Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

Και να φροντίσουν να δώσουν λίγα φράγκα στο αγαπητό ΤΕΕ να πληρώσει τους προγραμματιστές για να προλάβουν εγκαίρως να διορθώσουν - συμπληρώσουν την εφαρμογή, διότι είναι για τα "σκουπίδια".....

Και το αγαπητό ΤΕΕ με τη σειρά του, αφού πάρει τα φράγκα, να εξαιρέσει από το 20άρικο ό,τι οφείλει να εξαιρέσει... Ακούς;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το προβλημα εστιαζεται στο οτι δεν εχει προβλεφθει ωστε με την επιλογη "αδομητου" οικοπεδου το συστημα να εκτυπωνει βεβαιωση καταχωρησης οικοπεδου αντι να ζητα στοιχεια που αφορουν σε κτιριο. Και βεβαια υπαρχει και η περιπτωση αγροτικων αποθηκων τις οποιες ο νομος εξαιρει απο την υποχρεωση ΠΕΑ, αλλα στην πλατφορμα ηλεκτρονικης ταυτοτητας αν δεν εισαχθουν τα στοιχεια του ΠΕΑ δεν μπορει να υποβληθει η καταχωρηση, Και ετσι για την ιστορια, το "ρι" στο καταχωρησεις δεν γραφεται με ι αλλα με η.

Γενικη μου παρατηρηση ειναι οτι οι δημιουργοι των ηλεκτρονικων συστηματων του ΤΕΕ δεν κανουν τον κοπο να διαβασουν την νομοθεσια, ωστε οι απαιτησεις των ηλεκτρονικωμ συστηματων να ειναι συννομες. Παραδειγματικα αναφερω την απαιτηση υποβολης ΑΠΥ στην διαδικασια εκδοσης προεγκρισης, κατι που δεν υπαρχει στις απιτησεις του νομου για υποβολη δικαιολογητικων. Δεν θα αναφερω και αλλα παραδειγματα γιατι ειναι αρκετα. 

Αποψη μου ειναια πως καλο θα ηταν να επανεξεταστουν στο συνολο τους.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εαν τα αδόμητα με περίφραξη, δεν θεωρούνται ως αδόμητα επειδή έχουν εκτελεσθεί εργασίες που χρειάζονται ΟΑ, τότε θα πρέπει να γίνει τακτοποίηση.

Και αφού στο γήπεδο δεν υπάρχει ΟΑ, τότε αυτές οι παραβάσεις υπάγονται στην κατηγορία 5 (εφόσον η περίφραξη είναι μετά το '83).

Edited by Paul_Mix
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και δυστυχώς παραμένει η εκκρεμότητα να βασανίζει μηχανικούς και ιδιοκτήτες.........................

Αποτέλεσμα είναι να επαφίεται η βεβαίωση του άρθρου 83 (για αδόμητα) στην υποκειμενική προσέγγιση κάθε συναδέρφου και όχι σε 1 ορθό - δίκαιο ορισμό περί "αδόμητου"..................

Άραγε 1 περίφραξη ή 1 στρώση σκυροδέματος καθαριότητας 10 cm ή 1 αντλιοστάσιο καθιστά το χωραφάκι δομημένο ή όχι?? Κατά την Υ.Α.  "ΝΑΙ"..........................

Γύρω-γύρω όλοι...............

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουμε από την αρχή καταδείξει είναι ότι ενώ μπορούμε να εκδώσουμε βεβαίωση Ν. 4495 περί αδόμητου βασιζόμενοι στις εξαιρέσεις του άρθρου 82 σε συνδυασμό με το άρθρο 81 και το ακίνητο νομίμως να μεταβιβαστεί, έρχεται η ΗΤΚ με έναν ορισμό που αναιρεί το νόμο 4495 και χρήζει επειγόντως αλλαγής, διότι πολύ απλά ένα γεωτεμάχιο με μια απλή συρματοπερίφραξη (όπου μπορούσε να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ και συνεπώς ανήκε στις εξαιρέσεις) δεν μπορεί εκ των υστέρων και με έμμεσο τρόπο, να απαιτείται τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από ότι βλέπω, σε τελείως αδόμητο γεωτεμάχιο απαιτείται μόνο η εξουσιοδότηση σαν έγγραφο που ανεβάζουμε. Μου διαφεύγει κάποιο άλλο έγγραφο ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, subrosaval said:

Από ότι βλέπω, σε τελείως αδόμητο γεωτεμάχιο απαιτείται μόνο η εξουσιοδότηση σαν έγγραφο που ανεβάζουμε. Μου διαφεύγει κάποιο άλλο έγγραφο ;

Συνάδελφε το παράβολο παραμένει και για τα αδόμητα;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, papathvas said:

Συνάδελφε το παράβολο παραμένει και για τα αδόμητα;

Το παράβολο των 20 ευρώ παραμένει !!!

Στο ερώτημα μου για το αν χρειάζεται κάποιο άλλο έγγραφο πλην της εξουσιοδότησης για αδόμητο γεωτεμάχιο ;

Edited by subrosaval
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο ερώτημα. Εάν στο αδόμητο χρειάζεται να καταχωρίσουμε π.χ συμβόλαιο ή τοπογραφικό ή και τα δύο και αν ναι, σε ποια πεδία. Πάντως σύμφωνα και με το youtube βίντεο του ΤΕΕ  εγώ κατάλαβα ότι χρειάζεται να γίνει στο αδόμητο -μία καταχώριση ιδιοκτησίας. Εκεί λογικά αν είναι ανεβάζουμε ό,τι είναι να ανέβει πέραν της εξουσιοδότησης. Αναρωτιέμαι πάντως αν έχω κατανοήσει σωστά τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.