Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

Καλσηπέρα,
 
Έχω μια απορία σχετική με ΗΤΚ σε αδόμητο αγροτεμάχιο.
 
Το ακίνητο ανήκει εξ αδιαιρέτου σε τέσσερις συνιδιοκτήτες. 
 
Ο πελάτης μου έχει στην κατοχή του το 30%.
 
Τα στοιχεία των υπολοίπων συνιδιοκτητών ,τα ποσοστά τους και τα αντίστοιχα συμβόλαια δεν είναι διαθέσιμα και γνωστά.
 
Από την άλλη στην καρτέλα υπόχρεος πρέπει να περάσουν τα στοιχεία όλων των συνιδιοκτητών και τα ποσοστά 
 
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
 
Η έκδοση ΗΤΚ μπορε΄να προσχωρήσει μόνο με τά στοιχεία του πελάτης μου;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, hakim bey said:
...
 
Ο πελάτης μου έχει στην κατοχή του το 30%....

πως είναι δυνατό ο πελάτης σου να γνωρίζει ότι κατέχει το 30% και δεν γνωρίζει ποιοι ή ποιος κατέχουν το υπόλοιπο 70%

ο τίτλος που έχει τι γράφει?

Έστω αδιάθετο κληρονόμων του των τάδε?? 

Σε κάθε περίπτωση φυσικά είναι δικό του ζήτημα και του συμβολαιογράφου ή δικηγόρου του να το βρει και όχι του Μηχανικού να το μαντέψει ούτε να κάνει τον ντέντεκτιβ και μάλιστα δωρεάν παροχή .....

Link to comment
Share on other sites

εδω εχουμε το ιδιο προβλημα, με την εκδοση βεβαιωσης σε αδομητο ή σε ΟΙ που δεν  εχει καμμια αυθαιρεσια.

Επομενως, ουτε τακτοποιηση εχει να κανει, ούτε επιβαρυνει καποιον "εναντιον της θελησεως του"

Θελει μονον βεβαιωση νομιμοτητας.

Και υπαρχουν περιπτωσεις που οι υπόλοιποι ειτε αρνουνται ειτε δεν "βρισκονται"
Δεν γινεται να σταματησει αυτη η αγοραπωλησια εξ αδιαιρετου ποσοστου, που δεν εχει αυθαιρεσιες.

Αυτο που λεγαμε ειναι οτι δηλωνει 100%

και στις σημειωσεις οτι κατεχει το 30% του 100% ενος ακινητου στο το οποιο δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες.

Για την ταυτοτητα περιμενουμε οδηγιες.

 

τοιχεία Ιδιοκτητών Περιγραφή
Ιδιότητα*
Η σχέση με το έργο (πλήρης κύριος, ψιλός
κύριος, επικαρπωτής, μισθωτής,
εξουσιοδοτημένο πρόσωπο)

Ποσοστό*
Το ποσοστό εμπράγματου δικαιώματος του
υπόχρεου. Απαιτείται άθροισμα 100% στο
σύνολο της ιδιότητας που αφορά είδος
ιδιοκτησίας, δηλαδή πλήρη κύριο, επικαρπωτή,
ψιλό κύριο.

Επώνυμο/μία*
Επώνυμο/όνομα κλπ ή η επωνυμίαΌνομα*
Όνομα πατέρα*
Υπόχρεος* Υπόχρεος για τη συμπλήρωση της ταυτότητας
κτιρίου/ιδιοκτησίας. Επιλογή ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Διεύθυνση
Στοιχεία της διεύθυνσης του υπόχρεουΠόλη
ΤΚ
Τηλέφωνο
Κινητό
ΑΦΜ**
ΑΔΤ
ΑΦΜ εξωτερικού**
e-mail*
Τα πεδία με αστερίσκο (*) είναι υποχρεωτικά, ενώ επίσης υποχρεωτικά συμπληρώνεται ένα από τα πεδία με (**

 

αυτο που λενε οι οδηγιες για το αθροισμα 100%,   δεν βγαζει καποιο "νοημα"

Το ποσοστό εμπράγματου δικαιώματος του
υπόχρεου. Απαιτείται άθροισμα 100% στο
σύνολο της ιδιότητας που αφορά είδος
ιδιοκτησίας, δηλαδή πλήρη κύριο, επικαρπωτή,
ψιλό κύριο
.

