Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου για την έκδοση Πιστοποιητικών Πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου και Ελέγχου Κατασκευής


Engineer

Recommended Posts

Η βεβαίωση μεταβίβασης έχει αντικασταθεί από το ΠΗΤΚ, οπότε και στην περίπτωσή σου απαιτείται ΗΤΚ.

Edited by lamlos
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

39 λεπτά πριν, steve aris said:

Ο νόμος μας δίνει διορία 5 έτη για την κατ. Ι και την διακρίνει από την κατ. ΙΙ για την οποία ζητάει ΗΤΚ με την μεταβίβαση........

Που ακριβώς το λέει αυτό ο νόμος;

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να λήξει η βεβαίωση που έχει εκδοθεί έως 31/01/2021 μπορεί να γίνει συμβόλαιο χωρίς ΗΤ.

Βέβαια θα πρέπει να την κάνει εντός της 5ετίας

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lamlos said:

Η βεβαίωση μεταβίβασης έχει αντικασταθεί από το ΠΗΤΚ, οπότε και στην περίπτωσή σου απαιτείται ΗΤΚ.

Δηλαδή παρακάμπτεται -κατά την άποψη σου-   το Aρθρο 55, παρ.2, Ν-4495

36 λεπτά πριν, SIRADRAB said:

Aρθρο 55, παρ.2, Ν-4495

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, steve aris said:

Δηλαδή παρακάμπτεται -κατά την άποψη σου-   το Aρθρο 55, παρ.2, Ν-4495

Βαριά κουβέντα το ''παρακάμπτεται''. Τι θέλω να πω με αυτό,

Ο νόμος αποτελείται από άρθρα και η ερμηνεία του πρέπει να στηρίζεται στο σύνολο των άρθρων. Εν προκειμένω, θα μπορούσε να ισχύει αυτό που θεώρησες αρχικά, θα μπορούσε όμως κάποιος να το δει και αλλιώς, ότι δηλ. τα μεν Κατηγορίας Ι υποχρεούνται για ΗΤΚ εντός 5ετίας σε κάθε περίπτωση (η μεταβίβαση είναι ένα άλλο εργαλείο που χρησιμοποιεί ο νόμος, με ΟΛΕΣ τις προεκτάσεις του και περιγράφεται στα αντίστοιχα άρθρα), ενώ τα ΙΙ  - όταν κι άμα - με την μεταβίβαση.

Θεωρώ ότι με την αντικατάσταση της βεβαίωσης από το ΠΗΤΚ, δεν μένει και πολύς χώρος για διαφορετικές ερμηνείες, αλλά το συζητάμε.

Πάντως, για να περιγράψω ακόμα καλύτερα την λογική της ολιστικής αντιμετώπισης του νόμου - σε θεωρητικό επίπεδο και με αρκετή δόση χιούμορ - θα μπορούσε να υπήρχε ακόμη ένα άρθρο (ακριβώς μετά το 55) το οποίο θα αναφέρει ''Στην περίπτωση μεταβίβασης κτηρίου Κατηγορίας Ι, της παρ. 2, του άρθρου 55, η υποβολή της ΗΚΤ προηγείται του συμβολαίου και προσαρτάται υποχρεωτικώς σε αυτό'' - τέλειο;;😊😊..αυτά περί παράκαμψης..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lamlos said:

Βαριά κουβέντα το ''παρακάμπτεται''. Τι θέλω να πω με αυτό,

 

Moυ αρέσει και το σκεπτικό και το λεξιλόγιο σου. Δεν είχα καμιά διάθεση να σε θίξω.

Το ότι η ηλ. ταυτότητα έχει αντικαταστήσει ή συμπεριλάβει την βεβαίωση του άρθρου 83, δεν σημαίνει πως "πάει περίπατο" το άρθρο 55................

Θα κάνω επαφή με την συμβολαιογράφο την Δευτέρα για να δω την δική τους προσέγγιση στο θέμα............

3 ώρες πριν, Faethon11 said:

Μέχρι να λήξει η βεβαίωση που έχει εκδοθεί έως 31/01/2021 μπορεί να γίνει συμβόλαιο χωρίς ΗΤ.

Βέβαια θα πρέπει να την κάνει εντός της 5ετίας

Επιμένω καλοπροαίρετα. Για ποιον λόγο (αν γίνει συμβόλαιο μετά τις 31/3,  πχ 5/4) θα πρέπει να κάνω ηλ. ταυτότητα για πρατήριο υγρών καυσίμων??  Θεωρώ πως το άρθρο 55 μου αφήνει δίοδο διαφυγής.........

Θα μεταφέρω στο forum από Δευτέρα την συμβολαιογραφική άποψη.....

Καλό βράδυ...........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ,να ρωτήσω και εγώ κάτι ?ειμαι καινουργια οποτε συγχωρήστε με αν τυχόν έχω καταλάβει κάτι λάθος .Σε περίπτωση που το οικόπεδο ανήκει σε δυο αδέρφια και έχουν μια ιδιοκτησία στην οποία έχουν από ένα όροφο ο καθένας, χωρίς να υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ,τι γίνεται με την Η.Τ.Κ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, liapati_ang said:

Καλημέρα σας ,να ρωτήσω και εγώ κάτι ?ειμαι καινουργια οποτε συγχωρήστε με αν τυχόν έχω καταλάβει κάτι λάθος .Σε περίπτωση που το οικόπεδο ανήκει σε δυο αδέρφια και έχουν μια ιδιοκτησία στην οποία έχουν από ένα όροφο ο καθένας, χωρίς να υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ,τι γίνεται με την Η.Τ.Κ?

H.T.K. για το σύνολο του κτιρίου ή κτιρίων που υπάρχουν στο οικόπεδο αφού δεν υπάρχει σύσταση......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.