Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

Kανείς δεν γνωρίζει και αφού μπορείς ακόμη να μην κάνεις ΗΤΚ καλύτερα να μην την κάνεις και να εκδόσεις απλώς βεβαίωση ν. 4495 για μεταβίβαση. Επιπλέον, δες και τον αρχικό προβληματισμό στο πρώτο ποστ του θέματος, στην περίπτωση που το οικόπεδο είναι περιφραγμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην δική μου περίπτωση απαιτεί ο συμβολαιογράφος την ηλεκτρονική ταυτότητα αδόμητου οικοπέδου.

Στο υπό μεταβίβαση οικόπεδο υπήρχε μέχρι πριν δύο μήνες αυθαίρετη οικοδομή η οποία εντάχθηκε στο άρθρο 106 του ν.4495/17 και κατεδαφίστηκε με έγκριση εκτέλεσης εργασιών.

Ως εκ τούτου, επειδή την 31/1/2021 το οικόπεδο δεν ήταν αδόμητο ενώ τώρα είναι, απαιτείται η ταυτότητα μαζί με την βεβαίωση αδομήτου. 

Τα στοιχεία που ανεβάζω είναι η υπαγωγή στον ν.4495/2017 και η έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης?

Χρειάζεται και το τοπογραφικό που θα υποβάλω ούτως ή άλλως στο κτηματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω περιπτωση αδομητου οικοπεδου σε οικισμο με αυθαιρετη περιφραξη απο συρματοπλεγμα.μπορει να γινει ΗΤΚ αδομητου και να γραφτει οτι υπαρχει η περιφραξη???

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα πρώτα ποστ του νήματος. Αυτός ήταν εξ αρχής ο προβληματισμός μας και οι αντιρρήσεις μας, σε περιπτώσεις που ενώ μπορείς να δώσεις βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση όταν έχεις κατασκευές που εξαιρούνται της τακτοποίησης δυνάμει υποπ θ άρθρ 82 σε συνδυασμό με το άρθρο 81 του ν. 4495, η ΗΤΚ έρχεται και ορίζει διαφορετικά το αδόμητο. Απαιτείται διευκρίνιση (όπως και για πολλά άλλα).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται να μην συντάξεις ΗΤΚ και να πας με βεβαίωση;

Αναμένεται (αν δεν έχει ήδη ψηφιστεί) παράταση για 3 μήνες ακόμη με (δυστυχώς επανάληψη της ίδιας ιστορίας) προγενέστερες ημερομηνίες αυτοψίας.  Εξυπακούεται πως η αποξήλωση της περίφραξης δεν αποτελεί πρωταρχική λύση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, martha1 said:

ευχαριστω πολυ παυλο..καταλαβα οτι πρεπει να την γκρεμισει αχχαχαχα.

Μάρθα, επειδή ξέρω ότι το οικόπεδο το έχεις δει και τώρα και πολύ πριν τις 31/1, δώσε άφοβα τη βεβαίωση με πρότερη ημερομηνία, αφού η παράταση της βεβαίωσης σημαίνει ταυτόχρονα και παράταση της εφαρμογή της "παλαιάς" έννοιας του αδόμητου.

Δηλαδή όπως το λέει ο νόμος :

2.   Με την ανωτέρω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και τη βεβαίωση μηχανικού δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι :

α) στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή

Edited by kan62
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2021 at 1:33 ΠΜ, Brasco said:

Στην δική μου περίπτωση απαιτεί ο συμβολαιογράφος την ηλεκτρονική ταυτότητα αδόμητου οικοπέδου.

Στο υπό μεταβίβαση οικόπεδο υπήρχε μέχρι πριν δύο μήνες αυθαίρετη οικοδομή η οποία εντάχθηκε στο άρθρο 106 του ν.4495/17 και κατεδαφίστηκε με έγκριση εκτέλεσης εργασιών.

Ως εκ τούτου, επειδή την 31/1/2021 το οικόπεδο δεν ήταν αδόμητο ενώ τώρα είναι, απαιτείται η ταυτότητα μαζί με την βεβαίωση αδομήτου. 

Τα στοιχεία που ανεβάζω είναι η υπαγωγή στον ν.4495/2017 και η έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης?

Χρειάζεται και το τοπογραφικό που θα υποβάλω ούτως ή άλλως στο κτηματολόγιο?

Εχω ακριβώς την ίδια περίπτωση. Πήρα τηλ στο helpdesk και μου είπαν ότι ο επιβλέπων μηχανικός που έβγαλε την άδεια κατεδάφισης έχει υποχρέωση να ενημερώσει την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου. Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.

Θέλω όμως να εκδώσω ηλεκτρονική ταυτότητα για άλλα αδόμητα και έχω κάποιες απορίες.

Στην Αιτιολογία επιλέγω "Διενέργεια δικαιοπραξίας αρθ.2 παρ.59 Ν.4495";

Αριθμός/Έτος Συμβολαίου και εκδότης πρέπει να καταχωρηθεί το πιο πρόσφατο ή δεν απαιτείται για αδόμητα;

Ο Υπόχρεος είναι εταιρία. Στο πεδίο όνομα και όνομα πατέρα πρέπει υποχρεωτικά να καταχωρίσω κατι, να βάλω "----";

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, giorgosv said:

Στην Αιτιολογία επιλέγω "Διενέργεια δικαιοπραξίας αρθ.2 παρ.59 Ν.4495";

Από το video του ΤΕΕ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι βάζουμε Διενέργεια δικαιοπραξίας αρθ.2 παρ.59 Ν.4495

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2021 at 7:51 ΜΜ, beatrice_stop said:

Καλησπέρα,

Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο ερώτημα. Εάν στο αδόμητο χρειάζεται να καταχωρίσουμε π.χ συμβόλαιο ή τοπογραφικό ή και τα δύο και αν ναι, σε ποια πεδία. Πάντως σύμφωνα και με το youtube βίντεο του ΤΕΕ  εγώ κατάλαβα ότι χρειάζεται να γίνει στο αδόμητο -μία καταχώριση ιδιοκτησίας. Εκεί λογικά αν είναι ανεβάζουμε ό,τι είναι να ανέβει πέραν της εξουσιοδότησης. Αναρωτιέμαι πάντως αν έχω κατανοήσει σωστά τις οδηγίες.

Τελικά βγάλατε ακρη;γιατί έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.