Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

3 ώρες πριν, sirter said:

Καλησπέρα συνάδελφοι... τι κάνουμε με αυτό το αδόμητο? Ενημερώνω τον ιδιοκτήτη για τακτοποίηση?

αδόμητο.png

Ότι θα μας πάρουν με τις πέτρες οι ιδιοκτήτες όταν τους λέμε τέτοια λόγω της βλακωδίας που ξεκίνησε η ΗΤΚ με τον ορισμό για το αδόμητο είναι βέβαιο. Τουλάχιστον η αφίσα στην κολώνα δείχνει κάποιο καλό όνομα για τοπική κλαρινοπανήγυρη; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι για αδόμητο γήπεδο σε περιοχή με ολοκληρωμένη προανάρτηση (μη λειτουργούν κτηματολόγιο) χωρίς να υπάρχουν καθόλου υλοποιημένα όρια (πχ συρματοπλεγμα,  κλπ), στην καρτέλα ιδιοκτησία της ΗΤΚ στην επιλογή "Υλοποιημένη Ιδιοκτησία" επιλέγουμε το "ΟΧΙ";

Επιπλέον, από ότι έχουν πει και στις ημερίδες, δεν ανεβάζουμε συμβόλαιο ούτε και τοπογραφικό;

Συμφωνούμε στα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Συνάδελφοι για αδόμητο γήπεδο σε περιοχή με ολοκληρω προανάρτηση (μη 

Με την λογική ότι η ταυτότητα κτιρίου αποτελει τον ηλεκτρονικό φάκελο του ακινήτου, έχοντας στα χέρια μου το συμβόλαιο κ το τοπογραφικό, τα ανεβάζω. (Επίσης βάζω και τον καεκ της προαναρτησης ακόμη κ εδώ στην Τριφυλία που έχει ανασταλεί η προαναρτηση)

Το υλοποιημένη ιδιοκτησία είναι "όχι" σε αδομητο

Edited by mitsus
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, mitsus said:

Με την λογική ότι η ταυτότητα κτιρίου αποτελει τον ηλεκτρονικό φάκελο του ακινήτου, έχοντας στα χέρια μου το συμβόλαιο κ το τοπογραφικό, τα ανεβάζω. (Επίσης βάζω και τον καεκ της προαναρτησης ακόμη κ εδώ στην Τριφυλία που έχει ανασταλεί η προαναρτηση)

Φαντάζομαι ότι με την ίδια λογική θα παρακολουθείς συνεχώς για το αποτέλεσμα μετά την εκδίκαση των επιτροπών αντιρρήσεων και θα ενημερώσεις την ΗΤ με τυχόν ορθές επαναλήψεις τοπογραφικού ή/και συμβολαίου σύμφωνα με την εξουσιοδότηση που έχεις από τον ιδιοκτήτη...

Αναρωτιέμαι μόνο για το ύψος της χρέωσης αυτής της εργασίας.

  • Like 3
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, mitsus said:

Με την λογική ότι η ταυτότητα κτιρίου αποτελει τον ηλεκτρονικό φάκελο του ακινήτου, έχοντας στα χέρια μου το συμβόλαιο κ το τοπογραφικό, τα ανεβάζω. (Επίσης βάζω και τον καεκ της προαναρτησης ακόμη κ εδώ στην Τριφυλία που έχει ανασταλεί η προαναρτηση)

Το υλοποιημένη ιδιοκτησία είναι "όχι" σε αδομητο

Βεβαίως γνώμες ανταλλάσσουμε, αν και θυμάμαι ότι σε πρόσφατη ημερίδα του ΤΕΕ είχαν πει ότι τοπογραφικό και συμβόλαιο δεν ανεβαίνει σε αδόμητο. Θα το σκεφτώ ξανά, αν και κλίνω προς την κατεύθυνση του να μην τα ανεβάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, kan62 said:

Φαντάζομαι ότι με την ίδια λογική θα παρακολουθείς συνεχώς για το αποτέλεσμα μετά την εκδίκαση των επιτροπών αντιρρήσεων και θα ενημερώσεις την ΗΤ με τυχόν ορθές επαναλήψεις τοπογραφικού ή/και συμβολαίου σύμφωνα με την εξουσιοδότηση που έχεις από τον ιδιοκτήτη...