πηγη εδω

TAYTOTHTA_manual_v1.pdf

Edited by dimitris GM
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και στους δυο,

Η πελάτης μου κατέχει ένα ποσοστό 30% και ο τίτλος της είναι μια αποδοχή κληρονομιάς από την μητέρας της. Στον τίτλο αυτό περιλαμβάνεται : 1) μια γεωμετρική περιγραφή του αγροτεμαχίου επί τη βάση εντός τοπογραφικού διαγράμματος 2) το ποσοτό συνιδιοκτησίας και 3) αναφορά σε  άλλη μια αποδοχή της μητέρας από τον αδερφό της.

Την τελευταί αποδοχή δεν την έχω στα χέρια μου και την έχω ζητήσει.

Δυο σενάρια :

1) Η αποδοχή της διαθετου της πελάττισας μου δεν αναφέρει τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες και αναφέρεκαι και αυτή σε ένα 30% ενός γεωτεμαχίου.

 

2) Η αποδοχή περιλαβάνει κάποια ονόματα πχ Κώστας 5/8 χωρίς άλλα στοιχεία και δεν είναι εφικτό να βρούμε τα ακριβή στοιχεία του (ΑΦΜ κτλ) καθώς ούτε και τον τίτλο ιδιοκτησίας του.

 

Νομίζω ότι και στις δυο περιπτώσεις θα πρέπει, στα στοιχεία του υπολοίπου ποσοστού συνιδιοκησίας (70%) να περαστεί ως ιδιοκτήτης άγνωστος, με ΑΦΜ της πελάτισαάς μου και σημείωση στην τεχνική έκθεση ότι τα υπόλοιπα στοιχεία των έτερων συνιδιοκτητών δεν είναι εφικτό να ανευρεθούν.

 

Στο τέλος της ημέρας θα πάρω μια εξουσιοδότηση στα χέρια μου για το 30%  ενός αδόμητου εξ αδιαιρέτου αγροτεμαχίου με συνοδευτικό μια αποδοχή κληρονομίας που δεν περιγράφει το υπόλοιπο ιδιοκτησιακό καθεστώς.

 

Άρα η ΗΤΚ που θα εκδώσω θα αναφέρεται μόνο σε αυτό το 30% και στον συνοδευτικό τίτλο που μου προσκομίσθηκε.

 

Νομίζω ότι η λύση αυτή ''θεραπεύει'' και ζήτημα που θέτει ο Δημήτρης

''Το ποσοστό εμπράγματου δικαιώματος του
υπόχρεου. Απαιτείται άθροισμα 100% στο
σύνολο της ιδιότητας που αφορά είδος
ιδιοκτησίας, δηλαδή πλήρη κύριο, επικαρπωτή,
ψιλό κύριο
.

 

καθώς ασχολείσαι και βεβαιώνεις με το τι συμβαίνει μόνο στο 30% του πελάτη σου και στον συνοδευτικό τίτλο.

 

Edited by hakim bey
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, hakim bey said:

....

 

καθώς ασχολείσαι και βεβαιώνεις με το τι συμβαίνει μόνο στο 30% του πελάτη σου και στον συνοδευτικό τίτλο.

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ασχολείσαι μόνο  με το 30% αφού είναι εξ αδιαιρέτου η ιδιοκτησία του....

Δηλαδή αν σε κάποιο τμήμα του γηπέδου υπάρχει κτίσμα τι κάνεις? Αδόμητο θα το δηλώσεις αν εκείνο το τμήμα είναι (θεωρητικά) των άλλων (άγνωστων) κληρονόμων 

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Didonis said:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ασχολείσαι μόνο  με το 30% αφού είναι εξ αδιαιρέτου η ιδιοκτησία του....

Δηλαδή αν σε κάποιο τμήμα του γηπέδου υπάρχει κτίσμα τι κάνεις? Αδόμητο θα το δηλώσεις αν εκείνο το τμήμα είναι (θεωρητικά) των άλλων (άγνωστων) κληρονόμων 

Ίσως η έκφραση δεν ήταν εύστοχη.

