Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

το ακινητο ειναι ενα

αλλα ανηκει σε δυο τομεις, χωρις να υπαρχει κατατμηση.

Δηλωνεις ενα

με επεξηγηση στις σημειωσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

30 λεπτά πριν, dimitris GM said:

το ακινητο ειναι ενα

αλλα ανηκει σε δυο τομεις, χωρις να υπαρχει κατατμηση.

Δηλωνεις ενα

με επεξηγηση στις σημειωσεις.

Κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου. Ωστόσο στα εντός/ εκτός τι θα επιλέξω; Εκτός γιατί υπερισχύει κατά 2στρ. Από το εντός; Είναι σωστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, baryann said:

Ωστόσο στα εντός/ εκτός τι θα επιλέξω;

Με την αρτιότητα του κάθε τμήματος τι γίνεται; Επίσης τι οικισμός είναι κάτω των 2000 ή προ 1923;

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, zazeng said:

Με την αρτιότητα του κάθε τμήματος τι γίνεται; Επίσης τι οικισμός είναι κάτω των 2000 ή προ 1923;

Σύμφωνα με το Τοπογραφικό το οικόπεδο εξετάζεται στο σύνολο και είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Οικισμός κάτω των 2.000

Το εκτός βρίσκεται σε Περιοχή ελέγχου και Περιορισμού δόμησης.

Μοιάζει σαν να πρέπει να τα αντιμετωπίσω ως δυο διαφορετικά και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dimitris GM said:

το ακινητο ειναι ενα

Δηλωνεις ενα

με επεξηγηση στις σημειωσεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, baryann said:

Καλησπέρα σε όλους, 

έχω την εξής περίπτωση: αδόμητο οικόπεδο με τμήμα αυτού εντός οικισμού και τμήμα εκτός. 

Το μεγαλύτερο τμήμα του είναι εκτός.

Πως το αντιμετωπίζουμε στην καταχώριση της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας;

 

Αν το είχες δηλώσει στο Κτηματολόγιο θα  είχες παρόμοιο προβληματισμό. Κάποτε στα πλαίσια κτηματογράφησης είχε δοθεί μια σχετική οδηγία η οποία έλεγε ότι αν υπήρχε συμβόλαιο και σε αυτό το ακίνητο περιγράφονταν ως εντός οικισμού, θα το έβαζες "εντός", αν περιγράφονταν ως εκτός οικισμού, θα το έβαζες "εκτός". Στην περίπτωση που δεν υπήρχε τίτλος, θα επέλεγες με βάση το που βρίσκεται η μεγαλύτερη επιφάνεια του ακινήτου. Στην περίπτωσή σου η μεγαλύτερη βρίσκεται εκτός οικισμού. Όπως ήδη προαναφέρθηκε, το ακίνητο είναι ενιαίο, η γραμμή οικισμού δεν συνιστά κατάτμηση και απλώς το ακίνητο περιλαμβάνει δυο τομείς με διαφορετικό πολεοδομικό καθεστώς. Όλα αυτά θα τα αναγράψεις στην τεχνική περιγραφή. Μη ξεχνάς ότι παρόμοια συλλογιστική θα έπρεπε να διατυπώσεις και στην δήλωση Ν. 651/77 επί του τοπογραφικού διαγράμματος. Επικουρικά μπορείς να διαβάσεις και το νήμα για τα εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός γήπεδα, στο φόρουμ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΤΚ-6/2022
 

13. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ για αδόμητο οικόπεδο;  
Για τη συμπλήρωση ΗΤΚ σε αδόμητο οικόπεδο ακολουθείτε τα εξής βήματα: Α.  Δημιουργείτε  στο  "Μητρώο"  το  Οικόπεδο/Γήπεδο.  Στο  πεδίο  «Αδόμητο»  επιλέγετε 
ΝΑΙ, στον «Αριθμό κτιρίων» εισάγετε το μηδέν (0) και στον «Αριθμό ιδιοκτησιών» το ένα (1). 
Εάν  υφίσταται  σύσταση  διηρημένης  ιδιοκτησίας  στο  οικόπεδο/γήπεδο,  στον  «Αριθμό 
ιδιοκτησιών»  καταχωρείτε  το  σύνολο  των  ιδιοκτησιών,  καθώς  και  τυχόν  κοινόχρηστους 
χώρους.  Στη  συνέχεια,  επιλέγοντας  "Διαχείριση  Ιδιοκτησιών  οικοπέδου/γηπέδου",  εισάγετε 
τις αντίστοιχες ιδιοκτησίες. 
Β. Κατά την επεξεργασία της ιδιοκτησίας από τις “Υποθέσεις μου”, στο πεδίο «Υλοποιημένη 
ιδιοκτησία» επιλέγετε ΟΧΙ. Στην καρτέλα «Πράξεις» εισάγετε τυχόν οικοδομική άδεια ή άλλη 
πράξη  που  έχει  εκδοθεί  για  το  ακίνητο  και  είναι  σε  ισχύ.    Στην  καρτέλα  "Επιφάνειες"  δεν 
εισάγετε στοιχεία.  
Κατά την έκδοση του Πιστοποιητικού Πληρότητας επιλέγετε Τύπο Βεβαίωσης 3 (αδόμητο).  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μου ζητήθηκε να κάνω ΗΤΚ σε αδόμητα οικόπεδα/γήπεδα των οποίων τα τοπογραφικά δεν τα έχω κάνει εγώ. Οι ερωτήσεις που έχω είναι: 1) Χρειάζεται να ''ανεβάσω'' στο σύστημα το τοπογραφικό; και αν ναι πρέπει να προσθέσω τον συνάδελφο;

2) Τι ευθύνες έχω (εκτός από τον έλεγχο ότι είναι αδόμητα) κάνοντας ΗΤΚ με σχέδια άλλου συναδέλφου;

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.