Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεζονέτα που χωρίστηκε σε διαμερίσματα.


Recommended Posts

Μίλησα και με συμ/φο και δικηγόρο και αρχικά έχουν την ίδια τοποθέτηση , ως προς την διαμερισμάτωση . 

Σε αυτούς είναι σημαντικότερο αν υπάρχει η δυνατότητα της μονομερούς τροποποίησης της σύστασης , ή χρειάζονται συναίνεση . 

Η ιδιοκτησία είναι σήμερα μία , άρα μία δήλωση θα γίνει .

Για μένα το σημαντικότερο είναι ότι υπάρχουν ήδη οι δύο εξώπορτες στο κεντρικό κλιμακοστάσιο , οπότε δεν έχουμε αλλαγή σε αυτά . 

Προς το παρόν τους έχω ενημερώσει για τα θέματα και περιμένω τις απόψεις τους , όπως και του υποθηκοφύλακα .

Εδώ να θυμίσω ότι σε όλες τις συστάσεις που  έχουν γίνει και αφορούν αντιπαροχές ή πωλήσεις , ο κατασκευαστής έχει το δικαίωμα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ , να διαιρεί ή να συνενώνει τις ιδιοκτησίες του , μονομερώς , χωρίς βέβαια να πειράζει κοινόχρηστα και άλλες ιδιοκτησίες . 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μας ειναι οτι,

στην αδεια εδειχνε μια μεζονετα πανω κατω που επικοινωνει με εσωτερικη σκαλα

και οτι εχει γινει ηδη συσταση ΟΙ για δυο ανεξαρτητες ΟΙ οροφοδιαμερισματων.

[ρωτηθηκε για αυτο ο ερωτων, απο τον ιασονα και δεν απαντησε σχετικα]

Υπο αυτο το πρισμα

δεν απαιτειται καμμια συναινεση  για την τακτοποίηση τους.

Εχει καταργηθει η σκαλα και η τρυπα. Αλλη καμμια αυθαιρεσια δεν υφισταται.

Τα οροφοδιαμερισματα παραμενουν ιδια. Γνωμη μου ειναι οτι  εδω  δεν υφισταται ΔΔ οροφου.

Υπαρχει  αυθαιρετος διαχωρισμος  που  τακτοποιειται  με αναλυτικο.

Διαφορετικα θα ηταν   να ειχε γινει η συσταση ΟΙ  σαν "μια" ΟΙ και ηθελε να την κανει   σημερα σε "δυο",

οπότε θα αναγομασταν στο περιεχομενο του συμβολαιου οτι

"δικαιουται να χωριζει την ΟΙ υπο τον ορο μη προσβολης δικαιωματων των υπολοιπων συνιδιοκτητων"
 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Didonis said:

δεν υπάρχει λόγος τουλάχιστον σε ότι με αφορά να σου εξηγήσω πέραν όσα εγραψα πρίν.

Εγώ απλά δεν δίνω για αυτό έτσι όπως εσύ το περιγράφεις Βεβαίωση. Εσυ φυσικά μπορείς να δώσεις. Εσυ θα αποφασίσεις. (και αυτό το είπαμε άλλες 10 φορές)

 

Προφανώς και δεν υπάρχει λόγος. Προαιρετικά συμμετέχει όποιος συνάδελφος έχει τη διάθεση. Προτιμητέο θα ήταν οι τοποθετήσεις να είναι όλες επί της ουσίας (και όχι επί του ψυχισμού του κάθε συναδέλφου), αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα. Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Arche said:

στο ακίνητο αρχικά υπήρχε κάποιο κλιμακοστάσιο μέσα το οποίο κάποιος ιδιοκτήτης αργότερα έκλεισε την τρύπα που ήταν η σκάλα με πλάκα??

Υπάρχει κεντρικό κλιμακοστάσιο, υφιστάμενο και στην Άδεια. Επιπρόσθετα, στην Άδεια υπήρχε και εσωτερική σκάλα σε μια μεζονέτα, η οποία εσωτερική σκάλα δεν κατασκευάστηκε ποτέ - έγιναν δύο αυτόνομα διαμερίσματα αντί για μεζονέτα. Στο Δ/Κ έχει μετρήσει η εσωτερική σκάλα, ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

 ποια παρ. του 83?

  την παρ. 1α περι αυθαιρετων κατασκευων

ή την παρ. 3α περι κατασκευης κατα παραβαση που δεν δημιουργει κλπκλπ?

 

Στην παράγραφο 2.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

 ποια παρ. του 83?

  την παρ. 1α περι αυθαιρετων κατασκευων

ή την παρ. 3α περι κατασκευης κατα παραβαση που δεν δημιουργει κλπκλπ?

προφανως η ανω αναφορα μου σε παραγραφους, αφορουσε το αρθρο 81 και οχι το "83" που εγραψε ο δαιμων...

 Πραγματι στο  αρθρο 83 αναφερει αυτα που λες.

Αλλα, αφου εχεις  στην αδεια "μια" ενιαια κατασκευη εκτεινομενη σε δυο οροφους,

και την εκανες "δυο" και καταργησες την σκαλα και την τρυπα,

θεωρεις οτι σε αυτην την "διακεκριμενη αυτοτελη ΟΙ"  της   αδειας,

η οποια δεν υφισται σε σχεση με την άδεια της,

μπορει να εχει εφαρμογη η παρ. 2 του αρθρου 83?

