Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

Πριν συνεχίσεις ρίξε μια ματιά στο πρώτο ποστ του θέματος. Έχει παίξει πολύ το ερώτημα για τον προβληματικό ορισμό της ητκ αναφορικά με το τι θεωρείται "αδόμητο". Στην περίπτωσή σου τι έχεις κάνει με την περίφραξη;

Έβγαλες κάποια ΕΕΔΜΚ;

Τα μηνύματα στο πορτοκαλί μπορεί απλώς να είναι προειδοποιητικά και να μην εμποδίζουν την οριστικοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eίχε βγάλει ΕΕΔΜΚ . Δεν αναφέρομαι στο πορτοκαλί σχόλιο άλλο στο πιο πάνω που δε μου επιτρέπει να συνεχισω.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πας στις πράξεις και να εισάγεις την ΕΕΔΜΚ. Στις επιφάνειες θα βάλεις μηδέν. Δοκίμασέ το και πες μας αν λύθηκε το πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδερφοι και καλά ξεμπερδέματα με τη ΗΤΚ

Έχω 2 απορίες προς το παρόν

1.        Η μητέρα μεταβίβασε στον γιο πλήρη κυριότητα ένα οικόπεδο εντός σχεδίου αλλά δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής , λόγω λάθους γίνετε τώρα διορθωτική πράξη  και απαιτείται ΗΤΚ

Α) Σε πιάνου το όνομα εκδίδεται η ΗΤΚ;  Του γιου η της μητέρας ;

Β) η ιδιοκτησία λαμβάνεται ως εντός η εκτός σχεδίου ; Στα τετραγωνικά βάζω τα  προ η τα μετά της κύρωσης;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας

Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση ορθογραφίας λέξεων-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- πώς "μεταβιβασε"η μητερα, χωρις να εχει γινει κυρωση της ΠΕ;

- τι "μεταβιβασε";

 

λόγω λάθους γίνετε τώρα διορθωτική πράξη  και απαιτείται ΗΤΚ

- τι "λαθος" εγινε;

- Υποθετω οτι θα κανετε "διορθωτικη /επαναληψη" της μεταβιβασης

Αν απαιτειται ΗΤΚ, θα βγει στο ονομα της μητερας.

Μιλησες με τον συμβ/φο, τι ενεργειες θα κανει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

 

Ζητώ συγνώμη αν γράφω σε λάθος topic αλλά επειδή είναι καινούργιο το θέμα με την ητκ δεν γνωρίζω ακριβώς που πρέπει να απευθυνθώ. 

Έχω μια ιδιοκτησία Α , στην οποία υφίσταται κτίσμα. Κατόπιν αποτύπωσης διαπιστώθηκε ότι τμήμα του κτηρίου είναι μέσα στην όμορη ιδιοκτησία Β. Ο ιδιοκτήτης της ιδιοκτησίας Α έχει αγοράσει με προσύμφωνο τμήμα της ιδιοκτησίας Β και τώρα θέλει να το κάνει οριστικό. Θα γίνει στιγμιαία κατάτμηση και συνένωση . Μπορεί να μου πει κάποιος εγώ πόσες  ΗΤΚ θα βγάλω και για ποια τμήματα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Πως αγόρασε μια ιδιοκτησία, η οποία δεν ήταν αυτοτελής καθώς τμήμα κτιρίου "πατούσε" ταυτόχρονα και στα δυο οικόπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε τμήμα της ιδιοκτησίας για το λόγω ότι πατούσε το κτίσμα του μέσα. Δεν καταλαβαίνω Παύλε το ερώτημα σου,  με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και ανταλλαγή τμημάτων έτσι σε αυτή τη περίπτωση έγινε αγοροπωλησία τμήματος με στιγμιαία κατάτμηση και συνένωση . Μπορούσε να το κάνει χρησικτησία το τμήμα αυτό βάση αστικού κώδικα αλλά συμφώνησαν να γίνει αγοροπωλησία 

 

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.