Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αυξηση πιεσης λεβητα φυσικου αεριου


vagouras1

Recommended Posts

καλησπέρα,έχω έναν λέβητα φυσικού αερίου vaillant και τον τελευταίο καιρό δίχως να λειτουργεί,ανεβάζει κάθε μέρα πίεση στα 3 bar,με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνω συνέχεια εξαέρωση από τα σώματα για να πέσει.έχω αλλάξει πρόσφατα την βαλβίδα πλήρωσης καθώς επίσης έχω τσεκάρει και το δοχείο διαστολής και δεν φαίνεται να χάνει πίεση.όποιος γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του .Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτόματο πλήρωσης.η πλήρωση γίνεται χειροκινητα με διακοπτακι.το πρόβλημα είναι ότι ανεβαίνει η πίεση είτε είναι σε λειτουργία ο λέβητας είτε οχι

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2021 at 12:51 ΜΜ, vagouras1 said:

έχω αλλάξει πρόσφατα την βαλβίδα πλήρωσης...

Αν αυτό δεν είναι αυτόματος πλήρωσης, εξηγήστε τι είναι? 

Σε κάθε περίπτωση, αν κλείνεις το βανάκι και ανεβαίνει η πίεση, ή το βανάκι δεν κλείνει καλά ή υπάρχει διαρροή από τον εναλλάκτη ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2021 at 2:01 ΜΜ, antloukidis said:

Αν αυτό δεν είναι αυτόματος πλήρωσης, εξηγήστε τι είναι? 

Σε κάθε περίπτωση, αν κλείνεις το βανάκι και ανεβαίνει η πίεση, ή το βανάκι δεν κλείνει καλά ή υπάρχει διαρροή από τον εναλλάκτη ΖΝΧ.

Οι επίτοιχες μονάδες Φ.Α. έχουν μια μικρή βάνα για την πλήρωση του συστήματος που ενεργοποιείται χειροκίνητα από τον χρήστη κάθε φορά που διαπιστώνει πτώση της πίεσης νερού στο δίκτο θέρμανσης. Ο χρήστης μάλιστα πρέπει να είναι προσεκτικός και να μην αυξήσει υπερβολικά την πίεση δικτύου σε κρύα εγκατάσταση.

Αυτόματο πλήρωσης τοποθετούν ελάχιστοι εγκαταστάστες σε αυτές τις μονάδες (υποθέτω για να μην αυξήσουν το κόστος της εγκατάστασης).

Επί της ουσίας τώρα, συμφωνώ με τον antloukidi για τις αιτίες του προβλήματος που παρατηρείται. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες.εχει μία μικρή βάνα που όταν πέφτει η πίεση την ανοίγω και κάνει πλήρωση.νομιζα ότι ήταν αυτό το πρόβλημα και την άλλαξα μόνος μου.δυστυχως όμως πρέπει να είναι ο εναλλάκτης γιατί ακόμα ανεβαίνει η πίεση.αρα τσάμπα έδωσα 42€ για το βανακι.τωρα θα δώσω αλλά 150€ για τον εναλλάκτη.προτεινετε να ασχοληθώ μόνος μου ή είναι δύσκολο.ευχαριστω για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω κανείς από το forum αυτό, να έχει ασχοληθεί με κάτι τέτοιο....

Οπότε εσύ ξέρεις καλύτερα!

(ξέρεις τις "χειρουργικές" σου ικανότητές, βλέπεις και τα εντόσθια του "ασθενή"!!!)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ασχοληθεί😀

Μπορεί και να τα καταφέρεις, αλλά αυτό απαιτεί να έχεις τα απαραίτητα εργαλεία και γενικότερη εμπειρία στις υδραυλικές αποσυνδέσεις/επανασυνδέσεις. Επίσης σε αρκετές μονάδες απαιτείται σχεδόν η διάλυσή τους ή και η αφαίρεσή τους από τον τοίχο προκειμένου να καταφέρεις να αφαιρέσεις τον εναλλάκτη, οπότε δεν ξέρω αν είναι εφικτό να τα καταφέρεις μόνος. Μεγάλη προσοχή με το ηλεκτρικό ρεύμα - οπωσδήποτε να έχει αποσυνδεθεί η μονάδα από την ηλεκτρική παροχή και όχι απλά να κλείσεις το διακόπτη της.

Ως συμβουλή πάντως, θα πρότεινα να καλέσεις εξουσιοδοτημένο τεχνίτη, γιατί μια άτσαλη κίνηση μπορεί να επηρεάσει και το κύκλωμα φυσικού αερίου, το οποίο μπορεί να δημιουργήσει και επικίνδυνες καταστάσεις αλλά και δυσλειτουργίες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά χαίρομαι όταν ανακαλύπτω ότι υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοι, που δεν φοβούνται να χωθούν βαθειά στη "μουτζούρα"!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.