Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

@Pavlos33 έχω παρατηρήσει ότι λείπουν αρκετά εργαλεία από το module του εντοπισμού του κτηματολογίου, εκτός από την εισαγωγή πολυγώνου από αρχείο ... μάλλον οικονομικό είναι το θέμα ...😉

@ΚΑΝΑ αν έχεις συντεταγμένες ΕΓΣΑ (4 κορυφές αρκούν) μετακινείς το σταυρόνημα παρακολουθώντας τα x,y πάνω αριστερά με το μέγιστο ζουμ και πυροβολείς στο κατάλληλο σημείο...

Μια που λέμε για τον εντοπισμό και τα θέματά του να αφήσω και μια ακόμα πληροφορία/περιορισμό: Το σύστημα δεν μπορεί να δεχτεί μεγάλο αριθμό κορυφών, οπότε το σχήμα της ιδιοκτησίας θα πρέπει να απλοποιηθεί αναλόγως ... φυσικά δεν βγάζει κάποιο μήνυμα, απλά το απορρίπτει στέλνοντας ταυτόχρονα μια μη ορατή μούτζα στον χρήστη. 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, ppanag said:

@Pavlos33 έχω παρατηρήσει ότι λείπουν αρκετά εργαλεία από το module του εντοπισμού του κτηματολογίου, εκτός από την εισαγωγή πολυγώνου από αρχείο ... μάλλον οικονομικό είναι το θέμα ...😉

 

Δεν το είχα προσέξει. Η σύγκριση γίνεται με το μενού εργαλείων που είναι στο Maps του gov.gr;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 ναι είναι αδερφάκια με αυτό που αναφέρεις.

Αρχικά υπήρχε η "θέαση ορθοφωτοχάρτη" στο κτηματολόγιο, που παραχωρήθηκε "κουτσουρεμένη" στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

 Ως τώρα, στις δηλώσεις αυθαιρέτων πως κάνατε εντοπισμό σε διαβαθμισμένες περιοχές;

Παύλο καλημέρα 

Επειδή το σύστημα ΤΕΕ (παλιό και νέο) δεν δέχεται συντεταγμένες

βάζαμε ένα τυχαίο σχήμα σε μια τυχαία θέση (όπως  π.χ το σχήμα στο προηγούμενο μήνυμά μου)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Βασίλη. Αυτό το "τυχαίο σχήμα", έπεφτε μέσα έστω και σε ένα σημείο της ιδιοκτησίας, διότι έτσι όπως το περιγράφεις, θα πρέπει να έχεις μαντικές ικανότητες για να πέσει μέσα το τυχαίο πολύγωνο και δεν αναφέρομαι να έχει προσεγγιστικά το σχήμα του γεωτεμαχίου, αλλά έστω και ένα σημείο του περιγράμματος να βρίσκεται μέσα στο γήπεδο της ιδιοκτησίας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν βλέπουμε  τίποτα Παύλο ως υπέδαφος και επιπλέον δεν έχουμε τη δυνατότητα έστω να γράψουμε απευθείας τη συντεταγμένη χ-ψ του κέντρου ακινήτου -Φυσικά σε μερικές δηλώσεις αυτές τις  χ-ψ του κέντρου τις γράφαμε  στα σχόλια 

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ προσεγγιστικά μπορείς και γραφικά να το βάλεις αφού σου εμφανίζει την συντεταγμένη όταν μετακινείς το ποντίκι....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε Faethon

πάνε Διδυμότειχο - βρες μου τη συντ/νη 709919/4578689 και

πες μου πόση ώρα θα κάνεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θέλει 2 λεπτά να βρεις το 1 σημείο.... :) 

image.png.d3ade662afdffdfbe0bc8c1e6f50288b.png

Το θέμα που προκύπτει πλέον είναι ότι στον εντοπισμό της ΗΤΚ πρέπει κάπως να συμπέσουν αυτά τα δύο σχήματα... μπορεί να μην συμπέσουν.... γιατί έκανες άλλο ζοομ πχ και για χίλιους δυό άλλους λόγους....

 

Πάντως εγώ μέχρι τώρα (και στο μέλλον) σε πολύπλοκο σχήμα βάζω μόνο τις κορυφές αλλαγής κατεύθυνσης των πλευρών... τα μικροσπασίματα των πλευρών ούτε που τα δίνω σημασία..... 

 

Edited by Faethon11
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με  τμήμα οικοπέδου που έχει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας και υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα τετραγωνικά μέτρας της σύστασης και της πρόσφατης τακτοποίησης που έχει γίνει. Με την σύσταση έχουν δημιουργηθεί και τα αντίστοιχα συμβόλαια και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Όσο αφορά τα συμβόλαια θα πρέπει να γίνουν εκ νέου με τα υπάρχοντα τετραγωνικά μέτρα ή ισχύουν και απλώς προσθέτουμε και τη τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.