Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

ο συμβ/φος αναφερει την υπαρξη κτισματος, αλλά  και οτι με βαση την αδεια κατεδαφισης  που επισυναπτεται, αυτο "δεν υπολογιζεται" εφοσον σε 6 μηνες -μαλλον σε ενα χρονο- κατεδαφισθει.

Εξ αλλου, με βαση την αδεια κατεδαφισης, εκδοθηκε/θα εκδοθει  η αδεια δομησης για ολοκληρο τον σδ.

Αρα, η μη κατεδαφιση του παλαιου, οδηγει και σε  φορους μεταβιβασης και σε προστιμα, αλλα και "ακυρωνει" την αδεια δομησης.

Υπήρχαν  περιπτωσεις στο παρελθον,  οπου,   και δεν γκρεμισθηκαν τα παλαια και η αδεια κτισθηκε κανονικα [το βλεπουμε αυτο το προβλημα, να το θετουν οι συναδελφοι...]

Παντως, σημερα, με ελεγκτη δομησης, ειναι "αδυνατον" να συμβει κατι τετοιο.

Θεωρω οτι,  θα δοθει βεβαιωση και ΗΛΤΑ για αδομητο, αυτο θα παρει τους κωδικους του και, στο επομενο διαστημα θα γινει συσταση ΟΙ κτιριου ή και ξεχωριστα για καθε ΟΙ.

 [δλδ το "δενδρο" θα αποικτησει κλαδια" κατα μια εκφραση συναδελφου στο σεμιναριο των συμβ/φων.

εδω, στην ενοτητα Α'

[παρακληση, καποιος να κανει τον κοπο να αποδελτιωσει αυτη την ενοτητα]

[περισσοτερα, μετα το σεμιναριο και τις εγκυλιους απο το ΤΕΕ]:grin:

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

BAS

Όσο υπάρχει το κτίριο δεν μπορείς να εκδώσεις ΗΤΚ για αδόμητο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σε οικόπεδο στο οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια τον Ιανουάριο 2022 και έχουν αρχίσει οι εκσκαφές για πολυκατοικία, ο Συμβολαιογράφος ζητά βεβαίωση μηχανικού μέσω της ταυτότητας κτιρίου, προκειμένου να κάνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Ανεβάζω στο σύστημα της ταυτότητας κτιρίου, όλες τις μελέτες της οικοδομικής άδειας;

Link to comment
Share on other sites

ο επιβλέπων είσαι?

Λογικά τώρα αδομήτου  με αιτία "δικαιοπραξία" και με εξουσιοδότηση για Η.Τ

και όταν τελειώσει η κατασκευή τότε κάνεις ενημέρωση Η.Τ ως επιβλέπων χωρίς εξουσιοδότηση 

υ.γ τότε θα ανεβάσεις και τα σχέδια ΠΚΕ  ΠΕΑ κλπ

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να εκδώσω ταυτότητα σε αδόμητο γεωτεμάχιο εκτός ορίου για συμβολαιογραφική πράξη. Τι έγγραφα πρέπει να ανεβάσω εκτός από την εξουσιοδότηση?

Χρειάζεται συμβόλαιο ή απόσπασμα κτηματολογίου ή το νέο τοπογραφικό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Evangelia-S said:

Καλησπέρα, θέλω να εκδώσω ταυτότητα σε αδόμητο γεωτεμάχιο εκτός ορίου για συμβολαιογραφική πράξη. Τι έγγραφα πρέπει να ανεβάσω εκτός από την εξουσιοδότηση?

Χρειάζεται συμβόλαιο ή απόσπασμα κτηματολογίου ή το νέο τοπογραφικό?

Ευχαριστώ

Μονο την εξουσιοδότηση ανεβάζεις, τιποτα αλλο.

Συμπληρώνεις τα απαραίτητα πεδία, εισαγεις μια ιδιοκτησία και εκδιδεις την βεβαιωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Έχω κάνει οριστικοποίηση και πλήρωσα το τέλος. Είμαι ένα βήμα πριν την έκδοση του πιστοποιητικού πληρότητας και διαπίστωσα ότι έχω βάλει λάθος Ταχυδρομικό Κωδικό. Πατώντας επεξεργασία στις υποθέσεις μου δεν μου επιτρέπει αλλαγή. Μπορώ κάπως να το διορθώσω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2022 at 5:04 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

ο επιβλέπων είσαι?

Λογικά τώρα αδομήτου  με αιτία "δικαιοπραξία" και με εξουσιοδότηση για Η.Τ

και όταν τελειώσει η κατασκευή τότε κάνεις ενημέρωση Η.Τ ως επιβλέπων χωρίς εξουσιοδότηση 

υ.γ τότε θα ανεβάσεις και τα σχέδια ΠΚΕ  ΠΕΑ κλπ

Ευχαριστώ πολύ. Δεν είμαι ο επιβλέπων. Στην άδεια έχω υπογράψει το τοπογραφικό. Θα συνδέσω τον επιβλέπων με την Ταυτότητα Κτιρίου ώστε να ανεβάσει αυτός τις μελέτες της άδειας.

Θα μπορούσα να τα κάνω όλα εγώ; Και σε τυχόν αναθεωρήσεις της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

σε αυτή την περίπτωση, ταυτότητα αδόμητου για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια πρέπει να αναφερθεί στην ΗΤ η άδεια; φαντάζομαι αν την δηλώσει κανείς ως πράξη πρέπει να ανεβάσει και έγγραφα

επίσης ως ιδιοκτησία;

Edited by DimCiv
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.