Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ενός έτους στην κατάθεση δικαιολογητικών Ν. 4178/13.


ilias

Recommended Posts

Το να σχολιάζεις επικριτικά την παράταση που θα ωφελήσει πολλούς συναδέλφους σου να περαιώσουν χωρίς κλειδώματα λογαριασμών κτλ και έμμεσα να επιδεικνύεις την οργανωτική σου ανωτερότητα ως ο τελειος/α μηχανικός (μεταξύ μας, καλός διεκπεραιωτής είσαι, όχι καλός μηχανικός) μου προκαλεί θλίψη... Αλλά αυτοί είμαστε σαν κλάδος δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφοι ας μη φάμε τα μουστάκια μας μόνοι μας….

Σίγουρα υπήρξαν συνάδερφοι που έκαναν διαχείριση των υποθέσεων τους με Α τρόπο που τους έφερε στην ευχάριστη θέση να μη έχουν εκκρεμότητες με προηγούμενες υπαγωγές εδώ και μπόλικο καιρό και σίγουρα υπήρξαν και συνάδερφοι με Β τρόπο διαχείρισης έχουν ακόμα εκκρεμότητες με τις προηγούμενες υπαγωγές….

Ακόμα πιο σίγουρο είναι πια ότι οι Β τρόπο δεν είναι λίγοι και τα έγγραφα που ακόμα δεν έχουν αναρτηθεί στον 4178 δεν είναι μόνο μερικές εκατοντάδες αλλά πολλές δεκάδες χιλιάδες.

Και το εχω πια ως δεδομένο αυτό διότι αν δεν ήταν τόσα πολλά σιγά μη «χάριζε» ο κάθε υπουργός παράταση σε μειοψηφία ….

Άρα ούτε οι Α είναι οι σουπερ ντούπερ (και μπράβο τους που έχουν χαλαρώσει εδώ και καιρό απ’ αυτό) ούτε οι Β είναι οι γκάου μπίου (και καλά κουράγια να τελειώνει κι αυτό)….

Παμ παρακάτω τώρα

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Κώστα σωστή η τοποθέτηση και επιπλέον, η παράταση υποβολής δεν αποβαίνει εις βάρος  κάποιας άλλης επαγγελματικής ομάδας και δεν επιβαρύνει οικονομικά κάποιο ταμείο, αφού αφορά καθαρά την προθεσμία ανάρτησης δικαιολογητικών, οπότε αφορά μόνο τα του οίκου μας και ορθώς για μένα θα δοθεί παράταση, ανεξαρτήτως αν κάποιοι από εμάς μπορεί να μην ενδιαφερόμαστε έχοντας ήδη ολοκληρώσει την υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο τελευταίοι μιλήσατε (ή μάλλον γράψατε) πολύ ώριμα και σωστά. Κρίμα που δεν μπορώ να πριμοδοτήσω με +.
Οι απόλυτες και αφοριστικές απόψεις μάλλον θα πρέπει να περιοριστούν όταν όλοι γνωρίζουμε ότι το αντικείμενό μας (λέμε τώρα γιατί το αντικείμενό μας δεν θα έπρεπε να είναι πως θα γίνουμε καλοί «γραφιάδες» και να προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη ανάμεσα σε ελλιπή στοιχεία, κακογραμμένους νόμους, διαλυμένους φακέλους και υπηρεσίες ή ακόμη και σχέδια πάνω σε κιτρινισμένα χαρτιά που από την ευκρίνειά τους μαντεύεις διαστάσεις και άλλες παραμέτρους ή ακόμη και σφάλματα σε υπολογισμούς αδειών μηχανικών που έχουν αποδημήσει και, όλα αυτά, σε ένα δομημένο περιβάλλον στο οποίο έχει παγιωθεί -επί δεκαετίες- η αντίληψη του «έλα μωρέ τώρα» όσον αφορά τη νομιμότητα... και όλα αυτά τσάμπα) δεν είναι απόλυτο υπό το πρίσμα της εφαρμογής των συγκεκριμένων διατάξεων.
Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τη «μέτρηση ικανοτήτων» διεκπεραίωσης φακέλων κι ας δούμε πως θα μπορέσουμε να καταφέρουμε να επιστρέψουμε στο αντικείμενο για το οποίο σπουδάσαμε και το οποίο αγαπούμε. Αν θέλετε τη γνώμη μου (αφού όλοι αυτό κάνουμε εδώ πέρα - να τις βγάζουμε στη φόρα - τις γνώμες), όλοι οι νόμοι αυθαιρέτων θα έπρεπε να απαιτούν από τους μηχανικούς μόνο αυτοψία, αποτύπωση υπάρχουσας κατάστασης και σύνταξη τεχνικής έκθεσης περί των διαφορών σε σχέση με τα εγκεκριμένα της άδειας. Αυτά αποτελούν το αντικείμενό μας. Τα υπόλοιπα θα έπρεπε να τα αναλαμβάνουν οι συμβολαιογράφοι (μεταξύ μας εκείνοι θα ήταν και πολύ πιο ικανοί -συλλογικά- να φτιάξουν μια πλατφόρμα της προκοπής, που το ΤΕΕ απέδειξε ότι αδυνατεί να φτιάξει ακόμη και μετά από τόσα χρόνια και τόσα... μύρρια).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά sos. Συνάδελφος φίλος είχε κόψει παράβολα τόσο για δικό μου όσο και για συγγενών μου στις 30.9.2020 που περιμέναμε όλοι το Χατζηδάκη να δώσει παράταση. Είχε βάλει στην τύχη στοιχεία και θα ερχόταν να κάνει αυτοψία αργότερα. Έκτοτε έχει πάντα δουλειά (τον φίλο τον ρίχνεις) και τώρα που τον πίεσα ότι επιτέλους πρέπει να οριστικοποιήσει τις δηλώσεις ( είναι ακόμα όπως πληρώθηκε σε αρχική υποβολή) μην τυχόν γίνει κάτι και ακυρωθούν. Επιτέλους μου είπε μέσα στο Νοέμβριο θα τα δει και θα φτιάξει και αναθέσεις ώστε να βγάλει τα πρόστιμα τα και να ξεκινήσουν οι δόσεις