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, dimitris GM said:

προφανως η ανω αναφορα μου σε παραγραφους, αφορουσε το αρθρο 81 και οχι το "83" που εγραψε ο δαιμων...

 Πραγματι στο  αρθρο 83 αναφερει αυτα που λες.

Αλλα, αφου εχεις  στην αδεια "μια" ενιαια κατασκευη εκτεινομενη σε δυο οροφους,

και την εκανες "δυο" και καταργησες την σκαλα και την τρυπα,

θεωρεις οτι σε αυτην την "διακεκριμενη αυτοτελη ΟΙ"  της   αδειας,

η οποια δεν υφισται σε σχεση με την άδεια της,

μπορει να εχει εφαρμογη η παρ. 2 του αρθρου 83?

 

Ναι, γιατί ελέγχουμε με πολεοδομικούς όρους (Άδεια) και όχι με ιδιοκτησιακούς (Συμβόλαιο). Οι οριζόντιες είναι θέμα του Συμβολαιογράφου. Και πέρα από αυτό, τη Βεβαίωση θέλω να τη δώσω για να γίνει νέα Σύσταση (με νέο πίνακα χιλιοστών κλπ.). Και προσπαθώ να δω αν υπάρχει κάποιο κόλλημα να δώσω Βεβαίωση Μηχανικού (ΟΧΙ πως θα έκανα ρύθμιση αν ήθελα να θεραπεύσω τα πάντα), όταν δε βλέπω που μπορεί το κλείσιμο μια εσωτερικής σκάλας, που έχει μετρήσει στο Δ/Κ, να αναιρεί κάτι από αυτά που μου τίθενται ως περιορισμοί για έκδοση ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ βάσει Νόμου. Και μισό μέτρο μεγαλύτερο μπαλκόνι, γνωρίζω ότι μπορεί να ρυθμιστεί, αλλά σίγουρα Βεβαίωση Μηχανικού μπορώ να δώσω και χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μην είσαι σίγουρος Occutlist αν πάρεις μια δήλωση Ν.4495/17 ΚΑΙ δεις την πρώτη περιγραφή που γράφει "επριγραφή του ακινήτου" εκεί γράφεις το όνομα του κατά την συστ. ορ. ιδιοκτ. πως γράφεται οπότε 1 αυτό και ακόμα αν τυπώσεις μια βεβαίωση Ν.4495/17 ΚΑΙ διαβάσεις πάνω της θα δεις πως "σου επιδόθηκαν οι τίτλοι ιδιοκτησίας του ακινητου" οπότε απορώ πως επιμένεις να βλέπεις πως δεν παίζει ρόλο πως λέγεται συμβολαιογραφικά ένα ακίνητο.
Εχεις κάτι μεγάλο κατά εμένα και δεν έχω συμφωνήσει ότι δεν υπάρχει ΔΔ γιατί στον όροφο θα έχει γίνει κουζίνα, ίσως και κάποιο μπάνιο που δεν δείχνει η οικ. άδεια, αυτές δεν είναι κατασκευές που περνάνε αέρα πατέρα, έχει δημιουργηθεί τροποποιηση Μηχανολογικών εγκαταστάσεων.-
Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

απο τα παραπανω  φαινεται οτι,  εχει γινει  συσταση με  δυο χωρους αντι για τον εναν της αδειας... και θελετε να κανετε τροποποιηση της συστασης.

η δικη μου γνωμη ειναι οτι,

αυτες οι αυθαιρεσιες δεν ανηκουν στην κατ. 3

Αν ηταν στην 3,  θα μπορουσες να δοσεις βεβαιωση, να τις αναφερεις και να τις αναλαβει ο αγοραστης [σπανιο μεν δυνατον δε]

Για τον διαχωρισμο δεν θα εδινα βεβαιωση, ούτε θα ελυνα το προβλημα με απλη αναφορα στην βεβαιωση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Arche said:

μην είσαι σίγουρος Occutlist αν πάρεις μια δήλωση Ν.4495/17 ΚΑΙ δεις την πρώτη περιγραφή που γράφει "επριγραφή του ακινήτου" εκεί γράφεις το όνομα του κατά την συστ. ορ. ιδιοκτ. πως γράφεται οπότε 1 αυτό και ακόμα αν τυπώσεις μια βεβαίωση Ν.4495/17 ΚΑΙ διαβάσεις πάνω της θα δεις πως "σου επιδόθηκαν οι τίτλοι ιδιοκτησίας του ακινητου" οπότε απορώ πως επιμένεις να βλέπεις πως δεν παίζει ρόλο πως λέγεται συμβολαιογραφικά ένα ακίνητο.
Εχεις κάτι μεγάλο κατά εμένα και δεν έχω συμφωνήσει ότι δεν υπάρχει ΔΔ γιατί στον όροφο θα έχει γίνει κουζίνα, ίσως και κάποιο μπάνιο που δεν δείχνει η οικ. άδεια, αυτές δεν είναι κατασκευές που περνάνε αέρα πατέρα, έχει δημιουργηθεί τροποποιηση Μηχανολογικών εγκαταστάσεων.-
Φιλικα

Διαμερισμάτωση μπορεί να υπάρχει. Υπέρβαση Κάλυψης/Δόμησης/'Υψους/Χρήσης δε βλέπω από που προκύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.