Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου για την έκδοση Πιστοποιητικών Πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου και Ελέγχου Κατασκευής


Engineer

Recommended Posts

νομίζω πως κάτι παρόμοιο έχει τύχει σε εμένα, θα γράψετε αρχικά προτείνω στο ΤΕΕ, θα σας απαντήσουν με την διαδικασία πως μπορείτε να ακυρώσετε την δήλωση που έχει γίνει μέσω διαδικασίας από το ηλεκτρονικό σύστημα της ΗΤΚ . Ακολουθείτε την διαδικασία και πρακτικά στο σύστημα δημιουργείται με άλλο, μάλλον με αριθμό του ακινήτου τον ίδιο, όμως στο τέλος έχει το ψηφίο 2 και οχι το "-" (παύλα) 1 που είχε η αρχική σας. Τα στοιχεία θα περάσουν αυτόματα από το σύστημα στην νέα δήλωση. Εγώ το έκανα για μια δήλωση που κατα λάθος προχώρησα σε "Οριστική υπαγωγή" και κατόπιν της διευκρίνησης από το ΤΕΕ ακολούθησα την διαδικασία και έφτιαξα μια νέα δήλωση η οποία πια βρίσκεται σε "επεξεργασία" .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία πολυκατοικία στον πρώτο όροφο, έχει κατασκευαστεί με δυο άδειες του 1990 και 1991 και έχει ακόμα άλλες δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες, θα ήθελα να ρωτήσω χρειάζεται στην καρτέλα πράξεις και στην καρτέλα επιφάνειες να γραφτούν όλες οι άδειες της οικοδομής και τα τετραγωνικά αφού η συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία αναφέρετε στην  άδεια του 1991 ; και έγινε μια τακτοποίηση με τον Ν.4495/17 διαμερισμάτωση τι βάζουμε σαν τετραγωνικά επιφάνειας , και στην καρτέλα χρήσεις πρέπει να αναφέρουμε μόνο την  συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ασχολείσαι μόνο με την δική σου ιδιοκτησία και όχι όλη την οικοδομή. Το ίδιο και για τις άδειες. Τετραγωνικά θα βάλεις τα τελικά που προκύπτουν από την τακτοποίηση, καθώς και τα αρχικά της ιδιοκτησίας σου και θα αναφέρεις και την διαμερισμάτωση στα σχόλια ή στην τεχνική έκθεση. Δες και τα βιντεάκια από το ΤΕΕ στο επίσημο κανάλι στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα,

σε εξ'αδιαιρέτου οικόπεδο εκτός σχεδίου με 4 ιδιοκτήτες, ανεβάζω μια ιδιοκτησία με 1000% και υπόχρεους όλους τους ιδιοκτήτες με 1/4 ιδιοκτησίας ο καθένας, σωστά? επίσης το οικόπεδο σαν περίγραμμα γεωγραφικό εντοπισμό, τι απόκλιση μπορεί να έχει? υπάρχει τρόπος να ανεβάσουμε συντεταγμένες για να δημιουργηθεί μόνο του, αντί να το σχεδιάζουμε στο περίπου, ειδικά τα εκτός σχεδίου, χωρίς μάντρες..

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

Μια συναδελφική επισήμανση αν μου επιτρέπεις. Προτίμησε τον  όρο "γήπεδο" για τα εκτός σχεδίου, ως πιο σωστό βάσει της πολεοδομικής ορολογίας. Λογικά σε αυτό που ρωτάς η απάντηση είναι "ναι", αλλά επιβεβαίωσέ το μην τυχόν υπάρχει κάτι διαφορετικό. Τώρα για τον εντοπισμό του γηπέδου δεν βλέπω θέμα,. Όταν πχ κάνεις δήλωση τακτοποίησης ή εκδίδεις βεβαίωση, το ίδιο κάνεις. Έναν απλό εντοπισμό με τα όρια στο περίπου. Υπάρχει το τοπογραφικό διάγραμμα για την ακριβή αποτύπωση των ορίων του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί το εξής ερώτημα: αν έχω να εκδώσω ΗΤΚ για περισσότερες απο μια οριζόντιες ιδιοκτησίες στην ίδια οικοδομή θα πρέπει για κάθε ιδιοκτησία που καταχωρώ να ανεβάζω εκ νέου τα κοινά τους έγγραφα (στέλεχος οικοδομικής άδειας, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, πίνακα, όψεις, τομές κτλ); Δηλαδή αν για παράδειγμα έχω τρείς οριζόντιες θα πρέπει να ανεβάσω τρείς φορές το στέλεχος κτλ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συναδελφοι τα φώτα σας όποιος ξέρει, 

για ηλεκτρονική ταυτότητα προς κλείσιμο άδειας δόμησης, ανεβάζω εκτός τα σχέδια, και τα τεύχη; Kαι τις εγκρίσεις όπως δασαρχεία αρχαιολογίες κλπ ; Eυχαριστώ πολύ και εύχομαι να βρειτε χρονο για ξεκουραση στο σ.κ 😄

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

εχω μια αυθαίρετη ισόγεια ημιτελής κατοικία προ του 83' συνολικού εμβαδού 65 τ.μ.. Ο συνάδελφος το έχει τακτοποιήσει όλο ως χώρο κύριας χρήσης, συμπεριλαμβανομένης της εξωτερικής σκάλας 5 τ.μ.. Εσείς πως θα συμπληρώνατε τα πεδία στην ΗΤΚ, θα βάζατε συνολικά 65 τ.μ. στους ΧΚΧ ή 60 τ.μ. ΧΚΧ και 5 τ.μ. βοηθητικούς;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.