Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξύλινη κατασκευή κάλυψης καλοριφέρ


zio7

Recommended Posts

Καλημέρα. Θέλω να κάνω μια ξύλινη κατασκευή σαν αυτή που φαίνεται στην φωτογραφία που ανεβάζω η οποία θα καλύπτει και το καλοριφέρ. Απο κάτω θα είναι αεριζόμενη και πάνω απο το καλοριφέρ δεν θα έχει ράφι θα είναι ανοιχτό. Θα υπάρχει μείωση της απόδοσης του καλοριφέρ?

 

 

1564215703_1new.thumb.jpg.4f58429f61792ecb890b5f6266e599be.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να έχεις πρόσβαση για εξαέρωση και πιθανή αλλαγή σώματος, χωρίς να ξηλώσεις όλο το έπιπλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μια πολύ καλή παρατήρηση ο σοφός μας φίλος antloukidis. Ναι να κάνεις το καπάκι μπροστά να ανοίγει, υπάρχουν κλιπ που βάζεις στο έπιπλο και στην "πόρτα" του καλοριφέρ, την πιέζεις και συγκρατείται πάνω στα κλιπ και μένει εκεί τοποθετημένη, ενώ αν την τραβήξεις βγαίνει όλη, την παίρνεις στο χέρι και κάνεις εξαέρωση αντικατάσταση και ότι άλλο θέλεις. 
Ακόμα τις θυρίδες στην πόρτα κάνε τις πιο ψηλές από το σώμα, να βγαίνει ο αέρας από εκεί και μην το αφήσεις ανοιχτό από πάνω, από πάνω άσε το ράφι, να ακουμπάς πράγματα. 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Arche said:


Ακόμα τις θυρίδες στην πόρτα κάνε τις πιο ψηλές από το σώμα, να βγαίνει ο αέρας από εκεί και μην το αφήσεις ανοιχτό από πάνω, από πάνω άσε το ράφι, να ακουμπάς πράγματα. 

Εδώ θα διαφωνήσω. 

Οποιαδήποτε κατασκευή καλύπτει ένα σώμα καλοριφέρ μπορεί να μειώσει την απόδοσή του από λίγο έως πάρα πολύ. Με το να κλείσετε το ράφι από επάνω δυσκολέυει η φυσική ροή του αέρα λόγω θερμοκρασιακών διαφορών. 

Καταλαβαίνω ότι για πρακτικούς λόγους το ράφι θα βόλευε να είναι κλειστό, αλλά για λόγους απόδοσης του σώματος το ράφι καλύτερα θα ήταν να έμενε ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Το κάτω κομμάτι που είναι το καλοριφέρ θα βγαίνει οπότε θα γίνετε και αντικατάσταση και εξαέρωση. Το πρόβλημα είναι να μην υπάρχει μεγάλη μείωση απόδοσης. Δεν με ενοχλεί και τοσο να είναι ανοιχτό το πρώτο ράφι πάνω από το καλοριφέρ. Πρέπει να είναι και τα υπόλοιπα ή αρκεί το πρώτο; Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zio7 said:

Πρέπει να είναι και τα υπόλοιπα ή αρκεί το πρώτο; Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σας

Με βάση την εικόνα που παραθέσατε, νομίζω αρκεί το πρώτο να είναι ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σαν συμπέρασμα βγάζω ότι αν έχω άνοιγμα κάτω απο το καλοριφέρ και αφήσω το πρώτο ράφι ανοιχτό δεν θα έχω ουσιαστική μείωση της απόδοσης του. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zio7 said:

Οπότε σαν συμπέρασμα βγάζω ότι αν έχω άνοιγμα κάτω απο το καλοριφέρ και αφήσω το πρώτο ράφι ανοιχτό δεν θα έχω ουσιαστική μείωση της απόδοσης του. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Μείωση απόδοσης θα έχετε.

Κανένα σώμα καλοριφέρ δεν είναι σχεδιασμένο ώστε να είναι καλυμμένο από κατασκευές. 

Απλά, με τον τρόπο που σας προτείναμε θα έχετε, όσο το δυνατόν μικρότερη μείωση απόδοσης ώστε να πετύχετε και το αισθητικό αποτέλεσμα που επιθυμείτε.

Το ποσό θα μειωθεί η απόδοση δεν μπορεί να προσδιοριστεί ποσοτικά μέσα από ένα φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λες και εννοείται ότι θα υπάρχει μείωση της απόδοσης. Πιστεύω με όσα συζητήσαμε ότι η μείωση θα είναι σε "ανεκτά" επίπεδα. 

Link to comment
Share on other sites

όπως το υπολόγισα η "μείωση" θα φανεί στο χρόνο, ναι με το μηχανολογικό κομμάτι δεν γνωρίζω, διακρίνω όμως ότι υπάρχει κάποια σχετικότητα καθώς οι αεραγωγοί κάτω και πάνω είναι κατάλληλου μεγέθους, υποθέτω ότι η "μείωση" μπορεί να μην είναι αισθητή.

Το μείωση το έβαλα σε εισαγωγικά καθώς υποθέτω ο Αρχιτέκτονας ότι μια κατασκευή σαν αυτή επηρεάζει τον αέρα που κινείται πάνω στο σώμα, οπότε πιστεύω ότι τελικά δεν θα φανεί μείωση στην θερμοκρασία στον χώρο αλλά στην ταχύτητα που ο χώρος πιάνει την θερμοκρασία. Το οποίο και αυτό θέλω να πιστεύω ότι αντιμετωπίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.