Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου για την έκδοση Πιστοποιητικών Πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου και Ελέγχου Κατασκευής


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18 λεπτά πριν, terry said:

Άλλοι κλάδοι κάνουν copy paste 10 σελίδες, μνημονεύουν ένα κατεβατό δικαιολογητικών που άλλοι έχουν την ευθύνη για την έκδοση τους και τσεπώνουν το παραδάκι...

Αυτοί (συμβολαιογράφοι) είναι και κλειστό επάγγελμα όμως που εσένα δεν σου αρέσει...Για αυτό παίρνουν την αμοιβή που παίρνουν.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, nik said:

Αυτοί (συμβολαιογράφοι) είναι και κλειστό επάγγελμα όμως που εσένα δεν σου αρέσει...Για αυτό παίρνουν την αμοιβή που παίρνουν.

καταρχην δεν επρεπε καν να υπαρχει αυτο το επάγγελμα, οχι μονο να ειναι ανοιχτό

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι και εγώ με την σειρά μου, στο  ΦΕΚ Β’ 334 η υπ’ αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/7577/ 105/26.01.2021  λέει στην παρ. 1 του άρθρ. 6 της ανωτέρω απόφασης ορίζεται ότι οι βεβαιώσεις της παρ. 1 του άρθρ. 83 του ν. 4495/2017 με ημερομηνία αυτοψίας έως και 31.1.2021, δύναται να χρησιμοποιηθούν μέχρι τη λήξη τους, χωρίς υποχρέωση καταχώρισης στοιχείων Ταυτότητας Κτιρίου/Διηρημένης Ιδιοκτησίας.
Δηλάδή θα μπορούσα σήμερα στις 01/02/2021 για περίπτωση που έχει περαιωθεί η Δήλωση στις 04/11/2020 να κάνω νέα Δήλωση με ημερομηνία αυτοψίας 29/01/2021 ενώ τα δηλώνω σήμερα στις 01/02/2021 και να μήν έχω υποχρέωση καταχώρισης στοιχείων στην Ταυτότητα Διηρημένης Ιδιοκτησίας?? Το καταλαβαίνω σωστά ?? Είναι εφικτό αυτό??? 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ άμεση απάντηση σου, η Δήλωση που είχα κάνει είχε περαιωθεί ο άνρθωπος πλήρωσε τα προστίματα και όλα τα έγγρφα είχαν ανέβει στο πληροφοριακό σύστημα, έλεγα αφού έχει κλείσει η Δήλωση αυτή να έκανα καινούργια Δήλωση όπου θα έλεγε ότι το ακίνητο το συγκεκριμένο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του Ν.4495/2017 , όχι δεν θα ζητούσα επιστροφή της περαιωμένης σε προηγούμενη κατάσταση, είναι εφικτό με παρελθοντική ημερομηνία αυτοψίας  π.χ. 29/01/2021  να βγεί σήμερα στις 01/02/2021.  1) Είναι εφικτό αυτό???  2)  έχω υποχρέωση καταχώρισης στοιχείων στην Ταυτότητα Διηρημένης Ιδιοκτησίας??

screenshot.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, θέλεις να εκδόσεις νέα βεβαίωση εκτός δήλωσης υπαγωγής (έχει περάσει το δίμηνο). Όμως αν ανοίξεις νέα δήλωση με μηδενικά Φ.Κ για βεβαίωση, αυτή θα έχει ημερομηνία το το νωρίτερο την ημερομηνία ανοίγματος της δήλωσης. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να μεταβάλλεις την περαιωμένη και σε αυτή να βάλεις ημερομηνία αυτοψίας μέχρι 31/1/2021 και να την ξαναπάς σε περαίωση, ώστε να μπορέσεις να εκδόσεις βεβαίωση χωρίς να απαιτηθεί η σύνταξη Η.Τ.Κ.

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, telxinas said:

Δηλάδή θα μπορούσα σήμερα στις 01/02/2021 για περίπτωση που έχει περαιωθεί η Δήλωση στις 04/11/2020 να κάνω νέα Δήλωση με ημερομηνία αυτοψίας 29/01/2021 ενώ τα δηλώνω σήμερα στις 01/02/2021 και να μήν έχω υποχρέωση καταχώρισης στοιχείων στην Ταυτότητα Διηρημένης Ιδιοκτησίας?? Το καταλαβαίνω σωστά ?? Είναι εφικτό αυτό??? 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Όμως αν ανοίξεις νέα δήλωση με μηδενικά Φ.Κ για βεβαίωση, αυτή θα έχει ημερομηνία το το νωρίτερο την ημερομηνία ανοίγματος της δήλωσης.

Γίνεται να βάλεις κ παλαιότερη (εντός διμήνου βέβαια) ημερομηνία, το έκανα πρόσφατα. Βέβαια @telxinasαπό σήμερα δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει, κ δεν ξέρω αν θα πάει αντίθετα στο άρθρο 59, ακόμα κ να στο επιτρέπει το σύστημα.

Μια δοκιμή θα μας πείσει!

Υ.γ. καλύτερα να πληρώσεις το 10€ και να τη γυρίσεις σε υπαγωγή, η αλλαγή ημερομηνίας αυτοψίας είναι αποδεκτή δικαιολογία.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Ένας επαγγελματίας μηχανικός δεν θα το έκανε αυτό! Ένας μπακάλης θα το έκανε κάθε μέρα! Ο καθένας μας διαλέγει και παίρνει.... Έτσι κι αλλιώς μόνο η συνείδησή του θα το ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.