το αγροτεμάχιο ως μία ιδιοκτησία (1 ΚΑΕΚ);

Καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Πρόκειται να κάνω την πρώτη μου ΗΤΚ σε διαμέρισμα με οικ. άδεια όπου υπάρχει και μια ρύθμιση του Ν.4495 ενός δεύτερου μηχανικού. Ο ιδιοκτήτης εκτός από τα σχέδια της άδειας & της ρύθμισης, μου έφερε και πρόσφατο ΠΕΑ τρίτου μηχανικού.

Χρειάζεται να προσθέσω κάποιον από τους πιο πάνω μηχανικούς στην ΗΤΚ; Προσωπικά πιστεύω πως όχι, αλλά μια επιβεβαίωση θα ήταν χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.