Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Τι εννοείς όχι, θα καταχωρίσεις τον μηχανικό της τακτοποίησης και αυτόν που εξέδωσε το ΠΕΑ.

edit: Άκυρο...δεν χρειάζεται να βάλεις άλλο μηχανικό, σόρρυ για το μπέρδεμα.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν χρειάζεται να καταχωρήσετε άλλον μηχανικό (αν εννοείται την καρτέλα συμετέχοντες μηχανικοί). 

edit: εκτός και αν συνυπογράφουν την ταυτότητα κτιρίου σχετικά με την καρτέλα Συμετέχοντες μηχανικοί. 

edit2: στην καρτέλα Πράξεις, στα στοιχεία Εκδούσας Αρχής μπορείτε να καταχωρήσετε τον μηχανικό, αν στην εκδούσα αρχή επιλέξατε: Μηχανικός.

Edited by ppanag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί είναι άγνωστοι σε μένα, εγώ ως όφειλα έκανα τον έλεγχο μου για την νομιμότητα του διαμερίσματος (ήταν οκ).

Δεν πρόκειται να υπογράψουν, ούτε συνεργαζόμαστε.

 

Edited by Sakis Liarm
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε απόφαση χρησικτησίας έχω τα εξής: 

1) Απόφαση για χρησικτησία σε τμήμα αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου. Το αγροτεμάχιο είναι όλο αδόμητο και δεν έχει σύσταση καθέτου ή/και οριζοντίου. Το ερώτημα μου είναι το εξής: 

Εγώ για την ΗΤΚ εισάγω αρχικά όλο το αγροτεμάχιο και περιγράφω στην τεχνική έκθεση ότι η παρούσα ΗΤΚ αφορά μόνο το τμήμα επί του οποίου έχει γίνει χρησικτησία ή πρέπει να βγεί η ΗΤΚ για όλο το αγροτεμάχιο?

2) Απόφαση για χρησικτησία σε τμήμα οικοπέδου εντός οικισμού. Σε όλο το οικόπεδο υφίστανται 2 οικοδομές ενώ η μία από αυτές βρίσκεται εντός του τμήματος χρησικτησίας. Στο οικόπεδο δεν έχει γίνει σύσταση καθέτου ή/και οριζοντίου. Για την ΗΤΚ, το ερώτημα μου είναι το εξής: 

Εγώ εισάγω όλο το οικόπεδο και εισάγω μια ιδιοκτησία για το κτίριο που είναι είναι στο τμήμα της χρησικτησίας? ή πρέπει να βγεί μια ιδιοκτησία που να περιλαμβάνει και τα δύο κτίρια επειδή δεν έχει σύσταση? Σημειωτέον ότι από αυτοψία που έκανα το κτίριο που είναι στο τμήμα της χρησικτησίας χρειάζεται και τακτοποίηση. Εγώ πως θα κάνω τη τακτοποίηση? Θα κάνω τακτοποίηση μόνο για το κτίριο που βρίσκεται στο τμήμα χρησικτησίας? ή πρέπει να κάνω μια τακτοποίηση και για τα δύο κτίρια? 

Με βάσει τα ΦΕΚ και τον οδηγό ΤΕΕ για το σύστημα καταλαβαίνω ότι αν δεν υπάρχει σύσταση πάει σαν μια ιδιοκτησία αλλά δεν είναι άκυρο να ελένξω/τακτοποιήσω και το κτίριο που είναι εκτός τμήματος χρησικτησίας? Αρχικά είναι άλλοι ιδιοκτήτες που δεν τους γνωρίζω και μπορεί να μην θέλουν να πληρώσουν για τακτοποίηση που ουσιαστικά δεν τους αφορά (γιατί η χρησικτησία είναι στο άλλο τμήμα).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Sakis Liarm said:

Οι μηχανικοί είναι άγνωστοι σε μένα, εγώ ως όφειλα έκανα τον έλεγχο μου για την νομιμότητα του διαμερίσματος (ήταν οκ).

Δεν πρόκειται να υπογράψουν, ούτε συνεργαζόμαστε.

Έχω αναιρέσει αυτό που έγραψα, αν μιλάς για τις μελέτες της αρχικής ο.α. προφανώς δεν ασχολείσαι. Στην περίπτωσή σου που έχει εκπονηθεί ΠΕΑ + τακτοποίηση από άλλους θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται και πάλι.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2022 at 9:57 ΠΜ, pirsogiannis said:

κοινόχρηστους χώρους αν υπάρχουν

@pirsogiannis Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ΣΟΙ και να μην υπάρχουν ΚΧ;; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να  υπάρχει χωρίς να είναι σύνηθες....

  • Δυόροφη οικοδομή όπου η επικοινωνία στον Α' όροφο δεν γίνεται μέσω ΚΧ κλιμακοστασίου...
  • Δύο ισόγεια διαμερίσματα με ξεχωριστή είσοδο

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.