Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

11 λεπτά πριν, Arche said:

Στην θέση σου θα έβαζα τον ψιλό κύριο.
Επίσης άλλο ένα που θέλει προσοχή νομίζω είναι το κατα πόσον επιτρέπεται αποθήκη στο ισόγειο, δεν γνωρίζω να πω τώρα αν δεν θα έπρεπε να μπει στον Συντ. Δομ. Οπότε η αποθήκη χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση. 

Η αποθήκη είναι ισόγεια και άνω των 15 τμ οπότε δεν μπορεί να πάει Κατ.3. οπότε αναγκαστικά στο ΣΔ με μειωμένο συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 ώρες πριν, kostasaig said:

Προς το τέλος και πριν εκδοθεί το πιστοποιητικό έχει 3 τύπους αν θυμάμαι.  Δεν το έχω μπροστά μ. Σε λίγο θα το τσεκάρω. 

Στη βεβαίωση θα επέλεγες την περίπτωση γ', άρθρο 83, παρ. 2. Άρα κατ' αντιστοιχία νομίζω πάει σαν ρυθμισμένο, αφού εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 82. Επίσης Κατηγορία 3 που δεν κάνεις δήλωση υπαγωγής και η οποία δημιουργεί επιπλέον επιφάνεια (πχ έρκερ), πως περνάς την επιπλέον επιφάνεια στους πίνακες των πράξεων και των επιφανειών ώστε να προκύψουν τα πραγματικά τμ?

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, smartos11 said:

Στη βεβαίωση θα επέλεγες την περίπτωση γ', άρθρο 83, παρ. 2. Άρα κατ' αντιστοιχία νομίζω πάει σαν ρυθμισμένο, αφού εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 82. Επίσης Κατηγορία 3 που δεν κάνεις δήλωση υπαγωγής και η οποία δημιουργεί επιπλέον επιφάνεια (πχ έρκερ), πως περνάς την επιπλέον επιφάνεια στους πίνακες των πράξεων και των επιφανειών ώστε να προκύψουν τα πραγματικά τμ?

Την είχε βάλει ο προηγούμενος Μηχανικός  την κατηγορία 3 για εξωστες. Η κατηγορία 3 όμως εξαιρείται της κατεδάφισης. Δεν είναι ρύθμιση. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, kostasaig said:

Την είχε βάλει ο προηγούμενος Μηχανικός  την κατηγορία 3 για εξωστες. Η κατηγορία 3 όμως εξαιρείται της κατεδάφισης. Δεν είναι ρύθμιση. 

Άρα έγινε υπαγωγή και πληρώθηκαν τα 250. Άρα ρυθμισμένο. Η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση μέσω αυθαιρετονόμων ρύθμιση είναι.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, smartos11 said:

Άρα έγινε υπαγωγή και πληρώθηκαν τα 250. Άρα ρυθμισμένο. Η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση μέσω αυθαιρετονόμων ρύθμιση είναι.

Συμφωνώ !

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικό το οποίο έχει στον τύπο βεβαίωση Τύπος 2( ρυθμισμένο) στη βεβαίωση τι γράφει?

Γιατί έκανα τροποποιητική για να το διορθώσω αλλά δε μου αλλάζει κάτι στην προεπισκόπηση. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, kostasaig said:

Πιστοποιητικό το οποίο έχει στον τύπο βεβαίωση Τύπος 2( ρυθμισμένο) στη βεβαίωση τι γράφει?

Γιατί έκανα τροποποιητική για να το διορθώσω αλλά δε μου αλλάζει κάτι στην προεπισκόπηση. 

Λάθοος. Διορθώνει κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική ταυτότητα νυν αδόμητου και πρώην δομημένου οικοπέδου. 

Σε υπό μεταβίβαση οικόπεδο υπήρχε μέχρι πριν δύο μήνες αυθαίρετη οικοδομή η οποία εντάχθηκε στο άρθρο 106 του ν.4495/17 και κατεδαφίστηκε με έγκριση εκτέλεσης εργασιών.

Ως εκ τούτου, επειδή την 31/1/2021 το οικόπεδο δεν ήταν αδόμητο ενώ τώρα είναι, απαιτείται η ταυτότητα μαζί με την βεβαίωση αδομήτου. 

Τα στοιχεία που ανεβάζω είναι η υπαγωγή στον ν.4495/2017 και η έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης?

Χρειάζεται και το τοπογραφικό που θα υποβάλω ούτως ή άλλως στο κτηματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, Brasco said:

Ως εκ τούτου, επειδή την 31/1/2021 το οικόπεδο δεν ήταν αδόμητο ενώ τώρα είναι, απαιτείται η ταυτότητα μαζί με την βεβαίωση αδομήτου. 

σωστάαα

57 λεπτά πριν, Brasco said:

Τα στοιχεία που ανεβάζω είναι η υπαγωγή στον ν.4495/2017 και η έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης?

Χρειάζεται και το τοπογραφικό που θα υποβάλω ούτως ή άλλως στο κτηματολόγιο?

είτε απαιτούνται είτε όχι εγώ θα τα ανέβαζα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.