Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεζονέτα που χωρίστηκε σε διαμερίσματα.


Recommended Posts

δηλαδή τώρα  φίλε θες να δω αν υπάρχει εγώ που ούτε σχέδια , ούτε κατασκευή έχω δει?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dimitris GM said:

απο τα παραπανω  φαινεται οτι,  εχει γινει  συσταση με  δυο χωρους αντι για τον εναν της αδειας... και θελετε να κανετε τροποποιηση της συστασης.

η δικη μου γνωμη ειναι οτι,

αυτες οι αυθαιρεσιες δεν ανηκουν στην κατ. 3

Αν ηταν στην 3,  θα μπορουσες να δοσεις βεβαιωση, να τις αναφερεις και να τις αναλαβει ο αγοραστης [σπανιο μεν δυνατον δε]

Για τον διαχωρισμο δεν θα εδινα βεβαιωση, ούτε θα ελυνα το προβλημα με απλη αναφορα στην βεβαιωση.

Στην Άδεια είναι Μεζονέτα. Στην παλιά Σύσταση είναι επίσης Μεζονέτα. Στην πράξη, κατασκευάστηκαν δύο χωριστά διαμερίσματα (δεν έγινε ποτέ η εσωτερική επικοινωνία). Θέλουν να κάνουν νέα Σύσταση, όπου θα είναι δύο διαμερίσματα, όπως η πραγματικότητα.

 

13 ώρες πριν, Arche said:

δηλαδή τώρα  φίλε θες να δω αν υπάρχει εγώ που ούτε σχέδια , ούτε κατασκευή έχω δει?

Όχι, τα δεδομένα τα δίνω εγώ και όποιος θέλει μπορεί να δώσει μια γνώμη.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι ότι έχεις τα λιγότερα, έχεις μια τρύπα σκάλας που έκλεισε, έχεις ένα μπάνιο ίσως σε έναν όροφο, μια κουζίνα σε έναν άλλο κ.ο.κ. Καλά τα λες να κάνεις ας μου επιτραπεί να λεω να κάνεις αφού εσυ εμπλεκεσαι με τους εμπλεκόμενους, κανε τα σχέδια αποτυπωσης, μίλα με την συμβολαιογράφο πως θα το δείξεις σύμφωνα και με το τι συμβουλεύει αυτή, μην ψάχνεις "δεν υπάρχει παραβαση υψους/ δομησης/ καλυψης/, δινω μια βεβαιωση" Δουλεια ειναι και σχέδια θα θέλει, δεν θα κάνετε και την ΗΤΚ μετά οπότε τι περιμένεις, φτιάξε του το να έχει σωστά τα σχέδια του ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Occultist said:

όποιος θέλει μπορεί να δώσει μια γνώμη.

ελιγμός είναι αυτό που θες να κάνεις, έχεις διαφορά από την άδεια, οπότε πρέπει να δεις αν είσαι στο 83,2,γ

ή τακτοποιείς ή νομιμοποιείς (με εεμκ πλέον) ή δίνεις βεβαίωση τύπου γ

με τύπου β, αν και σου αξίζουν συγχαρητήρια που βρήκες άλλη μια λογική τρύπα, καλή τύχη...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, zazeng said:

ή τακτοποιείς ή νομιμοποιείς (με εεμκ πλέον) ή δίνεις βεβαίωση τύπου γ

με τύπου β, αν και σου αξίζουν συγχαρητήρια που βρήκες άλλη μια λογική τρύπα, καλή τύχη...

Και στις δύο περιπτώσεις γ δίνει.

Ο διαχωρισμός είναι εργασία που απαιτεί ΕΕΔΜΚ και, όταν δεν υπάρχει είναι αυθαίρετη κατασκευή που ανήκει στις εξαιρέσεις της γ. Όταν υπάρχει είναι β ...

Link to comment
Share on other sites

Η Βεβαίωση Μηχανικού είναι τύπου Β αν δεν υπάρχει υπέρβαση Κάλυψης/Δόμησης/Ύψους/Χρήσης. Το κλείσιμο μιας εσωτερικής σκάλας που έχει μετρήσει στο Δ/Κ, δεν είναι υπέρβαση Κάλυψης/Δόμησης/Ύψους/Χρήσης. Άρα, θεωρώ, ότι βγαίνει Βεβαίωση τύπου Β. Στη Γ δεν πας αν έχεις οποιαδήποτε αυθαιρεσία γενικά. Πας αν έχεις (ρυθμισμένη) αυθαιρεσία σε Κάλυψη/Δόμηση/'Υψος/Χρήση. Πως το λένε - σε διαμέρισμα με έξτρα μπαλκόνι, βγαίνει κανονικότατα τύπου Β. Άλλο οι εσωτερικοί ψυχαναγκασμοί κάθε συναδέλφου και άλλο ο Νόμος. Αν μου αποδείξετε ότι το κλείσιμο εσωτερικής σκάλας που έχει μετρήσει στη Δόμηση, είναι υπέρβαση Κάλυψης/Δόμησης/Ύψους/Χρήσης, τότε να δεχτώ ότι έχετε δίκιο και θέλει ντε και καλά ρύθμιση για να βγει μετά Βεβαίωση τύπου Γ.

Edited by Pavlos33
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ότι η σκάλα έχει μετρήσει στην δόμηση στον όροφο το λες ξανά και ξανά. Είσαι σίγουρος, τι έτους είναι η άδεια σου?

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Arche said:

ότι η σκάλα έχει μετρήσει στην δόμηση στον όροφο το λες ξανά και ξανά. Είσαι σίγουρος, τι έτους είναι η άδεια σου?

Ναι, έχω το Δ/Κ. Η Άδεια είναι του 2001. Επαναλαμβάνω ότι υπάρχει και κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο το οποίο υφίσταται κανονικά και στην άδεια δείχνει ότι εξυπηρετεί όλους τους ορόφους, όπως και στην πράξη. Η εσωτερική σκάλα της μεζονέτας δεν κατασκευάστηκε ποτέ. Στη Δόμηση έχει μετρήσει όλος ο όροφος, ΜΕ την εσωτερική σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.