Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

On 12/5/2022 at 7:25 ΠΜ, tetris said:

Το πιο σημαντικό (από νομική άποψη) στοιχείο, δεν μπορεί να είναι ό,τι ναναι. Προφανώς θα πρέπει να είναι αντίγραφο από το αρχείο του Συμβ/φου

Συνάδελφε το ΤΕΕ μου απάντησε τι να κάνω στην περίπτωση που δεν υπάρχει πίνακας χιλιοστών αυτολεξεί : σε περίπτωση που δεν βρείτε θα καταχωρήσετε μια γραμμή με περιγραφή της δικής σας ιδιοκτησίας τι προκύπτει στο δικό σας κομμάτι και αντιστοιχεί. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Από το maps.gov.gr στο menou "θέλω να δω...--> γεωτεμάχια κτηματολογίου" και μετά click στο οικόπεδο ενδιαφέροντος, βγάζει το σύνολο των οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Δεν είναι αξιόπιστο... Αλλού δεν εμφανίζει καθέτους άλλου δεν εμφανίζει τις οριζόντιες κλπ.. με προσοχή. Καλύτερα από το professionals.. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jbosdas said:

 

"Οι κοινόχρηστοι χώροι καταχωρούνται με την ίδια διαδικασία που καταχωρίζεται και μία ιδιοκτησία, και έχει ειδική σήμανση ότι είναι κοινόχρηστος χώρος και ελέγχεται με την αρχική επιλογή αν περιείχε το οικόπεδο κοινόχρηστους χώρους άρα μπορεί να περιγράφουν σαν μία ιδεατή ιδιοκτησία και έχει προφανώς πολύ λιγότερες απαιτήσεις τεκμηρίωσης από ότι έχει μία ιδιοκτησία, γιατί το ξέρει το σύστημα ότι είναι κοινόχρηστος χώρος, άρα και αυτοί καταχωρίζονται."

Αυτοματοποιημενη απομαγνητοφώνηση (ναχει κανα λαθάκι?). Υπογραμμιση δική μου.

 

Υπάρχει κάπου αυτή η απομαγνητοφώνηση;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΙΚ said:

Συνάδελφε το ΤΕΕ μου απάντησε τι να κάνω στην περίπτωση που δεν υπάρχει πίνακας χιλιοστών αυτολεξεί : σε περίπτωση που δεν βρείτε θα καταχωρήσετε μια γραμμή με περιγραφή της δικής σας ιδιοκτησίας τι προκύπτει στο δικό σας κομμάτι και αντιστοιχεί. 

Σαχλαμάρες λέει το ΤΕΕ, που δεν στηρίζονται πουθενά! Αν έχει εκδοθεί για ένα ακίνητο Πίνακας Χιλιοστών εύκολα, αν ασχοληθεί κάποιος, μπορεί να βρεθεί! Το αν έχει εκδοθεί "τσεκάρεται" διαβάζοντας τη ΣΟΙ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Faethon11 said:

Υπάρχει κάπου αυτή η απομαγνητοφώνηση;

...κατω απο το βιντεο είναι το κείμενο.

"Οι κοινόχρηστοι χώροι καταχωρούνται με την ίδια διαδικασία που καταχωρίζεται και μία ιδιοκτησία, και έχει ειδική σήμανση ότι είναι κοινόχρηστος χώρος και ελέγχεται με την αρχική επιλογή αν περιείχε το οικόπεδο κοινόχρηστους χώρους άρα μπορεί να περιγράφουν σαν μία ιδεατή ιδιοκτησία και έχει προφανώς πολύ λιγότερες απαιτήσεις τεκμηρίωσης από ότι έχει μία ιδιοκτησία, γιατί το ξέρει το σύστημα ότι είναι κοινόχρηστος χώρος, άρα και αυτοί καταχωρίζονται."

την καλημέρα μου!

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, akis73 said:

Υπάρχει το παρακάτω:

πιο πρόσφατο και με καλύτερη εικόνα + ήχο.

δεν το είχα δει...

εχεις εντοπίσει κατι σχετικό με τα "κοινόχρηστα" που συζητάμε;

καλημέρες!

 

 

22 ώρες πριν, jbosdas said:

Εχω αδεια του 67 για προσθηκη ορόφου στην οποία συμπεριλαμβανονται τα σχεδια της αρχικής αδείας του 64 (ανεγερση νεας ισόγειας). Εχω και την ρυθμιση 4495. Περιμένω εδώ και δύο εβδομάδες τα σχέδια της αρχικής απο την ΥΔΟΜ αλλά ούτε φωνή, ουτε ακροαση.

Θα γίνει τροποποίηση σύστασης και μεταβίβαση ενός δικαιώματος υψουν. Η αποχή των συμβολαιογράφων πλησιάζει...

Μπορούμε να σκεφτούμε την ολοκλήρωση της ταυτότητας χωρίς την ανάρτηση των σχεδίων της αρχικής άδειας να γίνει η τροποποιηση της συστασης και να αναρτηθούν με μεταγενεστερη τροποποιητική;

 

καμια γνωμη γιαυτό;

Link to comment
Share on other sites

Mέσα στην άδεια του 67 έπρεπε να υπήρχαν και τα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά της πρώτης άδειας. Αρκούν αυτά!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jbosdas said:

...κατω απο το βιντεο είναι το κείμενο.

"Οι κοινόχρηστοι χώροι καταχωρούνται με την ίδια διαδικασία που καταχωρίζεται και μία ιδιοκτησία, και έχει ειδική σήμανση ότι είναι κοινόχρηστος χώρος και ελέγχεται με την αρχική επιλογή αν περιείχε το οικόπεδο κοινόχρηστους χώρους άρα μπορεί να περιγράφουν σαν μία ιδεατή ιδιοκτησία και έχει προφανώς πολύ λιγότερες απαιτήσεις τεκμηρίωσης από ότι έχει μία ιδιοκτησία, γιατί το ξέρει το σύστημα ότι είναι κοινόχρηστος χώρος, άρα και αυτοί καταχωρίζονται."

την καλημέρα μου!

 

Συνάδελφοι μαζί με την εξέλιξη της ταυτότητας "χτίζονται" και τα θέματα στην ενότητα της ΗΤΚ . Οπότε για τους κοινόχρηστους χώρους της ΗΤΚ έχει ανοίξει θέμα εδώ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Συνάδελφοι μαζί με την εξέλιξη της ταυτότητας "χτίζονται" και τα θέματα στην ενότητα της ΗΤΚ . Οπότε για τους κοινόχρηστους χώρους της ΗΤΚ έχει ανοίξει θέμα εδώ

τελεια! βοηθώ με λινκ για την αρχη του νηματαος αν και εφόσον μεταφερθούν..

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.