 

Θέλω να πω ότι δουλειά του μηχανικού είναι να εκδώσει μια βεβαίωση περί μη ύπρξης κτίσματος επί ενός γεωτεμαχίου.

 

Τα γεωτεμάχιο ανήκει εξ αδιαιρέτου σε περισσότερους του ενός συνιδιοκτήτες.

 

Εσύ έχεις στα χέρια σου μια εξουσιοδότηση, από τον κύριο του 30%, που σου επιτρέπει, επί της ουσίας, να βεβαιώσεις ότι δεν υπάρχει κτίσμα, προφανώς για ολόκληρο το γεωτεμάχιο και όχι για τ0 30%

 

Δεν ''επιβαρύνεις'' με αυτήτην βεβαίωση τα περιουσιακά δικαιώματα των έτερων συνιδιοκτητών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ασχολείσαι μόνο  με το 30% αφού είναι εξ αδιαιρέτου η ιδιοκτησία του....

Δηλαδή αν σε κάποιο τμήμα του γηπέδου υπάρχει κτίσμα τι κάνεις? Αδόμητο θα το δηλώσεις αν εκείνο το τμήμα είναι (θεωρητικά) των άλλων (άγνωστων) κληρονόμων 

 

το εξ αδιαιρετου σημαινει "παντου και πουθενα"

αρα...σε  ολοκληρο  αυτο το γηπεδο, εξετασθεν "παντου και πουθενα",  δεν υπαρχει κτισμα που να απαιτει "βεβαιωση τακτοποιησης"

Αρα, απο πλευρας αυθαιρεσιών, εγκυρως δινεται βεβαιωση νομιμοτητας.

Για την ΗΛΤΑ, ειναι  ερώτημα ειναι,  πώς εχει "προγραμματισθει" το όλο συστημα και τι "δεχεται" η πλατφορμα....

Παντως, αποκλειεται να μην υπαρχει σχετικη προβλεψη για την ΗΛΤΑ, στα αδομητα, ή στις ΟΙ χωρις αυθαιρεσιες.

-κι αν δεν υπαρχει πρεπει να το  προσθεσουν-

Θυμιζω οτι,  το ηξεραν το θεμα που ειχε προκυψει  με τα εξ αδιαιρετου κατα την  τακτοποιηση.

Και καταφεραν, εν τελει,  να το λυσουν με το αρθρο 98, χωρις να  χρειαζεται  να τρεχουμε να παιρνουμε αδεια απο δικαστηρια.....

Μια δοκιμη στην πλατφορμα, για το τί και πώς λειτουργει,

θα λυσει τις σχετικες αποριες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφει ο DImitrisGM

Μια δεύτερη λύση είναι να αναγράψεις κανονικά τα στοιχεία του ιδιοκτήτη σου και μετά να προσθέσεις δεύτερο ιδιοκτήτη με όνομα "Λοιποί Ιδιοκτήτες", ποσοστό 70% και παύλες στα υπόλοιπα υποχρεωτικά πεδία.

Όλα αυτά σε περίπτωση αδόμητου γεωτεμαχίου.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ο DimitrisGM σου είπε ακριβώς το τι πρέπει να κάνεις....

Ο δημήτρης λέει ότι για την ΗΤΚ περιμένουμε οδηγίες..

 Αυτό εννοείς ή το 

Αυτο που λεγαμε ειναι οτι δηλωνει 100%

και στις σημειωσεις οτι κατεχει το 30% του 100% ενος ακινητου στο το οποιο δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες.

 

6 ώρες πριν, papathvas said:

Όπως τα γράφει ο DImitrisGM

Μια δεύτερη λύση είναι να αναγράψεις κανονικά τα στοιχεία του ιδιοκτήτη σου και μετά να προσθέσεις δεύτερο ιδιοκτήτη με όνομα "Λοιποί Ιδιοκτήτες", ποσοστό 70% και παύλες στα υπόλοιπα υποχρεωτικά πεδία.

Όλα αυτά σε περίπτωση αδόμητου γεωτεμαχίου.

 

Με τα υποχρεωτικά πεδία όπως ΑΦΜ ΚΤΛ??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.