Αναρωτιέμαι μόνο για το ύψος της χρέωσης αυτής της εργασίας.

Η ειρωνία δεν βοηθάει κάπου συνάδελφε

Δεν είπε  κανείς ότι δεσμεύομαι να ενημερώνω την ταυτότητα. Μιλάμε ότι πάω να εκδωσω μια ταυτότητα για αδομητο. Ως εκεί φτάνω. Δεν μου κάνει κόπο να ανεβάσω δύο έγγραφα που έχω στο αρχείο μου. 

1 λεπτό πριν, Pavlos33 said:

Βεβαίως γνώμες ανταλλάσσουμε, αν και θυμάμαι ότι σε πρόσφατη ημερίδα του ΤΕΕ είχαν πει ότι τοπογραφικό και συμβόλαιο δεν ανεβαίνει σε αδόμητο. Θα το σκεφτώ ξανά, αν και κλίνω προς την κατεύθυνση του να μην τα ανεβάσω.

Συμφωνούμε. Ξαναλέω μου είναι κατι απλό καθώς έχω συντάξει το τοπογραφικό κ έχω ήδη σκαναρει το συμβόλαιο που μνημονεύω στο τοπογραφικό μου. 2 λεπτά υπόθεση. 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, mitsus said:

Η ειρωνία δεν βοηθάει κάπου συνάδελφε

Δεν είπε  κανείς ότι δεσμεύομαι να ενημερώνω την ταυτότητα. Μιλάμε ότι πάω να εκδωσω μια ταυτότητα για αδομητο. Ως εκεί φτάνω. Δεν μου κάνει κόπο να ανεβάσω δύο έγγραφα που έχω στο αρχείο μου.

Δεν είναι ειρωνεία.

Αντιδιαστολή με έμφαση σε υποθετική περίπτωση είναι για να γίνει διακριτή η διαφορά μεταξύ αυτού που οφείλουμε να κάνουμε και αυτού που μπορεί να αντιμετωπίσουμε όταν κάνουμε κάποια πράγματα "εκ του περισσού" ή αλλιώς "επειδή δεν μας κάνει κόπο".

Όταν, μετά από χρόνια, ο συμβολαιογράφος θα πει στον πελάτη ότι κακώς τα ανέβασε ο μηχανικός, αυτός εσένα θα ψάξει για να ενημερώσεις την ΗΤΚ...

  • Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, kan62 said:

Δεν είναι ειρωνεία.

Αντιδιαστολή με έμφαση σε υποθετική περίπτωση είναι για να γίνει διακριτή η διαφορά μεταξύ αυτού που οφείλουμε να κάνουμε και αυτού που μπορεί να αντιμετωπίσουμε όταν κάνουμε κάποια πράγματα "εκ του περισσού" ή αλλιώς "επειδή δεν μας κάνει κόπο".

Όταν, μετά από χρόνια, ο συμβολαιογράφος θα πει στον πελάτη ότι κακώς τα ανέβασε ο μηχανικός, αυτός εσένα θα ψάξει για να ενημερώσεις την ΗΤΚ...

Δεν είναι ειρωνία, οκ. Είναι επιθετική στάση μεντορικη που μου εξηγεί το "σωστό" φοβεριζοντας με παράλληλα για το τι θα πάθω μελλοντικα. Ευχαριστώ.

Επειδή εδώ μέσα λέμε αποψεις...

Πες μου γιατί ΔΕΝ οφείλω λοιπόν να ανεβάσω τίτλο ιδιοκτησίας κ τοπογραφικό κατά την σύσταση ηλεκτρονικού φακέλου του ακινήτου. Από πού προκύπτει ότι περισσεύει; Εγώ το κάνω επειδή έτσι θεωρώ ότι είναι πιο σωστό.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mitsus said:

....

Επειδή εδώ μέσα λέμε αποψεις...

...

Εγώ το κάνω επειδή έτσι θεωρώ ότι είναι πιο σωστό.

θα συμφωνήσω μαζί σου ότι εδώ μέσα λέμε απόψεις αλλά θα το συμπλήρωνα και με το κρίνουμε και απόψεις....

Στο δια ταύτα λοιπόν άποψη μου είναι, κάνε ότι θες και ότι ΕΣΥ θεωρείς σωστό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.