Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

Παράθεση

Τελικά βγάλατε ακρη;γιατί έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα

Όχι, δυστυχώς δεν έχω βγάλει άκρη, γι'αυτό και ξαναμπήκα σήμερα στο mich μήπως και δω κανά νεότερο σχετικά με το θέμα μου. 🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για αδόμητο δεν χρειάζεται τίποτα να αναρτήσεις.

Η διαδικασία είναι παρόμοια με των βεβαιώσεων του Ν.4495 με τις όποιες διαφορές της πλατφόρμας.

Προσωπικά εξέδωσα 3 ταυτότητες για αδόμητα, δόθηκαν στο συμβολαιογράφο και έγιναν τα συμβόλαια χωρις κανενα προβλημα.

Η μεγάλη διαφορά είναι ότι ο ιδιοκτήτης πληρώνει 20€ χαράτσι στο ΤΕΕ για καθε ηλ. ταυτότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

@giorgosv Eίχες περίπτωση γηπέδου/ οικοπέδου, που να ήταν περιφραγμένο και αν ναι πως το αντιμετώπισες;

Όχι, δεν είχαν περίφραξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Σε περίπτωση που διαπιστώνεται αλλαγή στην εσωτερική διαρρύθμιση οριζόντιας ιδιοκτησίας, χωρίς όμως να υπάρχει αυθαιρεσία, θα προχωράτε σε νέα αποτύπωση και νέα κάτοψη για να την ανεβάσετε με σκοπό να χρησιμοποιηθεί στην ταυτότητα κτιρίου, έτσι ώστε να αποτυπώνεται η υφιστάμενη κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας...θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση...

Έχω έναν πελάτη που θέλει να μεταβιβάσει ένα οικόπεδο (εντός οικισμού) το οποίο είναι εντελώς αδόμητο (ούτε περίφραξη δεν έχει)...

πρέπει να γίνει έκδοση ΗΤΚ για τον συμβολαιογράφο  ή γίνεται η δουλεία με μια απλή βεβαίωση αδόμητου από το ΤΕΕ?

ευχαριστώ πολύ... 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, xarhs1990 said:

Καλησπέρα σας...θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση...

Έχω έναν πελάτη που θέλει να μεταβιβάσει ένα οικόπεδο (εντός οικισμού) το οποίο είναι εντελώς αδόμητο (ούτε περίφραξη δεν έχει)...

πρέπει να γίνει έκδοση ΗΤΚ για τον συμβολαιογράφο  ή γίνεται η δουλεία με μια απλή βεβαίωση αδόμητου από το ΤΕΕ?

ευχαριστώ πολύ... 

Γινεται δουλεια ακομα με την απλη βεβαιωση Ν4495 περι αδομητου εφοσον η ΗΤΚ εχει παρει παραταση μεχρι τελος Σεπτεμβρη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, soulis13pao said:

Γινεται δουλεια ακομα με την απλη βεβαιωση Ν4495 περι αδομητου εφοσον η ΗΤΚ εχει παρει παραταση μεχρι τελος Σεπτεμβρη

σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση...ρωταω γιατι κι εγω αυτο ηξερα αλλα η συμβολαιογραφος μου ζητησε ΗΤΚ...εαν εκδοσω την βεβαιωση αδομητου και το συμβολαιο γίνει πχ μεσα Οκτωβρη, με καλύπτει?

Edited by xarhs1990
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, soulis13pao said:

Γινεται δουλεια ακομα με την απλη βεβαιωση Ν4495 περι αδομητου εφοσον η ΗΤΚ εχει παρει παραταση μεχρι τελος Σεπτεμβρη

Σωστά.

Η συμβολαιογραφος δεν δικαιουται να "επιλέγει¨την ΗΤ αντι της βεβαιωσης.

Υποχρεουται να παρει αυτο που εσυ θα της πας.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Σωστά.

Η συμβολαιογραφος δεν δικαιουται να "επιλέγει¨την ΗΤ αντι της βεβαιωσης.

Υποχρεουται να παρει αυτο που εσυ θα της πας.

 

 

Κατάλαβα...άντε να βγάλεις άκρη...στο ερώτημα μου εαν εκδοθει πχ σημερα η βεβαίωση αδομητου και γινουν τα συμβολαια πχ τελος οκτώβρη η και αργότερα με καλύπτει μιας και η παράταση ισχύει ως τελος σεπτεμβρη?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.