 

1. Έχω πρόβλημα αυτή την στιγμή?

2. Τα σχέδια μέχρι πότε είναι να ανέβουν? Γιατί τώρα μου άρχισε ότι τα σχέδια δεν τα προλαβαίνει.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά, δες εδώ:

https://web.tee.gr/aythaireta-anakoinoseis/2-1-2021-paratasi-kata-ena-etos-stin-ypovoli-dikaiologitikon-gia-ta-aythaireta-ston-n-4178/

Οι ημ/νίες ειναι 8/2/22, 8/5/22 και 8/8/22 αναλόγως πότε είχε πληρωθεί το παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, akis73 said:

Καλημέρα, χρόνια πολλά, δες εδώ:

https://web.tee.gr/aythaireta-anakoinoseis/2-1-2021-paratasi-kata-ena-etos-stin-ypovoli-dikaiologitikon-gia-ta-aythaireta-ston-n-4178/

Οι ημ/νίες ειναι 8/2/22, 8/5/22 και 8/8/22 αναλόγως πότε είχε πληρωθεί το παράβολο.

Χρόνια Πολλά!! Αυτές οι παρατάσεις δεν είναι για τους προηγούμενους νόμους που μεταφέρθηκαν στον 4495? Εγώ πλήρωσα παράβολο για τον 4495 κατευθείαν (δεν είναι για δήλωση που μεταφέρθηκε απο άλλο νόμο), και το πλήρωσα 30.9.2020 τότε που δεν έδωσε τελικά παράταση ο Χατζηδάκης για την κατηγ.5 και όλοι εβγαζαν παράβολα. Για μένα πότε είναι για τα σχε΄δια?

Link to comment
Share on other sites

OK τότε δεν εμπίπτεις στην περίπτωση του 4178, για σένα ισχύει 18 μήνες από την πληρωμή του παραβόλου θεωρητικά, φυσικά θα δωθεί λογικά παράταση μελλοντικά και γι' αυτά, ο 4495 τρέχει ακόμα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ. Αρα πολλοί είναι ήδη εκπρόθεσμοι σιωπηρά ισως και πολύ πάνω απο 18μηνο σωστά? Και παρόλαυτα δεν εχει δωθεί μία παράταση για τον 4495?

Το ότι είμαι ακόμα σε αρχική υποβολή (λάθος το ξέρω) δεν πειράζει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είσαι σε αρχική υποβολή δεν επηρεάζει κάτι, το ότι πρόλαβες την 30.9.20 σου εξασφαλίζει τα χαμηλότερα πρόστιμα που ίσχυαν τότε καθώς και τυχόν περίπτωση υπαγωγής σε κατ.5. Για τον 4495 εφόσον τρέχει ακόμα, όπως τα λες, σιωπηρή παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.