Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, zazeng said:

Δημήτρη μόλις το δοκίμασα κ σε πολυκατοικία με 19 οριζόντιες μου βγάζει 20, η έξτρα είναι η προτελευταία (με τελευταίο τον αέρα) με 0,06‰ χωρίς εμβαδό κ άλλα στοιχεία. Μάλλον περίσσεψαν χιλιοστά από τις υπόλοιπες και την καταχώρησε αυτόματα η βάση. Οι δικοί μου είναι σωστοί πάντως.

@aneida@Ansrynνομίζω αν κάτι δεν ορίζεται ρητά σε μια πράξη σύστασης πάει με τα default των σχετικών νόμων ν.δ.1024/1971 και ν.3741/1929, οπότε το κοινόχρηστο κλιμ/σιο είναι κοινόχρηστος χώρος.

 

Άρα όταν θέλω να εισάγω οικόπεδο με οικοδομή πολλών διαμερισμάτων που εννοείται πως θα έχει κοινόχρηστους χώρους, τότε τσεκάρω το κουτάκι άσχετα αν δεν θα ασχοληθώ με αυτούς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξαναδεστε το ΦΕΚ Β 334,  τι γραφει

Β) Καταχώριση Ιδιοκτησιών: Περιγραφή και τεκμηρί-
ωση των οικοπέδων ή γηπέδων ή κτιρίων ή τμημάτων
αυτών που αποτελούν αυτοτελείς ιδιοκτησίες.
α. Σε περίπτωση που το σύνολο του οικοπέδου ή γη-
πέδου, το οποίο αφορά η προγενέστερη καταχώριση
Οικοπέδου / Γηπέδου, αποτελεί ενιαία αδιαίρετη ιδιοκτη-
σία, καταχωρείται μία ιδιοκτησία, ανεξαρτήτως ύπαρξης
και αριθμού κτισμάτων σε αυτό. Εφόσον στο οικόπεδο ή
γήπεδο υφίσταται σύσταση οριζοντίου ή καθέτου ιδιο-
κτησίας, η καταχώριση γίνεται ανά αυτοτελή διηρημένη
ιδιοκτησία.

Ξεχωριστή καταχώριση γίνεται για το σύνολο των κοινοχρήστων χώρων του οικοπέδου ή γηπέδου.

Η καταχώριση των κοινοχρήστων χώρων του οικοπέδου
ή γηπέδου δεν απαιτείται για την ολοκλήρωση της κα-
ταχώρισης της ιδιοκτησίας.

Κοινοχρηστοι χωροι του οικοπεδου ή γηπεδου  ειναι διαφορετικοι απο τους κοινοχρηστους και κοινοκτητους της οικοδομης

και αφορουν χρησεις διελευσης ή αλλες συμφωνιες.

Δεν ειναι η εισοδος/σκαλες/διαδρομοι μιας οικοδομης

Γνωμη μου ειναι οτι,

με τα κοινοχρηστα της οικοδομης δεν θα ασχοληθει κανενας, και καποια στιγμη, οταν δεν θα αναλαμβανει κανενας την ευθυνη και τα εξοδα, καπως θα το "αφαιρεσουν"

 


 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο Δημήτρη!

Ο μοναδικός λόγος είναι αν υπάρχει περίπτωση μελλοντικά κάποιος από όλους τους ιδιοκτήτες να θέλει να πουλήσει την ΟΙ του κι αυτό από μόνο του θα είναι απωθητικό σε έλεγχο που θα κάνει ο μηχανικός του υποψήφιου πελάτη, ο οποίος προφανώς θα ελέγξει και για αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου κ.λπ. κι εκεί ο καθείς το χρησιμοποιεί κατά το δοκούν....

Η γιαγιάδες μας έλεγαν "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν ...ρυθμίζουν"!!!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Κοινοχρηστοι χωροι του οικοπεδου ή γηπεδου  ειναι διαφορετικοι απο τους κοινοχρηστους και κοινοκτητους της οικοδομης

Μισό λεπτάκι. Δλδ θα κάνουμε μια καταχώρηση για τον κοινόχρηστο ακάλυπτο πχ (αν είναι κοινόχρηστος) και τόσες όσα είναι οι κοινόχρηστοι της οικοδομής; (Στην ιδιοκτησία έχουμε και τυπο "κοινόχρηστος").

Και στο ΤΑΠ νομίζω πλέον τα κοινόχρηστα της οικοδομής δεν γράφονται με κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

και  ο αλλος τροπος

με τους κωδικους σου μπαίνεις στο ΕΚ  με το ΚΑΕΚ

και σου δειχνει ολες τις ΟΙ..

καλημερα παυλε,

  

Πώς το βλεπεις αυτο; μιλαμε ειτε στο ktimatologio.gov.gr ειτε στο maps.gov.gr δε μπορεσω να βρω τετοια επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η διαφοροποίηση που υποδεικνύεις Δημήτρη αλλά πιο πιθανό θεωρώ να το έχουν γράψει λάθος παρά να εννοούν κάτι τέτοιο. ΝΑ αφήνει κοινόχρηστους "οικοδομής" απέξω... 

@Christos https://ktimatologio.gov.gr/Professionals/Account/LoginEngineer

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, jbosdas said:

Εκει ειμαι, μου δινει μονο τη δυνατοτητα εισαγωγης ΚΑΕΚ. Δοκιμασα 2-3 διαφορετικα, δε βρεθηκαν εγγραφες λεει. Κανω κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.