Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεζονέτα που χωρίστηκε σε διαμερίσματα.


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Arche said:

σωστό βέβαια. Η νομοθεσία γράφει ότι μας δόθηκαν οι τίτλοι του ακινήτου, 

Μπορείτε να μου εξηγήσετε που αυτή η διαφοροποίηση επιφέρει υπέρβαση Κάλυψης/Δόμησης/Ύψους/Χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Occultist said:

...αυτή η διαφοροποίηση επιφέρει υπέρβαση...

ΑΥΤΗ (διαμερισμάτωση) από μόνη της δεν επιφέρει.

Εσυ μπορείς να μας μας εξηγήσεις γιατί ρωτάς το ίδιο και το ίδιο ενώ σε επίπεδο συναδέρφων έχει δοθεί ή ίδια και ίδια απάντηση?

Πράξε όπως κρίνεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Didonis said:

ΑΥΤΗ (διαμερισμάτωση) από μόνη της δεν επιφέρει.

Εσυ μπορείς να μας μας εξηγήσεις γιατί ρωτάς το ίδιο και το ίδιο ενώ σε επίπεδο συναδέρφων έχει δοθεί ή ίδια και ίδια απάντηση?

Πράξε όπως κρίνεις μόνος σου.

Ρωτάω το ίδιο και το ίδιο επειδή, μέχρι στιγμής, κανείς δεν έχει απαντήσει σε αυτό που ρωτάω. Η ερώτησή μου είναι για Βεβαίωση Νομιμότητας (ΟΧΙ πως τακτοποιείται η συγκεκριμένη διαφοροποίηση) που έχει συγκεκριμένα κριτήρια, και μου απαντάνε όχι, με κριτήρια άλλα από αυτά του 4495. Αν κάποιος μου εξηγήσει γιατί δε μπορώ να δώσω Βεβαίωση για Κάλυψη/Δόμηση/Ύψος/Χρήση, σε κάτι που δεν είναι υπέρβαση Κάλυψης/Δόμησης/Ύψους/Χρήσης, τότε θα καλυφθώ. Μέχρι στιγμής, είναι σα να μου λένε ότι δε δίνω Βεβαίωση επειδή έχουν αλλάξει τα ανοίγματα...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

σε ποιο αρθρο αναφερονται τα περι   Κάλυψης/Δόμησης/Ύψους/Χρήσης

 

 

 

 

 

Στο Άρθρο 83 του Ν. 4495/2017.

Link to comment
Share on other sites

στο ακίνητο αρχικά υπήρχε κάποιο κλιμακοστάσιο μέσα το οποίο κάποιος ιδιοκτήτης αργότερα έκλεισε την τρύπα που ήταν η σκάλα με πλάκα??

Link to comment
Share on other sites

 

 ποια παρ. του 83?

  την παρ. 1α περι αυθαιρετων κατασκευων

ή την παρ. 3α περι κατασκευης κατα παραβαση που δεν δημιουργει κλπκλπ?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Occultist said:

... Αν κάποιος μου εξηγήσει γιατί δε μπορώ να δώσω Βεβαίωση ...

δεν υπάρχει λόγος τουλάχιστον σε ότι με αφορά να σου εξηγήσω πέραν όσα εγραψα πρίν.

Εγώ απλά δεν δίνω για αυτό έτσι όπως εσύ το περιγράφεις Βεβαίωση. Εσυ φυσικά μπορείς να δώσεις. Εσυ θα αποφασίσεις. (και αυτό το είπαμε άλλες 10 φορές)

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση , όπου όμως πέραν της εσωτερικής σκάλας υπήρχε πρόσβαση και από το κεντρικό κλιμακοστάσιο , αφού είναι σε πολυκατοικία και είχαν ήδη και χωριστά χιλιοστά σε κάθε τμήμα και τα συνολικά βέβαια , θεωρώ ότι πρέπει να γίνει μία δήλωση με διαμερισμάτωση , αφού δεν έχουμε κάτι που επηρεάζει τα κοινόχρηστα , ενώ καταργείται ένα μπάνιο και γίνεται κουζίνα και ένα παράθυρο μπαλκονόπορτα .

Αυτά προφανώς θα αναφερθούν στην τεχνική έκθεση , θα πρέπει να γίνει και αναλυτικός ? 

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, BAS said:

....όπου όμως πέραν ...

 

αγαπητέ πέραν όλα των πιθανών "άλλων" ζητημάτων που μπορεί και να μη υπάρχουν, προσωπικά αμφιβάλω αν η συμβολαιογράφος κάνει αποδεκτή Βεβαίωση με τίτλο "Διαμέρισμα Χ ορόφου" ενώ έχει σύσταση και κανονισμό που περιγράφει "Διαμέρισμα μεζονετ Χ και Ψ" ορόφου. 

θα είναι σαν να λαμβάνει βεβαίωση για άλλη ιδιοκτησία ή βεβαίωση για τμήματος της ιδιοκτησίας του τίτλου.

Αλλά αυτά θα τα δουν μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.